Пора змін. Графіка 1860-х років із зібрання Третьяковської галереї

Третьяковська галерея
25 травня - 04 листопада
Третьяковська галерея   25 травня - 04 листопада   Проект продовжує цикл «Художник і час», присвячений історії російського малюнка XVIII - початку ХХ століття
Проект продовжує цикл «Художник і час», присвячений історії російського малюнка XVIII - початку ХХ століття. Минулі раніше виставки циклу «Малюнок XVIII століття» , «Малюнок епохи романтизму» і «Кінець прекрасної епохи» дозволили простежити процес формування і розвитку російської малювальної школи, а також познайомити відвідувачів з великими іменами в російській мистецтві, різноманіттям графічних технік і головними тенденціями в малюнку XVIII - першої половини XIX століття.

Нова експозиція присвячена одному з поворотних моментів в історії образотворчого мистецтва. Вона являє процеси, що відбувалися в графіку протягом десятиліття між «бунтом 14-ти», створенням Санкт-Петербурзької Артілі художників і першою виставкою нового об'єднання - Товариства пересувних художніх виставок. Це час пошуку, коли відбувається складний процес зміни художніх формацій, переоцінка жанрів і видів графіки.

Літературна і громадська думка зіграли величезну роль у формуванні нових ідеалів і нової художньої моделі. «Прекрасне є життя» - цей вектор був заданий в магістерської дисертації М. Г. Чернишевського. Інший погляд представлений в критичній статті Ф.М. Достоєвського, присвяченій виставці в Імператорської Академії мистецтв 1861 року. У цій статті письменник досліджує причини невідповідності академічної системи освіти вимогам сучасності. На виставці «Пора змін» експонуються графічні ескізи до живописних творів, представлених на виставці 1861 року, що викликала до життя блискуче мистецтвознавче есе великого письменника. Ідеологічна суперечка між Достоєвським і Чернишевським визначив художній нерв епохи - співвідношення краси і корисності, естетичної та етичної складової мистецтва.

Сатирична графіка - основна нитка, що зв'язує 1860-і роки з попередньою епохою. Виникла в 1840-і роки, вона слідом за літературою змінювала акценти - на зміну іронії приходять нещадність і гротеск. Графіка в періодичній пресі, адресована широкому колу глядачів-читачів, отримала невідому раніше силу звучання і впливу. На виставці представлені оригінальні і літографовані малюнки П.М.Шмелькова, А.І.Лебедева, В.Г.Перова, що дозволяють оцінити майстерність як художників-малювальників, так і технічна досконалість друкованої графіки.

Графіка, в силу особливостей техніки, завжди чуйно реагує на виклики часу, в малюнках відпрацьовуються нові прийоми і теми. Робота з сюжетом, оповідальність, що відрізняють жанр ілюстрації, багато в чому вплинули на графіку станковий, а звернення її до злободенності і повсякденності випереджало аналогічні тенденції в живописі. Представлений на виставці коло улюблених тем в образотворчому мистецтві 1860-х років переконливо демонструє і новизну сюжетів, і спадкоємність на цьому шляху від П.А.Федотова до В.Г.Перова.

«У 1863 році вибухнув громовий удар, і атмосфера російського мистецтва очистилася», - написав В.В.Стасов про який нещодавно трапився в стінах Імператорської Академії мистецтв «бунт 14-ти» - скандальному відмову кращих випускників Академії, очолюваних І.М. Крамським від участі в конкурсі на велику золоту медаль, що проводився до 100-річчя Академії. Усвідомлення творчої незалежності породило сплеск інтересу до постаті самого художника - з'явилася велика кількість портретів і автопортретів. До експозиції введені і оригінальні фотографічні портрети членів Артілі - документальні свідчення епохи і важливий елемент у формуванні нового пластичної мови, зокрема графічного портрета. На виставці представлені і зразки того офіційного мистецтва, проти якого виступали учасники бунту, - італійські пейзажі, жанрові композиції, натурні штудії.

Експозиція «Пора змін» відкриває виставковий проект Третьяковської галереї, який буде присвячений дослідженню основоположного для російської культури художнього напряму - мистецтву передвижників. Він включає в себе графічні змінні експозиції з фондів ГТГ, які представлять публіці найменш відому частину спадщини художників-передвижників - малюнки і акварелі. Завершенням проекту стане грандіозна виставка, яка дозволить зібрати разом кращі живописні роботи цих художників з російських музеїв і дати вичерпну і багатоплановий образ цього без сумніву найважливішого і самобутнього явища в російській образотворчому мистецтві другої половини XIX століття.