Консультації - Селянина Е.Н. - Артикс



Керівник організації хоче, щоб його возив на його машині водій, якому буде платити організація. Що краще оформити для мінімізації податків і зручності юридичної та фізичної осіб договір безоплатного користування (договір позики) або оренду автомобіля у фізичної особи?

Відповідає Селянина Е. Н.
( Про автора ... )

У Вашому випадку можуть бути використані, по крайней мере, три варіанти оформлення операцій по використанню автомобіля в управлінських цілях:
- оренда
- безоплатне користування
- компенсація за використання особистого майна
Висловлюючи свою особисту думку, рекомендую укласти договір оренди (природно без екіпажу). Обгрунтування наводжу нижче.
Оренда автомобіля у фізичної особи.
Як випливає із запитання, організація орендує легковий автомобіль без екіпажу у фізичної особи - директора фірми для службових цілей.
Доходи фізичних осіб, отримані від здачі в оренду або іншого використання майна, визнаються об'єктом оподаткування і підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб за податковою ставкою 13 відсотків, встановленої п. 1 ст. 224 Кодексу, незалежно від виду договору оренди.
Цивільний кодекс Російської Федерації не передбачає ніяких обмежень по колу осіб, які мають право укладати договори оренди транспортних засобів.
Податковим кодексом Російської Федерації також не передбачені такі обмеження.
Обов'язок по утриманню і сплаті обчисленого податку на доходи фізичних осіб покладається на організацію, що є джерелом виплати доходів за договором оренди транспортного засобу, визнану у відповідності з п. 1 ст. 226 Кодексу податковим агентом. (МФ РФ лист від 29.05.07.№03-04-06-01 / 164)
Згідно ст. ст. 642, 644 - 646 Цивільного кодексу за договором оренди транспортного засобу без екіпажу орендодавець надає орендареві транспортний засіб за плату у тимчасове володіння і користування без надання послуг по управлінню ним і його технічної експлуатації.
У ст. 644 ГК РФ визначено, що орендар протягом всього терміну договору оренди транспортного засобу без екіпажу зобов'язаний підтримувати належний стан орендованого транспортного засобу, включаючи здійснення поточного та капітального ремонту.
Згідно ст. 646 ГК РФ, якщо інше не передбачено договором оренди транспортного засобу без екіпажу, орендар несе витрати на утримання орендованого транспортного засобу, його страхування, включаючи страхування своєї відповідальності, а також витрати, що виникають у зв'язку з його експлуатацією.
Орендар своїми силами і засобами здійснює управління орендованим транспортним засобом і його експлуатацію, як комерційну, так і технічну.
Отже, управління і експлуатаційно-технічне обслуговування транспортного засобу можуть здійснюватися безпосередньо самим орендарем або шляхом залучення відповідних працівників, які в цьому випадку будуть перебувати у трудових або договірних (цивільно-правових) відносинах з орендарем.
Податковий облік.
Орендна плата за договором оренди транспортного засобу без екіпажу відноситься до інших витрат, пов'язаних з виробництвом і реалізацією товарів, робіт або послуг, згідно з пп. 10 п. 1 ст. 264 Податкового кодексу Російської Федерації.
Витрати організації, вироблені за договором оренди транспортного засобу, укладеним з фізичною особою, в тому числі витрати на придбання палива (ПММ) для забезпечення роботи даного автомобіля виходячи з фактичного пробігу автомобіля (з урахуванням фактичних витрат палива (ПММ) в виробничих цілях і вартості його придбання), а також витрати на придбання запасних частин можуть бути враховані при обчисленні податкової бази по податку на прибуток за умови їх відповідності критеріям, передбаченим п. 1 ст. 252 Кодексу. (МФ РФ лист від 29.11.2006.№03-03-04 / 1/806, лист УФНС по м Москві від 19.12.2007г.№20-12 / 12/1 663)
Безоплатне отримання в користування майна - автомобіля.
Згідно п. 8 ст. 250 НК РФ позареалізаційних доходів визнається безоплатне отримання майна (робіт, послуг) або майнових прав. Про те, що це правило поширюється на випадки безоплатного отримання в користування майна, в НК РФ прямо не сказано.
З даного питання існує дві точки зору.
Офіційна позиція полягає в тому, що при отриманні майна в безоплатне користування у платника податків виникає позареалізаційні доходи. Ця ж позиція виражена в судовій практиці і роботах авторів.
У той же час є приклади судових рішень, згідно з якими при безоплатному отриманні майна в користування позареалізаційні доходи не виникає. Безоплатної послугою цю операцію визнати не можна: безоплатної передачі в сенсі п. 2 ст. 248 НК РФ в цьому випадку немає, оскільки майно підлягає поверненню. Ця позиція підтверджується також авторськими консультаціями.
Позиція 1. При безоплатному отриманні в користування майна виникає позареалізаційні доходи
Лист Мінфіну Росії від 04.02.2008 N 03-03-06 / 1/77
У документі зазначено, що майно, отримане в безоплатне користування, включається до складу позареалізаційних доходів у вигляді безоплатно отриманого права користування майном незалежно від того, є користування терміновим або безстроковим.
Лист Мінфіну Росії від 17.02.2006 N 03-03-04 / 1/125
