Легенда балету Надія Павлова. Обговорення на LiveInternet

Legmar всі записи автора

Рада знову зустрітися з вами, друзі! Сьогодні мені хотілося б розповісти вам про легенду мого міста Пермі (і не тільки!) - Надії Павлової.

Надя народилася 15 травня 1956 року в багатодітній родині в Чебоксарах, була молодшим восьмою дитиною. З дитинства любила танцювати і в 7 років самостійно записалася в хореографічний гурток при Будинку піонерів, посадивши себе на дієту. І тільки коли батьки, стурбовані зайвої худорбою дочки, відвели її до лікаря, Надя зізналася, що записалася в балетний гурток. Прагнення дочки займатися танцями батьки підтримали, а от харчування взяли під суворий контроль.

У 1966 році талант дівчинки помітила комісія з Пермського хореографічного училища, яка приїхала в Чебоксари в пошуках обдарованих дітей, і Наді запропонували вчитися в Пермі. На вступних іспитах педагоги були здивовані її виняткові професійними даними, і за нової вихованкою закріпилася пам'ятна характеристика: «якщо не відбудеться нічого непередбаченого, вона стане другою Павлової».

Сім років - з 2-го класу і до випуску - Надя Павлова вчилася у Людмили Павлівни Сахаровой, ставши найбільш її обдарованої ученицею, яка принесла міжнародну популярність Пермської школі. (На превеликий жаль, 27.04.2012 на 86-му році життя Людмила Павлівна Сахарова пішла з життя.)

З 2-го класу Надя Павлова бере участь в концертах зі спеціальними номерами, поставленими для неї М. Газієвим: «Дівчинка і відлуння», «Маленька балерина», «пустунка». У 1970 році під час гастролей Пермського театру в Москві особливу увагу привертає «ще учениця і навіть не випускного класу» Надя Павлова, у якої, як зазначає журнал «Театр», «здається, є все - і зовнішні дані, і професійні, і недитяча внутрішня наповненість ».

У 15 років Надія Павлова стає лауреатом першої премії Всесоюзного конкурсу балетмейстерів і артистів балету, а рік по тому, в 1973 році, завойовує Гран-прі II Міжнародного конкурсу артистів балету в Москві.

Надія Павлова і Марат Даукаев в балеті "Лускунчик"

Танцює Надія Павлова і Марат Даукаев.

Гран-прі II Міжнародного конкурсу артистів балету в Москве.П.І.Чайковскій.Па де де з балету "Лускунчик"

Після закінчення училища - солістка Пермського академічного театру опери та балету ім. П.І. Чайковського, в якому виконала партії Жизелі (в ред. Б. Щербініна), Джульєтти ( «Ромео і Джульєтта», балетмейстер М. Боярчік).

... Пам'ятаю, в 1973 році, мене, тоді маленьку дівчинку, мама вперше привела на балет "Жизель" в наш Пермський оперний театр.В головній ролі була Надія Павлова.В залі був повний аншлаг! Мене настільки вразило побачене диво, що я влаштовувала вдома "балет" - намагалася зобразити танець. Текст програми знала напам'ять ...

У Пермі після тріумфальної перемоги вона пропрацювала всього рік, а потім, піддавшись на численні вмовляння, перейшла до Великого театру. У вересні 1975 року Надія Павлова - солістка Великого театру. Її постійним партнером протягом цього десятиліття залишається В'ячеслав Гордєєв, який став її чоловіком. Щодня займається в класі А. М. Мессерера і освоює ролі під керівництвом М. Т. Семенової.

Надія Павлова викликала на рідкість щедрі відгуки колег. "Вона дуже хороша", - зазначає Майя Плісецька. "Надія Павлова - незвичайна, видатна балерина", - підтверджує Ролан Петі. Щось незрозуміло що стоїть над професіоналізмом вражає в її танці Володимира Васильєва. "Рідкісним чарівністю справжнього мистецтва" балерина підкорює балетмейстерів Петра Гусєва та Юрія Григоровича, захопленого її "тонким смаком, природженою грацією, природним відчуттям себе в танці". "Надя Павлова загадала загадку за найвищим рахунком, який тільки є в мистецтві", - констатує Асаф Мессерер.

"Фірмовий знак" Павлової - її величезний, легкий, здавався нереальним крок. Порушуючи академічні традиції і одночасно заявляючи про новий стиль, він нагадував казково-магічне помах, як помах рукавом або удар в долоні. Поява Павлової стає не тільки балетним, а й соціальним феноменом, що привертає увагу людей, далеких від балету. І всі наступні роки від диво-дівчинки як і раніше чекають не розвитку нового напряму, що не майстерності, чи не досвіду, а звичайного дива.

З 1983 року в репертуарі Надії Павлової з'являються мініатюри М. Бежара і Д. Баланчина, опуси хореографів-сучасників. Її партнерами стають все провідні солісти Большого театру Олександр Богатирьов, Валерій Анісімов, пізніше - Олексій Фадеечев, Юрій Васюченко, Ірек Мухамедом. Закінчивши балетмейстерське відділення ГІТІСу як педагог-репетитор, вона проводить майстер-класи у Франції, Німеччині, Японії, Фінляндії.

З 1992 по 1994 роки Надія Павлова - художній керівник Театру балету Надії Павлової, а в 1995 році - Ренесанс-балету. Входила до складу журі міжнародних конкурсів артистів балету в Люксембурзі (1995) і Гонконгу (1996).

У 1999 році Надія Павлова бере участь у відкритті Російського культурного центру у Вашингтоні, стає лауреатом фестивалю «Зірки світового балету» в Донецьку.

В даний час Надія Павлова продовжує виконувати класичну і сучасну хореографію, а також викладає в Російській академії театрального мистецтва (РАТІ).

Нині живе в Москві. Була наймолодшою ​​артисткою, що носить звання Народний артист СРСР, якою залишається донині.

Пермське балетне училище в програмі АБСОЛЮТНИЙ СЛУХ.

Документальний фільм "Бранці Терпсихори". Людмила Павлівна Сахарова.