Енді Уорхол (Andy Warhol) | культурний оглядач

Енді Уорхола (Andy Warhol) вважають земляком і на Україні і в Словаччині, незважаючи на те, що він американець і по паспорту і за місцем народження Енді Уорхола (Andy Warhol) вважають земляком і на Україні і в Словаччині, незважаючи на те, що він американець і по паспорту і за місцем народження. Художник, продюсер, дизайнер, письменник і один з головних ідеологів поп-арту народився і виріс в Пітсбурзі (штат Пенсільванія) в родині іммігрантів-русинів. Русини - народ, що проживає в Карпатських горах переважно на території сучасних Польщі, Словаччини і України, і який часто не ідентифікує себе ні з тими, ні з іншими, ні з третіми. Так ось, батьки Андрія (так-так, саме, Андрія) іммігрували в США зі Словаччини. У 1928 році в їхній родині народилася четверта дитина, якому судилося стати одним з «ідолів» контркультури 60-х років.

У дитинстві Андрій, на той момент вже Ендрю, захворів хореей. Страшна хвороба, яку іноді ще називають «танцем святого Вітта», надовго прикувала хлопчика до ліжка. У період хвороби одним з розваг Уорхола стало малювання і складання колажів з газетних вирізок. Саме в цей час у нього почав формуватися самобутній художній смак.

Далі історія хлопця на ім'я Ендрю Ворхола нагадує американське кіно. Він закінчує Технологічний інститут Карнегі і стає фахівцем в області графічного дизайну. У 1949 році переїздить до Нью-Йорк, де скорочує своє прізвище до Уорхол. У 1950 році він проводить успішну рекламу взуттєвої фірми «І. Міллер », після чого його запрошують в« RCA Records »для розробки дизайну обкладинок платівок. Так Уорхол потрапляє в світ музики. Область застосування для його талантів в післявоєнному «великому мурашнику» виявилася досить великою.

На початку 60-х Енді Уорхол стає одним з найбільш екстравагантних і, в той же час, оплачуваних дизайнерів Нью-Йорка. Його гонорари зростають, «як на дріжджах». Безумовно, підхід Уорхола до мистецтва був новаторським, революційним. Нестримна фантазія штовхала художника на найсміливіші експерименти, проте представники «старої школи» були, м'яко кажучи, в шоці від його творчості, яке постійно піддавали критиці.

Нью-Йорк 50-60-х виявився в центрі культурної революції, коли старе мистецтво багатьом уявлялося мертвим, а нове ще тільки з'являлося на світ. Америка в ці роки зачаїлася в очікуванні великих культурних змін.

Все це послужило приводом до приходу бітників і ери рок-н-ролу, і як не можна краще сприяло виникненню інтересу до творчості різного роду фріків від мистецтва, до яких безумовно можна віднести і самого Ворхола. Чи не в тому, звичайно, сенсі, що творіння фріків є потворність, а в тому значенні, яким наділяється цей термін в додатку до мистецтва, тобто, що характеризує яскраве, незвичайне, екстравагантне, епатажне творчість, супроводжуване відмовою від культурних і соціальних стереотипів.

У 1962 році Енді Уорхол відкриває на Манхеттені власну арт-студію «Фабрика», де здійснює чергову дивовижну і шокуючу річ - ставить мистецтво на конвеєр. «Фабрика» представляла собою організоване виробництво з планом і найманими робітниками, що випускає до 80 друкованих творів в день. Експерименти в арт-студії Уорхола послужили виникненню терміна «бізнес-арт» і відповідного йому напрямки в мистецтві.

В рамках цього проекту Уорхол реалізував ідеї трафаретного друку. Метод відтворення зображень, також відомий як шовкографія, полягав у тому, що фотографія, збільшена за допомогою проектора переносилася на полотно, папір або інший матеріал, і потім, зображення доводилося до кінцевого виду вручну.

Фабрика привернула безліч людей відомих, впливових і небідних, які бажали сфотографуватися у всій красі сучасного мистецтва. Це принесло чималий прибуток автору. Друкуючи портрети, Уорхол робив певну корекцію зображення: прибирав зайве, виділяв очі, видаляв зморшки. Для рекламної компанії, спрямованої на залучення багатих клієнтів, був придуманий спеціальний слоган: «краще обличчя від Уорхола». Однією з особливостей фірмового стилю Уорхола була техніка повторення одного і того ж зображення в різній колірній гаммі.

Новий підхід до мистецтва, а також гучні вечірки в компанії найяскравіших представників нью-йоркської богеми послужили тому, що ім'я Уорхола надовго перекочувало в світські хроніки.

Революційний дух 60-х вкрай бурхливо був проти сформованих в Америці за останні десятиліття традицій суспільства споживання, і тут творіння Уорхола виявилися вельми доречними. Уорхоловской Мерлін Монро і Елізабет Тейлор, Кока-Кола і рисово-томатний суп «Кемпбелл», пакувальна тара кетчупу «Хайнц» і прального порошку «Brillo» - все це вельми іронічно показувало буржуазні підвалини сучасного суспільства.

У 1965 році Уорхол стає менеджером рок-групи Velvet Underground. Він же вводить в колектив в якості вокалістки свою подругу Ніко (Nico). Обкладинку дебютного альбому Velvet Underground зі знаменитим бананом створив також Енді Уорхол.

У 1968 році на знаменитого дизайнера було скоєно замах. Він переніс клінічну смерть, вижив і продовжив експериментувати з різними формами мистецтва, проте «ера Фабрики 60-х» на цьому закінчилася.

70-і роки, в порівнянні з 60-ми, пройшли для Уорхола більш, ніж тихо. В цей час він створив цілий ряд портретів відомих особистостей, підвищивши тим самим ще більше свою репутацію і знайшовши нових покровителів. У 1979 році він стає одним із засновників Нью-Йоркської Академії мистецтв (New York Academy of Art).

У лютому 1987 року Енді Уорхол потрапив в одну з лікарень Нью-Йорка, де йому зробили нескладну операцію з видалення жовчного міхура. Під час постоперационного сну у художника зупинилося серце.

Дивно, але на світових аукціонах ціни на роботи Енді Уорхола донині істотно перевищують ціни на класику. Гламур, одним з ідеологів якого став знаменитий дизайнер, як і раніше користується величезним попитом. Історія зіграла з Уорхолом і іншими представниками поп-арту досить злий жарт, перевівши їх революційні ідеї на обивательський рівень.

Інгрід Бергман

Суп '' Кемпбелл ''