Петербурзькі таємниці: Маннергейма можна, актора

З черствістю і бюрократичними перепонами зіткнулися батьки учнів 163-ою школи Санкт-Петербурга при спробі встановити меморіальну дошку на честь свого знаменитого випускника - актора Олексія Смирнова. Як виявилося, увічнити пам'ять відомого актора не так-то просто. З черствістю і бюрократичними перепонами зіткнулися батьки учнів 163-ою школи Санкт-Петербурга при спробі встановити меморіальну дошку на честь свого знаменитого випускника - актора Олексія Смирнова

Фото: Fotodom.ru/Мосфильм

Бажання увічнити пам'ять фронтовика і актора з'явилося в 163-й школі давно, але конкретні кроки були зроблені тільки в цьому році.

"Героїв Великої Вітчизняної війни треба пам'ятати. І мені здалося неправильним, що в школі, де навчався Олексій Смирнов, це ніяк не відзначено, - сказав в інтерв'ю виданню" інтересантом "керівник петербурзького пошукового об'єднання" Північно-Захід "Ілля Дюрінскій, сини якого вчаться в 163-й школі, - Ми зібрали документи і направили в Російське військово-історичне товариство, створене кілька років тому указом президента. Чи сприйняли нашу ініціативу з великою привітністю. Вже через півроку нам вручили готову меморіальну дошку на честь Олексія Макаровича Смирнова. Першого вересня на урочистій лінійці ми її показали. Подальша доля її поки неясна. Особисто я вважаю, що вона повинна знаходитися на стіні школи, але поки, наскільки мені відомо, дозвіл на її установку ніхто не почув ".

Дійсно, сьогодні дошка з написом "В нашій школі навчався учасник Великої Вітчизняної війни, актор театру і кіно Смирнов Олексій Макарович" зберігається під замком. Її планують урочисто встановити в день народження актора - 28 лютий майбутнього року. Однак місце її установки до сих пір - питання відкрите.

Олексій Смирнов закінчив школу в 1937 році, тоді вона називалася "Середня школа Смольнинський району № 12". Тут Олексій Макарович займався в драматичному гуртку, брав участь в спектаклях "Ревізор", "Лихо з розуму", "Фауст", "Пушкінський маскарад". Збереглася фотографія, на якій Смирнов відображений в ролі Фамусова.

За словами Тетяни Ільїної, директора шкільного музею, до сих пір не офіційних списків учнів тих часів, які були втрачені разом з іншими шкільними документами в роки блокади, коли в будівлі школи розташовувалися госпіталь і призовний пункт народного ополчення. А раз немає списків, то і немає офіційного підтвердження того, що Олексій Смирнов дійсно навчався в стінах школи на Кірочной.

Цілком ймовірно, що оформлення документів і створення доказової бази - не найсильніша сторона блискучого багато в чому іншому педагогічного колективу. Необхідна юридична і адміністративна допомога для того, щоб 28 лютого наступного року петербуржці побачили меморіальну дошку, встановлену на будівлі школи як знак поваги до героя Великої Вітчизняної війни і знаменитого артиста.

Якщо ж домогтися дозволу так і не вийде, то пам'ятну дошку встановлять в шкільному театрі, на сцені якого вісімдесят тому Олексій Смирнов виступав в ролі Фамусова.

Олексій Смирнов зіграв в радянському кінематографі багато чудових ролей, але найулюбленішою для кількох поколінь глядачів стала роль механіка Макарича у фільмі "В бой идут одни старики". Звичайно, не менш улюблені і інші його герої: завгосп піонертабору в "Ласкаво просимо, або Стороннім вхід заборонено", дармоїд Федя з "Операції" И ", добродушний гангстер в" Вождя червоношкірих ".

Про те, що Олексій Смирнов був ще й справжнім героєм Великої Вітчизняної війни шанувальники актора дізналися тільки в 1970 році, коли він дав перше інтерв'ю ленінградської газеті "Зміна". Ось тоді і стало відомо про його нагороди: два ордени Слави, орден Червоної Зірки, медалі "За відвагу" і "За бойові заслуги".

Це історія здається ще більш дивною на тлі того, з якою легкістю в цьому ж Санкт-Петербурзі не так давно була встановлена меморіальна дошка Карлу Маннергейму .