Сьогодні Андріс Лієпа представить у Великому театрі останню прем'єру сезону - балет «Петрушка» Ігоря Стравінського

«Сонячний хлопчик світового балету», як і раніше наполегливо називають журналісти переступили 55-річний ювілей Андріса Лієпа, продовжує шукати нові повороти в багатій історії хрестоматійних вистав.Повертати світу «Російські сезони» Сергія Дягілєва Андріс колись почав слідом за батьком, відомим радянським танцівником Марісом Лієпою, тим самим поклавши початок довгограючому міжнародного проекту з нехитрим назвою «Російські сезони XXI століття».Намацавши майже 30 років тому золоту жилу у вигляді легендарних балетів Михайла Фокіна, артист всі ці роки цілком успішно продавав свої «сезони» на світовому ринку.Вистави, століття тому що змушували Париж плакати від захвату, стараннями Лієпи-молодшого з успіхом йдуть і в Білорусі - відносини з нашим Великим театром у Андріса склалися якнайкраще.Сьогодні ввечері прославлений танцівник, перекваліфікувався в продюсера і реставратора, представить останню прем'єру цього театрального сезону - балет «Петрушка» Ігоря Стравінського.Нове дихання спектакль з репутацією музейного шедевру знайде через 107 років - після першого показу в паризькому театрі Шатле.

На репетиції Такатоши Мачіяма відпрацьовує не тільки техніку, але і супутні їй емоції.

«Петрушка» - матеріал для Лієпи неновий і вже добре знайомий.За його плечима - більше 30 відновлених постановок по всьому світу, але ось афішу білоруського Великого спектакль прикрасить вперше.Хоча наблизити той час до нас Андріс намагався вже не раз: дорогі його серцю репертуарні перлини початку XX століття - «Жар-птиця», «Тамар» і «Шехерезада» - йдуть в Мінську не перший сезон.Уявити на сцені Великого ремейк «Петрушки» здається нескладним і природним лише на перший погляд, однак Андріс запевняє, що кожна нова постановка для нього - завжди дуже серйозний виклик, а щоб підібрати до неї ключ, насамперед потрібно вивчити можливості трупи:
- Білоруська балетна школа по духу дуже близька російської.До 85-му ювілею Великого театру підійшов в чудовій формі - мені завжди радісно і приємно працювати з вашими артистами.Я бачу, який обсяг різної хореографії йде сьогодні в театрі.І це прекрасно, тому що глядачам завжди цікаво побачити об'ємний пазл - все різноманіття постановок різних хореографів.
Кому з наших артистів Андріс віддасть сьогоднішній прем'єрний спектакль, поки загадка.На головну роль в любовному трикутнику претендують відразу чотири артиста - досвідчені Олег Еромкін і Костянтин Геронік, який нещодавно вийшов з тіні більш іменитих колег по балетному цеху Микита Шуба і один з головних ньюсмейкерів Великого, чарівний японець Такатоши Мачіяма, слава про неймовірні трюки і пластичності якого вилетіла далеко за межі театру.Парадоксально, але в ролі Петрушки японець виглядає набагато переконливіше своїх білоруських колег по сцені - на репетиціях Такатоши відпрацьовує не тільки техніку, але і супутні їй емоції.Локальна російська екзотика артисту, на подив, дуже близька - позначається навчання в академії російського балету ім.А.Ваганова.
«Петрушка» - матеріал для Лієпи неновий і вже добре знайомий

Ставити народні танці в «Петрушки» Лієпа запросив заслуженого артиста Росії Ігоря Пиворович, який працював в ансамблі Ігоря Моїсеєва.

Те, що відбувається на сцені Андріс знімає на телефон - ввечері, визнається, любить переглянути перед сном обрані моменти.Не тільки для того щоб вишукати недоліки, але і похвалити.На похвали метр не скупиться, підбадьорює: «Молодці, супер, чудово!» Поки кордебалет імітує російський загул, під час якого колоритні за обсягом годувальниці жваво обертаються з мужикуваті кучерами, Андріс в мікрофон задає настрій:
- Дівчата, головкою трохи активніше.Хлопці-Кучера, уважно стежте за підпилий, вам їх додому ще везти на Василівському € й острів.
У перерві між репетиціями артист повертається до історії копіткої відновлення «Петрушки»:
- Щоб реконструювати спектакль, я зустрічався з онукою Фокіна.Вона надала деякі матеріали, в тому числі фокінський клавір з позначками, зробленими його рукою.Залишився «Петрушка» і в записах на кіноплівці.Що стосується сценографії, то ескізи костюмів і декорації я знайшов в особистій колекції Микити Лобанова-Ростовського, друга мого батька.У нього була найбільша приватна колекція, пов'язана з мистецтвом початку ХХ століття і, зокрема, з дягілевської антрепризою.
До слова, на лаври Михайла Фокіна або Сергія Дягілєва Лієпа ні в якому разі не претендує.І завжди звертає на це увагу журналістів:
- Фокін і Дягілєв були революціонерами в мистецтві.Я ж - реставратор, який з величезним пієтетом ставиться до митців, хореографам і артистам того часу.Чому я стільки років займаюся «Російськими сезонами»?Тому що це наша спадщина.І його потрібно берегти, популяризувати, адже багато вже забуте.Це величезний пласт, який ми піднімаємо і даємо можливість сучасникам побачити те, що вражало на початку минулого століття глядачів.Відтворити якомога більше «Російські сезони» - ось моя основна задача на сьогодні.При цьому я вимагаю музикальності, хочеться вдихнути в ці балети нову енергію, а не просто скопіювати старі спектаклі.
Танцювати «Петрушку» в Великому вирішили два вечори поспіль.Сьогодні і завтра за диригентським пультом - заслужений артист України маестро Віктор Плоскіна.Після «Петрушки» глядачам запропонують ще дві вистави: сьогодні над сценою злетить «Жар-птиця» у виконанні Ірини Еромкіной, а завтрашній вечір завершить східна казка «Шехерезада».

Помітили помилку? Будь ласка, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter

Чому я стільки років займаюся «Російськими сезонами»?