Павловський палац-музей в Гатчині

1. Історія палацу
  2. Пам'ятки Павловського палацу

Одним з найбільш пам'ятних архітектурних пам'яток є Павловський палац-музей, або як його ще називають, Гатчинський палац.

Розташований серед високих дерев, на невеликому пагорбі біля Срібного озера, цей знаменитий палац нагадує середньовічний замок. І, тим не менш, це була улюблена резиденція царської сім'ї.

Історія палацу

У 1765 році імператриця Катерина II вирішила порадувати свого улюбленого лідера Григорія Григоровича Орлова і купила для нього Гатчинскую мизу. Унікальна природа цього краю з джерельними озерами, мальовничими рельефам ідеально підходила для створення парку , Перлиною якого повинен був стати палац, будівлю якого довірили Антоніо Рінальді. У 1766 р взялися до роботи. Так як князь Орлов любив полювати, планувалося побудувати мисливський будиночок. Роботи велися досить довго. Кілька разів сама імператриця приїжджала до Гатчини з перевірками. До 1781 року будівництво було закінчено.

Але Григорій Орлов недовго насолоджувався царським подарунком. У 1783 році він помер, а Катерина II вирішила викупити палац і подарувала його своєму спадкоємцеві, Павлу Петровичу, для якого Гатчина стала місцем, де він міг відпочити. Архітектор Вінченцо Брена зайнявся перебудовою палацу, зробивши його більш і модним. У 1796 році Павло I став правителем, а Павловський палац - його резиденцією. Це була неприступна фортеця, а перед палацом був величезний плац, на якому проводилися військові паради.

Після смерті Павла I, убитого в березні 1801, палац став власністю імператриці Марії Федорівни, а потім перейшов імператору Миколі I. Під час царювання останнього почалася перебудова палацу: повністю розібрали Арсенальное і кухонні каре і знову звели їх, зробивши більш зручними і сучасними. У Арсенальному каре тепер перебували царські покої. На згадку про Павла I Центральний корпус постаралися зберегти таким же, як і раніше, але без деяких змін все ж не обійшлося, наприклад, замінили систему опалення, поставили нові меблі та скульптури.

Микола I, як і Олександр II, його син, бували в Гатчинському палаці від випадку до випадку, і то на зустрічах з іменитими гостями, для проведення балів розкішних або ж для участі в знаменитих Імператорських полюваннях. Після того, як був убитий Олександр II, на його місце сів Олександр III, який вирішив, що його резиденцією стане Гатчина. Вся імператорська сім'я перебралася в Павловський палац. Після Жовтневої революції Павловський палац став доступним для всіх. Але Велика Вітчизняна війна завдала йому великих втрат. Реставрація розпочалася в 1976 році, а вже в 1985 році перші відвідувачі змогли побачити його парадні зали.

Пам'ятки Павловського палацу

На першому поверсі можна подивитися на колекцію старовинної зброї, збирати яку почав ще з сам граф Орлов. Також можна поглянути на покої самого Павла I, які залишалися в первозданному вигляді за наполяганням імператриці Марії Федорівни і відмінно зберігалися, поки не настала Велика Вітчизняна війна.

Проте, і зараз можна подивитися на деякі речі імператора: стіл з червоного дерева і стілець, оббитий оксамитом, на спинці якого був вишитий імператорський вензель, мармуровий барельєф, який зображає великого князя Павла, зроблений М.-А. Колло в 1774 році, а також хустку, манишку і Біблію Павла I. Центральну частину палацу займає найбільше парадне приміщення - Білий зал, в якому проводилися самі пишні урочистості та святкові прийоми. Не дивлячись на те, що при його створенні не використовувалися позолота, кімната виглядає розкішної.

Також варто особливо виділити Мармурову їдальню, яка вважається одним з найвиразніших інтер'єрів, зроблених в стилі класицизму Брено. Головна прикраса цієї кімнати - 16 каннелированной колон коринфського ордена, які були зроблені з каррарського мармуру і привезені з Італії. Але найдосконалішим творінням тлінні стала парадна спальня імператриці Марії Федорівни. У 18 столітті було прийнято показувати гостям і подібні представницькі апартаменти, які підкреслювали соціальний статус господарів.

На жаль, під час війни весь цей розкішний інтер'єр був знищений, але реставраторам вдалося відновити кімнату. Зараз кожен бажаючий може помилуватися цією пишністю. У палаці колись існувало 4 тронних кімнати, але найрозкішнішої завжди вважалася Верхня Тронна, де імператор приймав важливих гостей, іноземних послів. Пам'ятки Великого Гатчинського палацу можна перераховувати дуже довго. Але, як відомо, краще один раз побачити, ніж 10 разів почути.
Режим роботи палацу-музею - в літній час (до 31 серпня) кожен день з 11 до 19, каса закінчує свою роботу о 18 годині. Кожного першого вівторка місяця є вихідним днем. У зимовий час (до 15 травня) в музей можна потрапити з 10 до 18 (квитки продаються до 17 годин), а вихідним є щопонеділка. Крім цього кожен перший вівторок місяця - санітарний день.

Адреса: м Гатчина, Красноармійський проспект, буд.1.

Вартість квитків невелика. За вхід дорослому доведеться заплатити 250 рублів, учням - 120 рублів. Можна купити сімейний квиток (2 дорослих і діти), який обійдеться в 600 рублів.
Безсумнівно, прогулянка по одному з найчудовіших архітектурних творінь буде найкращим відпочинком, тому що це унікальна можливість зануритися в історію, пройтися по легендарним залах, де колись жили і працювали царські особи, проводилися важливі зустрічі, розкішні бали. Ті часи вже ніколи не повернуться, але стикнутися з ними може кожен бажаючий, потрібно лише переступити поріг знаменитого палацу і включити свою уяву.