Завуч зберіг «Ермітаж» на батьківщині Валерія Леонтьєва «БНК

По дорозі від Печори до Усинска автоекспедиція «Від Балтики до Арктики» загорнула в село Усть-Уса. Тут народився естрадний співак Валерій Леонтьєв, а в сільській школі працює музей з експозицією, гідної Ермітажу. По дорозі від Печори до Усинска автоекспедиція «Від Балтики до Арктики» загорнула в село Усть-Уса

Фото Віктора Бобиря

Сьогодні мандрівники гостювали в Печорі та селі Бизов, потім вирушили далі на північ. За переправою через річку Усу експедицію зустріла ще одна колона позашляховиків. Показати місцеві реліквії вирішили члени Російського союзу ветеранів Афганістану, Чечні і локальних конфліктів, представники адміністрації Усинска.

Першою точкою в Усинском районі стало село Усть-Уса. У місцевій школі створено музей. Заснував його Ігор Паншин - колишній заступник директора школи, а нині - завідувач музеєм.

Він розповів, що Усть-Уса - найстаріший населений пункт району. Село засноване в 1765 році, проте в істориків в цьому питанні немає одностайності. Колись село вважалося райцентром - працювало пароплавство, консервний завод, де виробляли консерви з оленини, риби і куріпок.

Школа недавно відзначила віковий ювілей, але будівля відносно нове - 1988 року побудови. Ідея створити музей з'явилася відразу ж після відкриття корпусу, а реалізована вже через рік. На третьому поверсі школи розмістилася експозиція з предметами побуту оленярів і рибалок, стенд, присвячений Великій Вітчизняній війні.

Ще один стенд присвячений предметів культу. Тут виставлено унікальний Комі календар, який представляє собою шестигранний дерев'яний циліндр з насічками по числу днів у місяці. Православні свята позначені особливими символами. Імовірно, календар виготовили в середині 19 століття.

Імовірно, календар виготовили в середині 19 століття

Навпаки стенду розташувалася вітрина, присвячена виробам з кістки. Тут представлена ​​справжня дитяча малиця, багато прикрашений ремінь оленяр - тосма, крем'яні рушниці, кістяні гудзики, гребінці, предмети для оленячої упряжі.

Цього року Ігор Паншин разом зі школярами переоформив вітрину з рибальськими снастями. Збереглися дерев'яні поплавці для рибальських сіток з родовими пасами рибалки, а також фото риболовлі вікової давнини.

Експонати в музей приносили місцеві жителі і самі школярі, частина розшукав сам Ігор Паншин.

На другому поверсі школи розміщена картинна галерея. Тут є роботи учнів і випускників школи, а також відомого художника Василя Ігнатова. Як виявилося, художник в 1937 році закінчив цю школу.

Ігор Паншин вирішив розшукати Василя Ігнатова і купити три його картини для музею. Отримавши «добро» від директора школи, хранитель музею відправився в Москву. Назад він повернувся з 13-ма картинами замість трьох. На місці вирішено було придбати десять полотен, ще два художник подарував рідній школі. З одним з них під назвою «Дід Домівка» вийшла цікава історія - на неї теж ліг вибір делегатів з Усть-Вуса, однак автор пояснив: на картині шлюб, тому вона не продається. Ігор Паншин дуже здивувався, коли після повернення додому побачив її в загальнодоступному місці.

Як зазначила керівник Північно-Західного представництва «Російської Газети» Анжеліка Гурська, що має освіту культуролога, картини, що висять в школі, гідні Ермітажу.

Ще одна визначна пам'ятка далекого північного села - люди. Тут живе жінка, яку няньчила співачка Ніна Русланова, що потрапила в Печорлаг.

Крім того, в Усть-Усе народився естрадний співак Валерій Леонтьєв. Сім'я співака потім переїхала в сусіднє село Новікбож, але в шкільному музеї гідно збирають всі матеріали про знаменитого земляка. В особливій папці зберігаються фотографії, газетні вирізки і листи.

Нагадаємо, колона з п'яти позашляховиків завдяки підтримці ПАТ «Сбербанк», АВІАСОЮЗА Росії, автосалону «АлексМоторс», «ЛУКОЙЛ-Комі», Групи компаній «КС Альфа» і «Сосногорська швейної фабрики» подолає шлях від Санкт-Петербурга до Пустозерска.

Стежити за експедицією можна в соціальних мережах , На сайтах «Російської газети» і БНК , А також завдяки інтерактивній карті , Де відзначений весь маршрут автопробігу.

Партнери автоекспедиції: ПАТ Сбербанк , АВІАСОЮЗ Росії , Комісія РСПП по ОПК , МОФ «АВІАЦІЙНО-КОСМІЧНИЙ ФОНД» , автосалон АлексМоторс - офіційний дилер Volkswagen в Республіці Комі , ЛУКОЙЛ-Комі , Група компаній КС Альфа , Сосногорська швейна фабрика.

Інформаційна підтримка: Міждержавна телерадіокомпанія Мир , Телерадіокомпанія Комі гір , Республіка , Європа Плюс Комі , трибуна , жесть Комі , джерело новин .