Ірина Колпакова - радянська прима-балерина. Обговорення на LiveInternet

Amalia_2012 всі записи автора

Вона танцювала в Ленінграді, на сцені Кіровського і, запевняю вас, це сама технічна, найчарівніша, розумна, талановита балерина на цій сцені.

Якщо чесно, в Маріїнському, хоч це і храм балету і будинок великого Петіпа, танцювали завжди гірше. І в той час, коли Великий театр, завдяки тому ж Горському, набирав обертів на початку 20 ст, в Маріїнському не залишилося хороших майстрів. Революція, всі біжать, хто куди може. Його врятувала Ваганова. Її заслуга величезна. Працюючи часом з не найбільш вдалими фізичними даними учениць, вона робила з них майстрів танцю. Семенова, Уланова, Вечеслова, Йордан - її учениці, її гордість.
З Р. Нуреева

З роками мало що змінилося. Звичайно, балет розвивався, але в коли у Великій прийшли Бессмертнова, Максимова, коли там панувала Плісецька, коли почали танцювати Васильєв, Годунов, Лієпа і інші великі, в Кіровському таких не було. Або їх було менше. До того ж цього театру «щастило» на невозвращенцев - кращі просто покинули його - Макарова, Баришніков, Нурієв, Панов .. Застрелився Ю. Соловйов, якого порівнювали з тим же Васильєвим. Кондратьєва, Семеняка, Тимофєєва, що стали згодом прикрасою ГАБТа виїхали з Ленінграда, як Г. С. Уланова колись.
Загалом, Ірина Коллпакова - єдина балерина, яка мала неймовірним талантом, технікою в Ленінграді. Комлева іноді нечисто виконувала руху, Ганнібаловой не вистачало школи, багато хто приїхав з периферії і доучувалися по системі Ваганової. Колпакова ж то, витончено, легко з її ідеальними даними парила в найскладніших партіях, до захоплення її шанувальників.
Ніколи не забуду «Метелики» з Сергієм Бережна, де така дрібна, партерна техніка, Сильфіди, чиї ніжки ледь торкалися сцени, Марії, підготовленої з Т. Вечесловой і продуманої до дрібниць!

Вона народилася 22 травня 1933 року в Ленінграді. Закінчила Ленінградське хореографічне училище по класу А.Я.Вагановой в 1951 році і була прийнята в трупу Кіровського театру. Танцювала спочатку, як тоді вважалося, в кордебалет. Потім стала отримувати сольні партії, а потім і балерінскую. Вона станцювала всі провідні партії класичного репертуару XIX і XX століття. Вінець її акторських робіт в класичному репертуарі - принцеса Аврора в «Сплячої красуні», кришталева статуетка, сама ніжність, витонченість, чистота, благородство. Одним словом - Принцеса.

Вона була першою виконавицею заголовних партій в балетних виставах Григоровича ( «Кам'яна квітка», «Легенда про любов»), Чабукіані ( «Отелло»), Лапутіна ( «Маскарад»), Бєльського ( «Берег надії», «Ікар»), а також Н. Касаткіна і В. Василева ( «Створення світу»). Втім, список її артистичних досягнень значно довше.
Колпакова стала творцем головних партій в балетах всіх сучасних їй хореографів, всіх «бунтарів» свого часу. Саме на неї і на її чоловіка і партнера, соліста театру Владлена Семенова початківець хореограф ставив дуети Катерини і Данила, перш ніж вперше показати їх трупі в репетиційній залі Хореографічного училища. На неї Григорович ставив і роль Ширін в своєму наступному балеті - «Легенді про любов».
Колпакову любили глядачі, її завжди хвалили критики. В цілому можна сказати, що її творча доля складалася благополучно. Хоча і в цьому зовні мирному перебігу життя зустрічалися свої підводні камені, без яких не обходиться жодна театральна доля.
Ваганова, випускаючи улюблену ученицю в театр, доручила її турботам Н.М.Дудінской, в минулому - однієї з найулюбленіших своїх учениць. Спочатку Дудинская вводила Колпакову в репертуар, репетирувала з нею ролі. Але відносини між некоронованої «імператрицею» ленінградського балету і молодої балериною не склалися і багато в чому через роботу Колпаковой з Григоровичем: прима і її чоловік К.Сергеев не визнавали хореографів-новаторів.
Колпаковой довелося піти до інших репетиторів: Т.Вечесловой і Н.Балтачеевой. Можливо, їй навіть пощастило - це були найкращі репетитори того часу. Крім того, Колпакова намагалася працювати з тими балеринами, які ще пам'ятали варіації в балетах такими, якими їх складав Петіпа (так і одну зі своїх найкращих ролей в класичному репертуарі, Раймонду, молода танцівниця таємно репетирувала з О.Йордан). Дудинская багато з варіацій переробила «під себе», а Колпакова їх танцювала в оригінальній постановці.

Коли Григорович йшов до Великого театру, він кликав з собою Колпакову, але вона відмовилася - не наважилася переходити в чужу трупу і не хотіла покидати театр, який любила.
Але ніякі «підводні камені» театрального життя не вплинули на долю Колпаковой: вона займала в трупі стабільність прими-балерини.

Вона не тільки вберегла академічну традицію, а й зуміла оспівати, повернувши їй витонченість, блиск, осмисленість і гармонійність. Свою справу Колпакова розуміла як місію ... Вона не просто одна з останніх улюблених учениць знаменитого педагога А.Я.Вагановой, вона одна з останніх жриць того балетного мистецтва, яке спіткала в училище, справжня представниця петербурзького академізму.

З 1971 року Колпакова займалася репетиторської діяльністю в Кіровському театрі. У 1989 році М.Баришніков запросив її репетитором в Американський балетний театр, де вона працює до цих пір.

Колпакова прагне прищепити американським танцівницям уявлення про естетику і красу російської школи, яким її навчили, і, яке вона сама сповідувала на сцені. Її часто запрошують як педагога і балетмейстера, і тільки в Маріїнському театрі у неї немає учениць. Так уже склалося.