Про балеті «Лускунчик», або Ще одна різдвяна історія

Олена Третьякова , 22.04.2013 о 18:09

Прем'єра балету «Лускунчик» у Великому театрі опери та балету Білорусі в постановці молодого петербурзького хореографа Олександри Тихомирової сколихнула театральний Мінськ: багато суперечок, багато різних оцінок. Нещодавно ми публікували не дуже упереджений рецензію на цей спектакль нашого мінського оглядача О. Борщів. Для об'єктивності і повноти погляду на цю нову роботу ми вирішили дати слово «протилежного табору». Сьогодні на сторінках Belcanto.ru про новий мінському «Лускунчика» розмовляють завліт Великого театру Білорусі Тетяна Теодорович і відомий петербурзький театрознавець Олена Третьякова.

- Ваші враження від прем'єри?

- Вистава зроблена на високому професійному рівні і залишає сильне враження. До нього повертаєшся знову і знову. І знову переживаєш випробувані емоції. Заради такого післясмаку, таких спогадів про побачене люди і ходять в театр. Словом, новий «Лускунчик» - якісна робота.

Це стосується всіх параметрів: того, як переосмислено хореографом А. Тихомирової традиційне лібрето, в яке хореографічне, пластичне рішення, думка балетмейстера про дорослішання людини, про випробування, про очікування любові, вже пережитої в мріях і фантазіях, одягнена. Як задум реалізувався зображально в роботі художника відомого, але не дуже часто виступає в якості сценографа - Юрія Купера. Як декорації Купера підсвічені художником по світлу Іриною Вторникова - таємниче мерехтять дзеркала і люстри в будинку Маші, світиться ошатна ялинка, переливається повітряна куля, що відносить героїв в країну краси - ялинкових прикрас і казки ... Як технічно виготовлені декорації, костюми, маски, реквізит . Особливо вражають костюми, чудово якісні і по крою, і за фактурою в епізодах, пов'язаних ні з балетною класикою і пачками, але з тим, що стосується будинку Штальбаум - будинки певного часу і певної епохи. Але і інші шати - сніжинки, миші в масках, національні костюми зроблені стильно і по лінії, і за кольором. Всі разом це створює відчуття, що стикаєшся з цим справжнім мистецтвом.

Не дуже люблю слово «справжній», але якщо зняти з нього нашарування, які його обессмислени, перетворили в штамп і повернути первозданний значення, то зрозуміло, що хочеться висловити. У виставі відчутна висока вимогливість його творців до себе, до того, що відбувається на сцені в кожну хвилину дії, до того, щоб всі компоненти театру зійшлися.

Далеко не останній в цьому сенсі компонент (якщо не перший) - стан трупи балету: молодий, працює з великою віддачею, задоволенням і майстерністю, дуже професійної і натхненній. Є три виконавських складу, кожен по-своєму індивідуальний, вносить свої фарби в сюжет і надсюжет, придуманий постановником. Все це створює те, що дуже важливо для балету, особливо, для класичного (а тут використовується саме класична лексика): естетичний захват, заради якого мистецтво і існує як таке, радість споглядання краси, майстерності і таланту.

- На вашу думку, в чому дух і суть цієї постановки - німецькому романтизмі і Гофмане, російською романтизмі і Чайковського, петербурзьких впливах (враховуючи місце «народження» балету)?

- Тут багато паралелей: звичайно, Гофман і європейська романтична традиція, звичайно, російська лінія і Чайковський, звичайно, петербурзька школа танцю і ще багато чого. Але все пропущено (як і у Чайковського Гофман) крізь свою свідомість і слух. Звичайно, тут продовжені традиції і петербурзької культури, до якої коренево належить Тихомирова: вона виученіца петербурзької школи. Тут важливо зрозуміти, що таке взагалі - продовжувати традиції. Повторенням - нереально, це шлях до штампу. Напевно, тільки видозміною, розвитком, привнесенням власного бачення і розуміння матеріалу.

У виставі Тихомирової абсолютно очевидно існує естетична полеміка з минулим - є опори на попередників, а й якийсь політичний запал, з якого видно, що хореографу не хочеться бути як всі. Тому і сніжинки виглядають не як звичні сніжинки в пачках, і роль Дроссельмейера значно розширена і т.д. Всі разом це створює відчуття оновленого уявлення і про матеріал, і про можливості використання класичної лексики. Як з семи нот можна створити безліч музичних творів, так і з класичних па - створювати таке ж безліч цілком індивідуальних хореографічних творів.

Звичайно, лексика Тихомирової відчуває певні впливи - і в поворотах стоп, і в організації руху кордебалету, і в будові ліній, але її класика осмислена з позицій досвіду людини 21 століття, який знає, що таке сучасний танець і знає традиції світового балету. Я вважаю, це тільки збагачує погляд, особливо, коли видно, що автор вистави володіє неабиякою фантазією, з одного боку, і неабиякою волею, здатної довести задумане до певного професійного якості виконання і донести до публіки власну думку, з іншого. Якщо можна сказати, це не жіноча хореографія, погляд не розслаблено жіночий і солодко ліричний. Це швидше мужній погляд на світ і його ілюзії, розуміння, що можливо жити, лише пройшовши через випробування, захоплення, втрати. Мені здається, про це поставлено спектакль.

- Цікаво було б почути вашу думку про інтерпретації партитури і роботі солістів ...

- Я мала можливість порівнювати роботи двох різних диригентів на прем'єрах 29 і 30 березня. Це різного плану уявлення про завдання оркестрової гри. В одному випадку, у Віктора Плоскіна, виявляється скоріше опосередкований зв'язок з пластикою, коли видиме і чутне існують в змістовному діалозі, в іншому, зв'язок пряма: оркестр підпорядкований сцені. Що стосується солістів, пара Хитрова - Геронік мені здалася повної юнацької наївності і зворушливості, що відповідає намірам хореографа поступово вести героїв до зрілості, а пара Олійник - Азаркевич дорослішою, з іншим досвідом розуміння життєвих втрат і розчарувань. І те й інше по-своєму цікаво і значимо в загальній логіці вистави.

вам може бути цікаво

Ваші враження від прем'єри?