Мертві мови металу: Останній в Татарстані карбувальник на міді відкрив виставку в Казані

(Казань, 6 квітня, «Татар-інформ», Ольга Голижбіна). У Національній галереї «Хазін» відбулося відкриття виставки татарстанського майстра Олександра Іванова «Декоративні фантазії на міді». У залах галереї розташувалося понад 70 технічно найскладніших і наймасштабніших авторських робіт художника, присвячених мирним і драматичним сторінкам історії, фантастичним мотивами і геральдиці. Про те, чому Олександр Іванов залишився єдиним в республіці майстром карбування, і чому мистецтвознавці називають художника «відірваним від реальності», в репортажі «Татар-інформ».

Художник вважає за краще працювати серіями, створюючи на обрану тему відразу кілька робіт. Фантазії на міді Олександра Іванова вражають різноманітністю за тематикою і сюжетів, технікою виконання і ювелірної опрацюванням найдрібніших деталей. Історичні мотиви в серіях «Куликовська битва» і «Татарстан» змінюються в його картинах персонажами народних казок і легенд, а сюжети про космічної фантастики - падінням моралі (як, наприклад, в серії «Людські пороки»).

За словами мистецтвознавців, кожна робота художника - це ціле сказання, яке хочеться «читати» неквапливо, довго розглядати, милуючись майстерним відтворенням персонажів.

«Чеканка - один з найбільш технічно складних і трудомістких видів мистецтва, вона виникла в давні часи, про що свідчать пам'ятки культури древніх єгиптян, китайців, ацтеків. Можна сказати, що буквально років 40 тому карбуванням в Росії захоплювалися дуже багато, в кінці 80-х це мистецтво зникло. Олександра Іванова можна вважати рідкісним продовжувачем цього виду мистецтва, адже йому не навчають у ВНЗ і технікумах, це знання передається тільки від майстра до учня », - розповіла експерт Міністерства культури Росії, начальник відділу декоративно-прикладного мистецтва Державного музею образотворчих мистецтв РТ Віра Прокоп'єва.

Майстер народився в багатодітній селянській родині в селі Мартиш Тукаевского району Татарстану. Закінчивши сільську школу, Олександр Іванов відслужив в ракетних військах на Байконурі і переїхав в Нижньокамськ, де з волі випадку виявився в оформительской майстерні художньої групи Нижньокамського хімкомбінату. Керував групою «татарський грузин» Георгій Арчуашвілі, який і став для художника наставником у мистецтві карбування. Молоточок, подарований Георгієм Арчуашвілі Олександру, він досі зберігає як творчий талісман.

У Татарстані мистецтво карбування розвивалося в основному в вигляді соціальної начиння: посуд, декоративні панно для прикраси інтер'єру, розповіла доктор мистецтвознавства Гузель Валєєва-Сулейманова. Що стосується радянського періоду, був досить великий проміжок часу, коли це мистецтво зникло. Уже в 60-х роках, коли влада зацікавилася прикрасою і оформленням безликої на той момент архітектури, численні будівлі типової забудови стали оформляти карбуванням. Так сталося її відродження, цього збереглися свідоцтва: будівля готелю «Татарстан», ДК Будівельників. У 60-е, 70-е, 80-е роки карбування дійсно була популярна в Татарстані як вид монументально-декоративного мистецтва.

«Уже пізніше, зі змінами в архітектурі, карбування зникає. У Олександра Іванова ж оформительское мистецтво карбування переходить на новий етап, стає мистецтвом станковим. Майстер ув'язнює свої панно в рами, як графік художник дотримується лінії штрихування. Художник намагається в техніці металу створити художні твори. Я могла б виділити введення майстром в карбовані роботи текстильних і дерев'яних вставок, він в пошуку », - поділилася мистецтвознавець.

Незважаючи на те що Олександр Іванов - один з рідкісних продовжувачів традицій найдавнішого виду декоративно-прикладного мистецтва, можливо, єдиний такого роду майстер в республіці, за 44 роки роботи він не продав жодного панно. Сам майстер досить небагатослівний, в розмові з агентством він підкреслив, що ніколи не збирався і не виготовляв нічого на продаж, а всі 130 своїх робіт зберігає в майстерні або експонує.

«Мені здається, що тут треба серйозно подумати на рахунок того, де ці роботи будуть представлені: публічні інтер'єри або приватні. Одна справа - виставкові роботи і зовсім інше - життя цих творів в конкретному середовищі. Тут є роботи, які, можливо, могли б бути присутніми в інтер'єрі церков, цей вид мистецтва не чужий церковного начиння. Олександр Іванов - єдиний художник на нашому небосхилі, художник самодіяльний, тобто любитель, всерйоз захопився цим видом мистецтва. Тепер, освоївши майстерність технічно, потрібно вибрати свій шлях і зрозуміти, для чого створюються всі ці роботи, з якою метою. Багатьох виставка вражає розмахом і рівнем, я думаю, тут є над чим попрацювати », - уклала Гузель Валєєва-Сулейманова.

Виставка буде відкрита для відвідувань по 6 травня 2018 року.

Більше цікавого в стрічці медіа сервер - додайте «Татар-інформ» в обрані джерела.