«Будівля гірської аптеки», пам'ятник архітектури (Барнаул)

Адреса: Алтайський край, м Барнаул, вул. Ползунова, 42

Категорія охорони - федеральна, Указ Президента РФ від 20.02.1995 р № 176, РВК АКСДТ від 12.03.1959 р № 126, РВК АКСДТ від 07.06.1974 р № 244.

Перша будівля аптеки було побудовано в 1752 році на вулиці Петропавлівській, іменованої на плані Барнаульского заводу 1748 р лінією (нині це вулиця ім. І.І. Ползунова). 3 травня 1793 в Барнаулі відбулася одна з найбільш значних за всю історію міста повеней. Серед постраждалих будівель була і заводська аптека. Постарілих будівлю розібрали, а в 1793 - квітні 1794 р. на цьому місці побудовано нову цегляну одноповерхову будівлю за проектом архітектора А.І. Молчанова. План будови був затверджений Г.С. Хитавицею - начальником Коливано-Воскресенських заводів. Велика частина будівлі відводилася під житло провізора, менша під аптеку, склад, лабораторію і кімнату для учнів. 6 грудня 1839 інспектор медичної частини Алтайського Гірничого округу Ф. Геблер через брак приміщень запропонував прилаштувати до будівлі верхній поверх. Але архітектор Я.М. Попов, який обстежив будівлю, дав свій висновок про неміцність його фундаментів. У 1844 Я.М. Попов збільшив площу приміщень аптеки, спроектувавши прибудову з боку двору будівлі, змінив обробку головного фасаду. У 1873 архітектор Шульдаль незначно змінив внутрішні приміщення, займає Барнаульской казенної аптекою і побудував при будівлі дерев'яні служби. У 1920-ті роки колишня гірська аптека стала Барнаульской базисної аптекою № 63. У 1937 прийнято рішення пристосувати аптеку під аптечний склад з капітальним ремонтом будівлі та прибудовою кам'яних коморах. У 1942 в будівлі аптечного складу організована галеново-фармацевтична лабораторія. У 1949 на головному фасаді будівлі встановлена ​​чавунна охоронна дошка з текстом: «Пам'ятник архітектури XVIII ст. б. Гірська аптека. Побудована в 1793-1794 рр. Архітектор Молчанов О.І. Охороняється державою ».

У 1975 на базі галеново-фармацевтичної лабораторії створена Барнаульская фармацевтична фабрика, в 1990-х перетворена в крайове державне унітарне підприємство «Фармацевтична фабрика».

У 2010 році за проектом НВЦ «Спадщина» розпочато роботи з реставрації пам'ятника федерального значення «Гірська аптека», вул. Ползунова, 42 з пристосуванням приміщень під аптечний музей і офіси. Фахівці центру здійснювали технічний та авторський нагляд на даному об'єкті реставрації.

Приклад невеликого громадського будівлі провінційного міста в формах пізнього класицизму. Є елементом ансамблю вулиці. Одне з перших цегляних будинків міста.

Сьогодні в будівлі розміщується крайової туристичний центр «Гірська аптека» , В якому знаходиться музейний комплекс і проводяться різні майстер-класи. Також тут можна купити продукцію підприємств Алтайського біофармацевтичної кластера, виготовлену на основі алтайського меду, обліпихи, трав, продуктів пантового оленеводства.