360 примірників шостого тому книги "Люди Центру Азії" надійшли в бібліотеки Туви

Чотириста сімдесят сім доль в журналістських нарисах і інтерв'ю, об'єднані в шість томів книги «Люди Центру Азії» Чотириста сімдесят сім доль в журналістських нарисах і інтерв'ю, об'єднані в шість томів книги «Люди Центру Азії». Хіба 2 лютого 1991 року, коли вийшов у світ перший номер газети «Центр Азії» з моїм наївним вступним редакторським словом, могла припускати, що це обернеться не просто оперативними нешаблонне новинами, а збиранням життів? І що опубліковане в цьому номері нестандартне для того часу домашнє людське інтерв'ю тоді ще не глави Кизила, а невгамовної журналістки Діни Оюн з головою Кизильского міської Ради народних депутатів Юрієм Слободчикова стане першою перлиною в намисто доль?

Ні звичайно. Була просто робота - і вдень, і вночі, з року в рік - з поступовим усвідомленням того, що ось це і є найважливіше, особливе і неповторне - скрупульозне, до деталей, занурення в життя людей. Журналістська праця - інтерв'ю і нариси - публікувалися в газеті, а потім у міру накопичення збиралися під однією обкладинкою. І розтягнулося це на 27 років.

Перший том книги «Люди Центру Азії» вийшов у світ в 1998 році - 50 доль. Зараз ця невелика скромна книжечка - бібліографічна рідкість. Другий том видано в 2001 рік у вже енциклопедичним форматом, його обкладинка стала зеленою, зберігши цей колір вічного життя і в наступних виданнях. У ньому - 92 долі.

Третій народився в 2006 році: 110 нарисів та інтерв'ю, окремим блоком - 36 спогадів ветеранів і дітей Великої Вітчизняної війни «Ми - діти війни і перемоги». Четвертий, виданий в 2011 році, зібрав під своєю обкладинкою 115 доль.

П'ятий том побачив світ у 2014 році, в ньому - 58 доль. А ще - п'ятнадцять унікальних кросвордів «Люди Центру Азії», складених за матеріалами томів книги і показують історію і сучасність Туви в її різноманітних зв'язках з історією і культурою Росії, світу.

В виданий в 2018 році шостий том увійшли 52 долі - інтерв'ю та нариси, опубліковані в газеті «Центр Азії» в період з 30 травня 2014 року по 29 грудня 2017 року. Як і в попередніх томах, вони розташовані в хронологічному порядку з зазначенням номера та дати газети. Архівні та сучасні фотографії, що ілюструють тексти, детально підписані: хто, де, коли, автор знімка.

Обкладинка традиційно зелена, тільки з тисненням не золото, а сріблом: фінальний тому повинен відрізнятися від попередників. В кінці - алфавітний іменний покажчик героїв всіх шести томів книги «Люди Центру Азії»: від А до Я. Аналогічний покажчик - на сайті газети: історія багатоликого Туви в життях людей різних національностей, віросповідань, професій, різного віку доступна для всього світу.

27 років журналістської редакторської життя - 477 портретів земляків, які не парадних, живих. Але насправді їх набагато більше, тому що в кожному інтерв'ю і нарисі про людину - ще і ще імена. Все перемішані, пов'язані між собою труднощами і подоланням, проблемами і помилками, горем і радощами. З'єднані спільною історією країни, всього світу. Адже всі ми люди планети Земля.

У кожного життя - свій голос часу. Щиро вдячна колегам-журналістам, землякам - всім, хто вніс свою працю і внесок в збереження цих доль для Вічності. Велике вам російське четтірдім, як казав незабутній мій герой нарису «Людина з кошика» Валентин Георгійович Тока, до кінця життя не сумує і тримав свій флотський, з військових років, шик.

Четтірдім в перекладі з тувинської на російський - спасибі.

Видання здійснено з використанням гранту Президента Російської Федерації на розбудову громадянського суспільства, наданого Фондом президентські грантів; за підтримки Регіональної громадської організації «Союз журналістів Туви», ТОВ Редакція газети «Центр Азії». Тираж - 500 екземплярів.

Презентації шостого тому пройшли в липні 2018 року на третьому міжрегіональному фестивалі російської культури на Малому Єнісеї «Верховьyo» і традиційно - на дев'ятнадцятому міжнародному фестивалі живої музики і віри «Устуу-Хуре» в Дзун-Хемчикського районі Туви.

360 примірників книг на загальну суму 1080000 рублів безкоштовно передано головою Спілки журналістів Туви Ельвірою Сергіївною Ліфанова в Національну бібліотеку Республіки Тива імені Олександра Сергійовича Пушкіна для розподілу по всіх міських, сільських, шкільним бібліотекам республіки.

Всі томи книги так само - в поліетнічному публічній бібліотеці Спілки журналістів Туви: Кизил, Червоноармійська, 100, Будинок друку, четвертий поверх.