"Лексикон російського авангарду 20-го століття"

Лексикон російського авангарду 20-го століття   - Вважається, що основною характеристикою сучасного світу є мультикультурність, різноманітність взгядов, концепцій Лексикон російського авангарду 20-го століття - Вважається, що основною характеристикою сучасного світу є мультикультурність, різноманітність взгядов, концепцій. Це проявляється не тільки в глобальному масштабі, або в межах одного міста, де поруч живуть християни, мусульмани і представники інших віросповідань, але також на прикладі конкретних людей. Набоков був письменником російським і американським. В рамках нашого дослідження ми хотіли б в області філософії, філології, літературо- та мистецтвознавства знайти відображення цієї мультикультурності. Її прояви різноманітні. Проте, нас цікавить, чи існують тут загальні ідеї, концепції, уявлення. Поки - це тільки питання, відповіді ще немає ...

Російський авангард вивчений досить добре. Що нового може запропонувати читачам "Лексикон"?

- Автори звернулися до словникового методу роботи з матеріалом, що надало їм більше можливостей. Крім того, вони постаралися відповісти на питання: "Чи існує єднальна нитка між класичним авангардом 20-х, 30-х років і авангардом другої половини 20-го століття (так званим," неофіційним мистецтвом "), або ж між ними лежить прірва. Томаш Гланц вважає, що такий зв'язок існує.

В "Лексиконі" подано визначення головних напрямків російського авангарду, а також імена і короткі біографії діячів мистецтв, які в тій чи іншій мірі були пов'язані з цією естетикою - від початку і до кінця 20-го століття. Поряд з пасажами про Бориса Пастернака, Марину Цвєтаєву, Казимира Малевича або Дзиги Вертова ми знайдемо тут статті про Софію Губайдулліної, Віктора Соснора або Іллі Кабакова.

За словами Томаша Гланця, для авторів книги було особливо важливо показати інтермедіальних аспект авангарду, не обмежуючись тільки літературою і та образотворчим мистецтвом:

він як раз спровокував різного роду реакції, особливо, в неофіційному мистецтві післявоєнного періоду, осмислення якого, в принципі, неможливо без того, щоб займатися естетикою авангарду взагалі. Хоча це теж велике питання: Що таке авангард? І у нас в книжці присутній досить об'ємне передмову, де висловлюється багато сумнівів, і ставиться досить багато знаків питання з приводу того, як можна це спадщина конструювати, визначити авангард і таким чином, відокремити його від не авангарду.

Чому ж, коли мова заходить про авангардному мистецтві, в основному, все-таки мається на увазі перша половина 20-го століття? Ось що з цього приводу думає один із засновників "московського концептуалізму" художник Віктор Пивоваров:

- Потрібно часова відстань для того, щоб оцінити якісь культурні явища. Те, що відбувається зараз, до цього відношення складніше. Культура являє собою систему складних сит, через які все просівається. Авангард 20-х років - це золоті злитки, які залишилися на цій сітці, а все сміття зник, і його взагалі не видно. Цей процес просіювання не закінчилася.

До збірки включено близько 15 статей про композиторів. Серед них не тільки імена таких велетнів, як Сергій Прокоф'єв, Олександр Скрябін, Ігор Стравінський, Дмитро Шостакович, але і не настільки відомих авторів, наприклад, Олександра Мосолова, фрагмент з твору якого "Завод" ми пропонуємо вам послухати.

Ось що про особу Олександра Мосолова нам розповіла Яна Кленьхова, і що про цього композитора можна дізнатися в "Лексиконі":

- Олександр Мосолов народився в 1900 році, був великим експериментатором. В молодості він був учасником Асоціації сучасної музики - лівої організації, якою керували Артур Лур'є і Микола Рославец. "Завод" належав до числа найбільш вдалих його творів, і повинен був стати частиною балету, який, проте, так і не був поставлений. У цьому записі чутні удари по металевим листам, які були використані в якості музичного інструменту. Це був час індустріалізації, яка зароджувалась міської культури і посилювати сталінського режиму, у якого Мосолов виявився в немилості. Пізніше він, в основному, займався вивченням народної музики. Помер в 1973 році. Сьогодні його твір "Завод" наводиться як приклад конструктивістській музики.

Розповідь про "Лексиконі російських авангард 20-го століття" продовжує Томаш Гланц:

- Звичайно, окрема проблема полягає в тому, як скласти статті, оскільки традиційно-біографічний підхід - тобто, огляд життя і творчості - містить величезну кількість кліше. Тому ми дуже простим чином намагалися утримати певну рівновагу між інформацією біографічного характеру і хоча б короткою характеристикою поетики, того, чим творчість даного автора є винятковим, особливим. Оскільки головна мета «Лексикону» - нагадати унікальні естетичні жести авангарду, які в певному сенсі, як ми вважаємо, тривають до нашого часу.

Що нового може запропонувати читачам "Лексикон"?
Хоча це теж велике питання: Що таке авангард?