Будинок-музей Некрасова, маєток Чудовская Лука

• Адреса: Чудово, вулиця Косінова, 1
  • Телефон: (816 65) 5 42 67;
  • Режим роботи: з 10.00 до 17.00, вихідний: понеділок.
  • Великий російський поет Микола Олексійович Некрасов в 1871 році придбав у поміщика Владимирова двоповерховий дерев'яний будинок з флігелем і садом і 162 десятин землі - маєток Чудовская Лука, за яким протікала річка Керестей. Він жив тут влітку і восени 1871-76 років, полював і писав вірші.

Зараз Чудовская Лука злилася з містом. Будинок Некрасова варто в кінці головної вулиці, що носить його ім'я. У грудні 1971 року (до 150-річчя від дня народження) відкрився Музей Некрасова. Його часто відвідують, а журналіст В.Пєсков 20 липня 1974 року залишила запис: Співак народної скоби і печалі, Вірші твої я з дитинства полюбив, Але мені вони милею, дорожче стали, Коли я в Чудове твій будиночок відвідав.

У 2004 р після реконструкції музей отримав нове життя. Літературна частина розмістилася в будинку земської сільськогосподарської школи, а в будиночку поета - меморіальна. На території садиби встановлено пам'ятник "Н.А. Некрасов з собакою" (скульптор П.М. Кріворуцкій).

Зараз в будинку - музеї крім літературної експозиції представлені меморіальні кімнати: кабінет Н.А. Некрасова, кімната Зінаїди Миколаївни, вітальня, кімната для гостей.

У садибі Чудовская Лука або пізніше за враженнями від побаченого ним написані вірші Згарище, Ранок, Зневіра, Горе старого Наума, Страшний рік, Пророк У садибі Чудовская Лука або пізніше за враженнями від побаченого ним написані вірші "Згарище", "Ранок", "Зневіра", "Горе старого Наума", "Страшний рік", "Пророк". Слова про сумній, бідної, дикої стороні - перші заготовки для вірша "Згарище" (1863): Ой, набридла ти, глухомань новгородська! Ой, знемога ти, бідність селянська! "Залізниця" (1864) виникає на новгородському матеріалі. Документально точно опис дороги в 644 кілометри. Про умови життя будівельників він говорить з гнівом: Ми надривалися під спекою, під холодом, З вічно зігнутою спиною, Жили в землянках, боролися з голодом, Мерзли і мокли, хворіли на цингу. Але Некрасов вірив в могутній потенціал народу: Виніс досить російський народ, Виніс і цю дорогу залізну - Чи винесе все, що Господь ні пошле! Опублікована в "Современнике", "Залізниця" викликала обурення цензури - після двох застережень в червні 1866 року журнал закрили. Чудовський місця подобалися і дружині поета - Зінаїді, яка їздила верхи, полювала. Після закриття "Современника" в 1868 році Некрасов став редактором "Вітчизняних записок". Чудовський старожили згадували: "Не любив він, коли його величають паном. Та й який він пан був? Ходив завжди просто, як і всі російські: гостроносі чоботи, косоворотка ..." Літо 1874 року був часом особливого підйому творчих сил: за 2 місяці - 977 рядків! Покинув я противну столицю І знову поля рідні побачив. Я відвідував Париж, Неаполь, Ніццу, Але я ніде так солодко не дихав. ( "Зневіра") В тому ж вірші Некрасов пише про свою улюблену собаку Кадо: Коли Кадо біжить узліссям І глухаря ненавмисно злякає, На всьому скаку зупинивши Черкеса, спущений курок - і птах впаде. Випадково на полюванні Зіна підстрелила Кадо - її закопали в палісаднику і поклали темно-сіру гранітну плиту. Останні місяці життя Некрасов тяжко хворів і 27 грудня 1877 помер. У спадщину Чудовская Лука перейшла його братові Костянтину і Зінаїді Миколаївні (свою частку вона продала сестрі Ганні). Анна в пам'ять про брата вирішила відкрити тут училище, але відкрили сельхозшколу лише в 1892 році, а В1906 закрили через убогості. У роки холери і тифу в будинку розмістилася лікарня. Під час Великої Вітчизняної німці влаштували тут казарму, тому садиба збереглася. Сад знищили, плита з могили Кадо пропала. У 1946 році (до 125-річчю від дня народження Некрасова) на будинку встановили меморіальну дошку: "В цьому будинку жив в літні місяці 1871-76 років великий російський поет М. О. Некрасов".

джерела: www.culture.natm.ru ; voyage.home.nov.ru

Та й який він пан був?