Історія святкування Дня міста

15 серпня 2012 15:02 15 серпня 2012 15:02   У 2012 році Катеринбургу виповнюється 289 років

У 2012 році Катеринбургу виповнюється 289 років. Навесні 1723 року за наказом імператора Петра I на берегах річки Ісеть почалося будівництво найбільшого железоделательного заводу.

Єкатеринбург був заснований як завод-фортеця в 1723 році, в період промислового освоєння Уралу і Сибіру. Будівництво заводу здійснювалося під безпосереднім керівництвом двох державних діячів: історика, географа Василя Микитовича Татіщева - і генерал-лейтенанта, фахівця в галузі гірничої справи та металургійного виробництва Георга Вільгельма де Генніна. Завод-фортеця був названий Єкатеринбургом в честь покровительки гірничої справи святої великомучениці Катерини і імператриці Катерини I.

Датою народження міста вважається 7 (18) листопада 1723 року, коли на заводі було здійснено пробний пуск кувальних молотів.

Масові видовищні заходи, що знаменують дату заснування Єкатеринбурга, отримали становлення в 1970-і роки. Перший досвід проведення свята відбувся в 1973 році, коли широко відзначалося 250-річчя міста. Тоді був відкритий Історичний сквер - головний майданчик першого народного святкування Дня міста. До цієї дати Історичний сквер набув сучасного вигляду: в ньому був розбитий парк з алеєю та «садом каменів», у відновлених будівлях колишнього заводу розташувалися музеї, була упорядкована територія по обидва боки річки. Також була закладена Капсула часу.

З 1987 року День міста був перенесений на літній період і з тих пір традиційно відзначається в третю суботу серпня. Причина перенесення свята полягає в тому, що тепла серпнева погода більш сприяє проведенню масових заходів на відкритому повітрі, ніж листопадова. Однак історичний день народження Єкатеринбурга, як і раніше щорічно святкується 18 листопада.

У 1987 і в 1988 роках святкування проходило як масове гуляння в Історичному сквері з виступами самодіяльних і професійних колективів і виконавців.

У 1989 році сформована центральний майданчик на панелі водного каналу в Історичному сквері. В рамках Дня міста проведено обласний фольклорний свято «Уральське подвір'я».

У 1990 році День міста був проведений як свято національної єдності і підготовлений національними товариствами.

З 1991 року наскрізною темою святкування Дня міста стає театралізоване історичне дійство, пов'язане з іменами засновників міста - В.Н.Татищева і В.І. де Генніна.

День міста 1992 року стало першим з часу повернення місту історичної імені. Культурна програма відображала історію становлення міста, дія пов'язувалося з фігурою Петра I, кульмінацією став гала-концерт «Перший Єкатеринбурзький карнавал».

З 1993 по 1998 роки Дні міста концептуально об'єднані темою «Місто - наш спільний дім».

1993 - рік 270-річчя міста: широко розробляється історична тема, вводиться традиція барвистого театралізованої ходи представників районів міста.

1994 рік оголошено ЮНЕСКО роком сім'ї: День міста проведено під девізом «Сім Я», що знайшли широку інтерпретацію в культурних програмах: міський весіллі, конкурсі сімей семи районів міста.

1995 - рік 50-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні: День міста присвячено нерозривного зв'язку поколінь, вірності ратним і трудовим традиціям городян.

Традиції єднання і патріотизму розвивалися в 1996 році. День міста проходив під гаслом «Я і моє місто». На міському ставку в честь 300-річчя Російського флоту проведено водний свято.

1997 рік - День міста став оглядом кращих творчих сил, технічної готовності до ювілею міста. Свято «Єкатеринбург перед'ювілейний» пройшов на 26 міських майданчиках, втягнув у свою сферу до 600 тисяч жителів і гостей міста.

Святкування 275-річного ювілею в 1998 році стало подією не тільки міського, а й обласного і навіть федерального масштабу: Єкатеринбург вшановували як місто-форпост, заснований майже три століття тому в Центрі Росії на стику Європи і Азії, який зіграв значну роль в становленні Російської держави , протягом століть зберіг унікальність і своєрідність міста-заводу, «батька» вітчизняної промисловості, як зберігач культурних і духовних цінностей, історичних раритетів, покровитель науки, мистецтва, ремесла.

Центральною подією свята стало відкриття пам'ятника засновникам міста - В.І. де Генніну і В.Н. Татищеву (скульптор П.Чусовітін), а також зведення за сприяння Єкатеринбурзького громадського благодійного фонду «Інститут історії і археології» каплиці в ім'я святої великомучениці Катерини.

При підготовці статті використані матеріали з «Енциклопедії Єкатеринбурга», випущеної до 280-річчя міста (2003 рік).

Ключові слова: день міста , історія

Матеріали по темі