У Ростовській області знайдено ще два види земляних павуків

Павуки - надзвичайно багатий видами загін членистоногих. Зараз їх відомо понад 40 тисяч, і арахнологи (фахівці, які вивчають павуків) час від часу ще знаходять невідомі науці види, причому не обов'язково десь в джунглях або пустелях.

Зліва - самець Гнафози донський (Gnaphosa donensis). Праворуч - самка Гаплодрассуса Івлієв (Haplodrassus ivlievi) .Фото Володимира Шматко.

Арахнолог Олександр Пономарьов закопує стаканчики-пастки з формаліном. Фото Раміза Савицького.

>

Старший науковий співробітник відділу наземних екосистем Інституту аридних зон Південного наукового центру РАН кандидат біологічних наук Олександр Пономарьов виявив два нових види земляних павуків, що відносяться до пологів Гнафоза (Gnaphosa) і Гаплодрассус (Haplodrassus). У 2015 році роботи проводили в дельті Дону.

У Ростовській області, як і на всьому південному сході Європи, до групи земляних павуків-гнафозід відноситься більшість павуків. Їх налічується близько двох тисяч видів, що об'єднуються в більш ніж 100 пологів. Земляні павуки поширені практично по всьому світу. За способом життя вони активні хижаки, що не плетуть ловчих павутину, а схоплюють здобич на землі або рослинах, підстерігаючи і кидаючись на неї. Харчуються вони здебільшого комахами і активні вночі. Вдень зазвичай ховаються в якихось укриттях.

Вдень зазвичай ховаються в якихось укриттях

Польовий сезон в Ростовській області у арахнологов починається в лютому: якраз в цей час при плюсовій температурі деякі види павуків стають активними.

У пошуках павуків фахівці вручну розбирають наноси водоростей, трави, сміття на островах і вздовж берегів. Користуються вони і грунтовими пастками. Пластикові стаканчики з фіксуючою рідиною (формаліном або оцтом) закопують в землю на відстані 5-10 м один від іншого. Туди і трапляються павуки. Їх пошук і збір - вельми трудомістке заняття, до того ж і небезпечне, оскільки почастішали зустрічі з отруйними особинами.

Павуки виявлених нових видів виявилися досить великими. Вони неотруйні для людини і тому не представляють для нього небезпеки. Забарвлення тіла самця і самки Гнафози однакова: жовто-коричнева з сірими плямами неправильної форми. А ось довжина тіла самця менше 6,5 мм, в той час як самки виростають до 8,8 мм. Перший вид отримав назву за місцем знахідки в дельті річки Дон - Гнафоза донська (Gnaphosa donensis). Другий новий вид встановлений тільки по самкам. Вони жовто-коричневого кольору і можуть досягати в довжину 8 мм. Самця ж поки не вдалося знайти, так як велику територію важко обстежити за одну експедицію. Він може запліднити самку і сховатися або померти, адже життєвий цикл у павуків триває всього один рік. Самок на території, де мешкають павуки, може бути багато, а самців доводиться шукати роками. Олександр Пономарьов назвав новий вид Гаплодрассус Івлієв (Haplodrassus ivlievi) в честь біолога і співробітника природного парку «Донський» - Павла Івлієв, завдяки якому був отриманий численний матеріал для досліджень.

Відразу після опису нових видів павуків їх типові екземпляри передали в Москву в колекцію Зоологічного музею МГУ ім. М. В. Ломоносова. Частина матеріалів також зберігається в особистій колекції Олександра Пономарьова. Починаючи з 1970-х років Пономарьов встановив і описав близько 80 нових видів павуків і навіть чотири їхнього роду, що мешкають в південних районах Росії, Західному Казахстані і на Кавказі.

«Щоб працювати з біологічним об'єктом, треба знати, в якій комірці наукової класифікації він знаходиться, тобто знати про його властивості, поширення, родинні зв'язки, - говорить Олександр Пономарьов. - Тому ми продовжуємо експедиції в добре вивченій Ростовської області. І ось результат: всього в 60 км від міста-мільйонника Ростова-на-Дону виявлені нові види. Зовсім недавно ми виявили і описали два нових види павуків в Адигеї і Закавказзі. Попереду ще велика робота по опису нових видів. Це пов'язано і з тим, що арахнолог - дуже рідкісна спеціальність серед зоологів ».

Всього в Ростовській області мешкає близько 600 видів павуків, в їх числі южнорусский тарантул (Lycosa singoriensis) і каракурт (Latrodectus tredecim-guttatus). Укус тарантула нагадує укус шершня і може бути дуже болючим, але життя не загрожує. Каракурт, навпаки, смертельно небезпечний для людини і домашніх тварин. Отрута, що потрапив в організм при укусі, лікарі виводять за допомогою крапельниць, інакше людині загрожує параліч органів дихання і зупинка серця.

Павуки знищують шкідників сільськогосподарських культур і тим самим приносять людині користь. «І навіть самі отруйні павуки, - як переконаний зоолог, - необхідна ланка в екологічній ланцюга. Тому боротися з отруйними павуками необхідно тільки там, де живуть люди ».