Російське бароко, навіщо ти так жорстоко?

Варвара Турова (Аврора), Єлизавета Свєшнікова (Цефал). Фото - Олександр Туров

На Новій сцені Великого театру пройшли гастрольні покази міжнародного фестивалю Early music.

Петербурзький фестиваль старовинної музики і автентичного виконавства в наступному році відзначатиме своє двадцятиріччя.

Всі ці роки заснована скрипалем Андрієм Решетін інституція зосереджена на відтворенні атмосфери доглінкінского спадщини в прагненні довести, що і в XVIII столітті російська музична культура мала своє обличчя і своєрідність, а її якість нітрохи не гірше класики XIX століття.

На цьому шляху зроблено чимало: втілилася музика, здавалося б, канула в Лету, в повний голос зазвучали барокові опери, кантати, балети, інструментальні твори, поезія від Симеона Полоцького до Катерини Великої.

Місія, безумовно, благородна: кому, як не самим російським, цікавитися власним музичним і театральним минулим? До того ж діяльність логічно вписується в загальносвітовий тренд: повсюдно в Європі «струшують пил століть» з знайдених по архівах і бібліотеках партитур, про які всі давно забули, а про деякі і зовсім не чули.

Причина барочного буму - комплексна, але один з найважливіших його мотивів, як видається, це мелодійна імпотенція сучасної композиторської школи, перш за все оперної.

Нових опер майже немає, то, що з'являється, здебільшого не співається (бо написано антівокально) і не слухається (уваги публіки вистачає в кращому випадку на прем'єрну серію показів). Тому практика оперного театру повернулася назад, і ми спостерігаємо орання минулого із завзяттям, гідним кращого застосування, в пошуках забутих творів (нерідко справедливо забутих).

Любов шкідлива, або Перша російська опера

Кожен, хто коли-небудь заглядав в літературу по музичному театру, звичайно ж, пам'ятає, що перша опера, написана на російський текст (самого Олександра Сумарокова!), Це «Цефал і Прокріс» неаполитанца Франческо Арайї, тільки ось почути цю російсько-італійську копродукцію часів освіченої імператриці Єлизавети Петрівни до сих пір було рішуче ніде.

Фестиваль Early music силами ансамблів «Солісти Катерини Великої» і «Барочний балет Анджоліні» Клауса Абромайта, режисера Данила Ведерникова і художника по костюмах Лариси Погорецкой таку можливість подарував.

Опера була дбайливо реконструйована, ретельно розучена і виконана з усім належними набором автентичних «фішок»: на старовинних інструментах і без диригента, з особливим проголошенням російського тексту (з «окання» і «гекання»), з чіткою і цілком закінченою системою жестикуляції, багато говорившей сучасникам, а сьогодні практично незрозумілою, з кумедним в своїй простоті, ще не знав акробатичних складнощів балетом докласичного періоду.

Музейно-просвітницька цінність проекту не підлягає сумніву: такі експерименти необхідні - в кінці кінців, це питання національного престижу. Культивувати своє національне надбання за прикладом Європи, де сьогодні знову в ходу твори Хассе, Порпори, Вінчі, Лео та інших композиторів другого і третього ряду барокової епохи, - чому ні?

На жаль, Арайя (як і багато інших працювали при російською дворі італійці) - композитор навіть не третього ряду: захопитися його музикою можна лише при дуже великому ентузіазмі і любові до далекої естетиці.

Жестикуляція замість декорації

Цікаво, що в розкішно виданому до московських гастролей буклеті наводиться чудове свідчення - листування князя Кантемира, який заангажував для російського двору арай, і графа Левенвольде, який прямо говорить про маестро:

«Рішуче немає кошти чесно позбутися цього пана ... Я дуже шкодую про це, тому що втрачаю в даний час будь-якої можливості думати про р Порпора».

Заповзятливий і спритний Арайя фактично перехопив контракт старшого колеги, але запозичити ще й талант видатного неаполітанського композитора і педагога було, звичайно, поза його влади.

Коли ви слухаєте дві арії Арайї на диску Чечилії Бартолі «Санкт-Петербург» серед дюжини творів інших авторів, трохи кращих, це ще куди не йшло, але витримати цілу оперу-серіа удачливого капельмейстера-ремісника - неабияке випробування.

Крім третьосортної музики в проекті є і ще розчаровують моменти. Автентичний ансамбль інструменталістів полонить своєрідним звучанням і нечітким ладом, але все-таки хотілося б більшої точності і злагодженості виконання.

Режисура до пари музиці: у вистави взагалі немає ніякої ідеї, окрім бажання показати, що така опера на світлі колись була - справедливіше це дійство було б назвати інсценуванням.

Співаки насилу справляються з акустикою Нової сцени Великого театру: можливо, в компактному Ермітажному театрі Петербурга все слухалася інакше, але в Москві не раз виникало відчуття не цілком професійного співу. Одні лише костюми доставляли радість своєю відвертою колористичної і фактурною надмірністю - істинно барокової.

Олександр Матсусевіч, "Граємо з початку"