Культурно-історична теорія Л.С. Виготського

Л.С. Виготський

Культурно-історична теорія розвитку психіки і розвитку особистості розроблялася Виготським і його школою (Леонтьєв, Лурія та ін.) В 20-30 рр. XX ст (однієї з перших публікацій була стаття "Проблема культурного розвитку дитини" в журналі "Педологія" в 1928 р).

У цьому підході Л.С. Виготський пропонує розглядати соціальне середовище не як один з факторів, а як головне джерело розвитку особистості. У розвитку дитини, зауважує він, існує як би дві переплетених лінії. Перша слід шляхом природного дозрівання, друга полягає в оволодінні культурою, способами поведінки і мислення. За теорією Виготського, розвиток мислення та інших психічних функцій відбувається в першу чергу не через їх саморозвиток, а через використання дитиною "психологічних знарядь", шляхом оволодіння системою знаків-символів, таких як - мова, лист, система рахунку.

Розвиток мислення, сприйняття, пам'яті та інших психічних функцій відбувається через етап (форму) зовнішньої діяльності, де культурні засоби мають цілком предметний вид і психічні функції діють цілком зовні, интерпсихическая. Тільки в міру відпрацювання процесу діяльність психічних функцій згортається, интериоризируется , Врощує, переходить із зовнішнього плану у внутрішній, стає интрапсихической.

В процесі своєї відпрацювання і згортання всередину психічні функції набувають автоматизованої, усвідомленість і довільність. Якщо виникає складне становище в мисленні та інших психічних процесах, завжди можлива екстеріорізація - винесення психічної функції зовні і уточнення її роботи в зовнішньо-предметної діяльності. Задум у внутрішньому плані завжди може бути відпрацьований діями в зовнішньому плані.

Як правило, на цьому першому етапі зовнішньої діяльності все, що робить дитина, він робить у співпраці, разом з дорослими.

Як пише Виготський, кожна психічна функція з'являється на сцені двічі - спершу як колективна, соціальна діяльність, а потім як внутрішній спосіб мислення дитини.

Саме співпраця з іншими людьми є головним джерелом розвитку особистості дитини, а найважливішою рисою свідомості є діалогічність.

Свідомість розвивається через діалог: діалог дитини з дорослим або діалог дорослого з дорослим. Навіть перетворюючись у внутрішні психічні процеси, вищі психічні функції зберігають свою соціальну природу - "людина і наодинці з собою зберігає функції спілкування". Згідно Виготському, слово відноситься до свідомості як малий світ до великого, як жива клітина до організму, як атом до космосу. "Осмислення слово є мікрокосм людської свідомості".

Л.С. Виготський вводить поняття "зона найближчого розвитку" - це той простір дій, які дитина поки не може виконати сам, але може здійснити разом з дорослими і завдяки їм. За поглядами Виготського, тільки те навчання є хорошим, яке попереджає розвиток.

Для Виготського особистість є поняття соціальне, то, що в ньому привнесено культурою. Особистість "не вроджена, але виникає в результаті культурного розвитку" і "в цьому сенсі корелятом особистості буде ставлення примітивних і вищих реакцій".

Інший аспект теорії Л.С. Виготського - уявлення про розвиток не як про рівно-поступовому, а як про стадиальном, ступеневу процесі, де періоди рівного накопичення нових можливостей змінюються етапами кризи . Криза, для Виготського, це бурхливий, іноді драматичний етап зламу (або переосмислення) старого багажу і формування нового способу життя. Кризи бувають болючі, але вони, за поглядами Виготського, неминучі. З іншого боку, явне неблагополуччя дитини під час кризи зовсім не закономірність, а лише наслідок безграмотного поведінки батьків та інших дорослих, які виховують дитину.

І ще один найважливіший момент, де Л.С. Виготський виявився, схоже, першовідкривачем, це теза про активність дитини. Про що йде мова? Зазвичай дитина розглядалась як деякий об'єкт, що піддається активності дорослого - впливу навіювань, позитивних або негативних підкріплень. І навіть якщо в працях Б. Скіннера оперантное обумовлення начебто говорить про активність того, чия поведінка так чи інакше підкріплюється, Скіннер ніколи не розглядав дитини як того, хто сам активно впливає на дорослого, нерідко керуючи їм у більшою мірою, ніж дорослий керує дитиною .

Про що йде мова?