1. «Під дахами Парижа» (1930) - дивитись фільм безкоштовно онлайн в хорошій якості 720 HD на порталі «Культура.РФ»...
  2. «Під дахами Парижа» (1930) - дивитись фільм безкоштовно онлайн в хорошій якості 720 HD на порталі «Культура.РФ»

Н ачало 30-х років минулого століття ознаменувався тим, що Великий німий заговорив. У кіно прийшов звук. Багато кінодіячі перебували в замішанні - перебудовуватися з німих картин на фільми з розмовами виявилося справою нелегкою. Режисер Рене Клер, теж до пори до часу обходившийся в своїх стрічках без слів, побачив в звуці насамперед можливість доповнити візуальний ряд, прикрасивши його чудовою музикою. З тих пір саме Клер вважається творцем жанру музичного фільму, першим зразком і еталоном якого стала побила всі рекорди популярності картина «Під дахами Парижа».

Вуличний співак Альбер (Альбер Прежан) з бідного паризького кварталу закохується в іммігрантку Полу (Пола Іллер). Але красуня подобається і його найкращому другові Луї (Едмонд Т. Гревіль), і ватажку місцевих хуліганів Фреду (Гастон Модо). Якось увечері Пола визнається, що боїться ночувати вдома, оскільки бандит Фред стягнув її ключі. Альбер веде даму до себе в комірчину під дахом, по-лицарськи поступається власну ліжко і, схоже, міцно завойовує симпатію дівчини. Але райдужні плани закоханих несподівано порушує непередбачена обставина: Альбера помилково заарештовують за пограбування. За той місяць, що герой проведе у в'язниці (до того як його виправдають), диспозиція на любовному фронті зміниться. Суперництво за серце вітряної, як з'ясується, дівчата розгорнеться з новою силою.

Недосконалість техніки записи на початку звуковий ери часто вимагало статичних мізансцен, обмежувало простір для маневру і камері, і акторам. Рене Клер кинув виклик такої практики. Він використовував довгі тревеллінгі, його камера літала, охоплюючи одним планом панораму паризьких кварталів, потім, спускаючись на людну вулицю, могла за кілька секунд впритул наблизитися до персонажам. Якщо глядач був відділений від розмовляють, наприклад, склом кафе, то природним чином переставав чути їх діалог, зате в екшен-епізодах (наприклад, вуличні розбирання) екран занурювався в темряву, а зрозуміти, що відбувається, допомагали шуми і окремі репліки.

Кадр з фільму. Фотографія: kinopoisk.ru

Будучи прихильником вуличних артистів і самодіяльних виконавців, якими не перестають майоріти паризькі вулиці, режисер розгледів великий драматургічний потенціал в такому персонажа, як Альбер, в типажі, які його оточують, в його піснях. Богема, криміналітет, молоді люди без гроша і незалежні дівчата справно надихали Рене Клера. Його музичні комедії легковажні і невимушені, як і їх герої, які граючи сходяться і розходяться, моральні метання не їхня тема. Режисер прикрашає життя, роблячи реальність більш романтичною. Як тільки за сюжетом назріває серйозна бійка, режисер тут же витончено розряджає обстановку за допомогою своєї фірмової іронії. Нічого по-справжньому непоправного з героями трапитися не може, глядачеві забезпечений щасливий фінал, забезпечений чарівної французької мелодією.

Те, що музика, пантоміма, прийоми монтажу у фільмі виявилися куди красномовніше і емоційніше слів, дало привід окремим критикам дорікати автора в тому, що він занадто стриманий у використанні нових можливостей звукової ери. Але саме такий кіномову, де дотримано баланс образотворчого ряду зі звуковим, приніс картині світову славу, а пісня Sous les toits de Paris у виконанні Іва Монтана давно стала світовим шлягером.