Князь Волконський - ренесансна людина епохи шістдесятих

Оплески після виконання "Скарги Щази". А. Волконського. Фото - Володимир Зисман

Концертом у Рахманіновському залі МГК відкрився фестиваль "Пам'яті князя", присвячений Андрію Волконському.

Художні керівники і творці цього фестивалю - Олексій Любимов, Іван Велетнів і Єлизавета Міллер - зробили велику справу, вони повернули в Москву відчуття тієї, трохи оповиті серпанком нереальності і ефемерності, сторони культурного життя 60-70-х років, яка була пов'язана з особистістю Андрія Волконського.

Він існував як би в паралельній реальності - з його ім'ям пов'язана поява першого ансамблю старовинної музики "Мадригал", органні концерти-монографії, він був першим клавесинистом в СРСР і одночасно композитором-авангардистом, він був ученим-дослідником - його робота "Основи темперации" системно описує коло питань, пов'язаних з цією проблематикою, в тому числі і в історичному контексті. На жаль, він встиг залишити лише начерки монографії про Гийоме де Машо.

Буквально в день першого концерту фестивалю вийшли диски з архівними записами Андрія Волконського, в тому числі і відреставрована запис його виконання "Гольдберг-варіацій" І. С. Баха, зроблена з концерту в 70-х роках, навіть не з атрибутувати точно датою.

Але, крім того, що Андрій Волконський був композитором, виконавцем, вченим, він був таким же "культурним явищем" епохи, як, скажімо, свого часу, нотний видавець і меценат, засновник "Біляївського гуртка" Митрофан Петрович Бєляєв.

Волконський через десятиліття продовжив Біляївську традицію, в останні роки він був куратором Музичного фонду М. П. Бєляєва, це дозволило видати багато творів таких композиторів як Валентин Сильвестров, Олександр Вустін, Тигран Мансурян.

Концерт, що відкриває фестиваль, виявився неймовірно концентрованим по тій музиці, яка прозвучала в двох його відділеннях. Це була камерна програма, масштабність і монументалізм якої не поступалася симфонічної.

Прозвучало одним із знакових творів самого Андрія Волконського "Скарги Щази" для сопрано (Аліса Гіцба) та ансамблю (1962). Тріо Галини Уствольської для кларнета, скрипки і фортепіано (1949) виконали Сергій Єлецький, Станіслав Малишев і Єлизавета Міллер.

"Agnus Dei" Тиграна Мансурян (2006), Партита для арфи, струнного квартету, і клавіру В. Кісіна (1998), струнний квартет №3 В. Сильвестрова (2011), який вперше був виконаний у Росії - кожне з цих глибоко індивідуальних творів було перлиною камерної музики.

Завершив концерт "Маленький реквієм" для сопрано і струнного квартету (1994) Олександра Вустіна. Автор, який був присутній на концерті, подякував виконавцям букетом квітів.

Хочеться висловити своє захоплення музикантам, солістам і струнному квартету "Студія нової музики", тому що і по звуку, і за відчуттям ансамблю, і по відчуттю і розуміння стилю виконання було бездоганним. А це, між іншим, два відділення на сцені.

Мій уклін солістам і, особливо, Станіславу Малишеву, який, фактично виконував роль диригента, хоча було видно і зрозуміло, що кожен виконавець знає не тільки свою партію, а й всю партитуру в цілому.

І, звичайно ж, окремих оплесків заслуговує Аліса Гіцба, дивно тонко і органічно виконала сольну партію в "Маленькому реквіємі" Олександра Вустіна.

Взагалі, треба зауважити, що п'ять концертів фестивалю скомпоновані таким чином, що в них виявляються всі головні сторони музичного "існування" Волконського.

Прозвучать твори композиторів, так чи інакше пов'язаних з його особистістю - це музика В. Сильвестрова, А. Вустіна, Т. Мансурян, А. Пярта, Л. Десятникова, це "стара музика" - 6 жовтня в кафдральном соборі Св. Петра і Павла відбудеться концерт "Тисяча років духовної музики", в якому братимуть участь ансамбль старовинної музики "Alta Capella" під керуванням Івана Великанова і вокальний ансамбль "Хронос" (художній керівник Євген Скуратов).

22 вересня в Тарусі і 23 вересня вдень у Рахманіновському залі МГК пройдуть два концерти "У діалозі з класикою" за участю камерного оркестру Таруси (художній керівник і диригент Іван Велетнів) і таких солістів як Олексій Любимов, Владислав Песин, Юлія Макарьянц, Єлизавета Міллер і ін.

Завершить фестиваль 16 жовтня в Культурному центрі "Покровські ворота" "Клавірний марафон", присвячений виконавської діяльності Андрія Волконського, пов'язаної зі стародавніми інструментами - в ньому візьмуть участь Олексій Любимов, Єлизавета Міллер, Ольга Мартинова (клавікорд, клавесин, Тафель-клавір) і Іван велетнів з унікальним інструментом органетто.

Володимир Зисман, "Ревізор"