Фінансове відомство вказує, що безоплатне надання автомобіля в користування є безоплатною передачею майнових прав. Дохід у вигляді безоплатно отриманого права користування майном, що визначається виходячи з ринкових цін на оренду ідентичного майна, включається у позареалізаційні доходи.
Лист Мінфіну Росії від 13.04.2007 N 03-03-06 / 4/47
У документі пояснюється, що надання майна в безоплатне користування визнається майновим правом. Порядок оцінки доходів, пов'язаних з безоплатним отриманням майнових прав, НК РФ не встановлено. Мінфін Росії пропонує визначати розмір цього доходу за аналогією з порядком визначення ринкових цін на товари, роботи, послуги.
Аналогічні висновки містить:
Лист Мінфіну Росії від 17.10.2005 N 03-03-04 / 4/63
Лист Мінфіну Росії від 08.08.2007 N 03-03-06 / 1/545
Фінансове відомство роз'яснює, що при отриманні майна в безоплатне користування у платника податків виникає позареалізаційні доходи. Розмір доходу встановлюється виходячи з ринкових цін, що визначаються з урахуванням положень ст. 40 НК РФ.
Аналогічні висновки містить:
Лист Мінфіну Росії від 07.05.2007 N 03-03-06 / 4/54
Лист Мінфіну Росії від 30.03.2007 N 03-03-06 / 4/33
Лист Мінфіну Росії від 06.06.2006 N 03-03-04 / 4/100
Лист Мінфіну Росії від 19.04.2006 N 03-03-04 / 1/359
Лист УФНС Росії по м Москві від 09.01.2008 N 18-11 / 000184 @
Лист УФНС Росії по м Москві від 20.08.2007 N 20-05 / 078880.1
Інформаційний лист Президії ВАС РФ від 22.12.2005 N 98 "Огляд практики вирішення арбітражними судами справ, пов'язаних із застосуванням окремих положень глави 25 Податкового кодексу Російської Федерації" (п. 2)
Суд вказав, що при безоплатному отриманні права користування річчю виникає позареалізаційні доходи на підставі п. 8 ст. 250 НК РФ, розмір якого визначається за принципами ст. 40 НК РФ.
Постанова ФАС Північно-Західного округу від 07.03.2006 у справі N А56-42032 / 04
Суд вказав, що при отриманні автомобіля в безоплатне користування (безоплатне отримання права користуватися автомобілем) платник податків отримує економічну вигоду в сумі, що не сплаченої за користування автомобілем. Дана сума підлягає включенню у позареалізаційні доходи, розмір яких визначається за правилами ст. 40 НК РФ.
Позиція 2. При безоплатному отриманні в користування майна не виникає позареалізаційні доходи
Постанова ФАС Центрального округу від 02.09.2004 N А64-660 / 04-16
Суд вказав, що безоплатне отримання у користування автомобілів і приміщення не є безоплатною послугою, тому положення п. 8 ст. 250 НК РФ не застосовуються. Позареалізаційні доходи у платника податків у цій ситуації не виникає.
Постанова ФАС Поволзької округу від 17.02.2005 N А65-11335 / 2004-СА1-32
Суд вказав, що майно, яке отримано в користування безоплатно, але має бути повернуто за умовами договору, не може бути віднесено до позареалізаційних доходів.
Стаття: Коментар до Листа Мінфіну Росії від 08.08.2007 N 03-03-06 / 1/545 ( "Консультант", 2007, N 20)
Автор роз'яснює, що при отриманні майна в безоплатне користування позареалізаційні доходи не виникає. Таке майно не може вважатися безоплатно отриманими (п. 2 ст. 248 НК РФ), так як має бути повернуто.
Компенсаційні виплати за використання особистого майна в службових цілях.
Постановою Уряду РФ від 08.02.2002 N 92 затверджено норми витрат організації на виплату компенсації за використання для службових поїздок особистих легкових автомобілів і мотоциклів, в межах яких при визначенні податкової бази по податку на прибуток організацій такі витрати відносяться до інших витрат, пов'язаних з виробництвом і реалізацією.
Таким чином, щомісячна грошова компенсація за використання особистого транспорту, що виплачується працівникові організації в межах норм, затверджених Постановою Уряду РФ від 08.02.2002 N 92, не підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.
Сума компенсації, що перевищує встановлені чинним законодавством норми, підлягає оподаткуванню ПДФО у загальновстановленому порядку (лист УФНС по м Москві от05.03.2008г.№28-11 / 021762). Для отримання компенсації за використання особистого транспорту працівники подають до бухгалтерії організації копію технічного паспорта особистого автомобіля, завірену в установленому порядку, і ведуть облік службових поїздок у дорожніх листах.
Нерідко працівники за згодою або з відома роботодавця використовують в службових цілях особисте майно, наприклад, автомобіль і телефон. У такому випадку роботодавець повинен виплатити компенсацію за використання майна, а так само відшкодувати працівникові вироблені витрати (ст. 188 ТК РФ).
За загальним правилом зазначені виплати ПДФО не обкладаються (абз. 9 п. 3 ст. 217 НК РФ).
На думку контролюючих органів, в разі використання особистого автомобіля не обкладається ПДФО сума компенсації, що виплачується працівникові в межах норм, затверджених Постановою Уряду РФ від 08.02.2002 N 92. Розмір компенсації, що перевищує такі норми, підлягає обкладенню ПДФО в установленому порядку (Листи Мінфіну Росії від 26.03.2007 N 03-04-06-01 / 84, від 01.06.2007 N 03-04-06-01 / 171, від 24.12.2007 N 03-11-04 / 3/513, УФНС Росії по м Москві від 21.01.2008 N 28-11 / 4115, від 28.08.2007 N 28-17 / 1269).

Всі питання та відповіді