Фестиваль «Грай, гармонь в Приморському»

Святковий концерт розпочався з театралізованого дійства ансамблю пісні «Приморські бабусі» Будинку культури «Приморські зорі» (Художній керівник Надія Шітіна). Вони зіграли епізоди обряду «Посиденьки». Сидять дівчата, в'яжуть шкарпетки, кофти, вишивають рушники і хусточки, а самі співають задушевну пісню і раптом стукають в двері, і ... один за одним заходять з переборами частівок цілих 20 гармоністів! Оплесками зустрічає їх повний зал глядачів.

Як найдорожчих гостей, з хлібом і сіллю на рушнику з візерунками зустріла «бабулька» - господиня хати прихід гармоністів на посиденьки. Все гармоністи із задоволенням, відламавши по шматочку, випробували Приморський коровай. Дівчата встали і виконали частівки під акомпанемент Олександра Гостькова. Звучали циганські, російські танцювальні та Волжские наспіви у виконанні чудового гармоніста з села Подстепкі Ставропольського району Миколи Рубцова. Подружжя Володимир та Зінаїда Левукови з Тольятті на двох гармонія виконали пісню на чуваській мові, але глядачі навіть без перекладу на російську зрозуміли, що пісня їх про дружбу й мир на землі, пісня про кохання один до одного.

Микола Морковкин, Микола Сєров з авторською піснею «Село рідне», Сергій Маврін з «Козачої піснею», В'ячеслав Гусєв з частушечніцей, Володимир Дарвін на баяні - один за одним перебирали золоті планочки на своїх музичних інструментах. Глядачі раз по раз піднімалися зі своїх крісел і пускалися в танок.

На фестивалі брали участь і творчі колективи Будинку культури «Приморські зорі». Крім уже згаданого вище «Приморських бабусь», також виступили школярі з ансамблю і інструментального ансамблю «Балалаечка» (художній керівник Тетяна Цивенко).

Не залишилися осторонь від участі на цьому фестивалі гармоніки і деякі культурні заклади, як ДКІТ ВАЗа і Дозвіллєвий центр «Русич» (сел. Шлюзовой). Заслужений працівник культури РФ Микола Пташкограй з солісткою народного хору «Волзькі наспіви» Галиною Ворожцова (ДКІТ) і ансамбль народних інструментів «Натхнення» (художній керівник Лідія Лебедкова) ДЦ «Русич» значно прикрасили своїми виступами свято.

Художній керівник і акомпаніатор народного українського хору «Дніпро» м Тольятті Віталій Кузьмич Головко привів свого онука Володимира Владимирова, а він, не дивлячись на 10-річний вік, здивував усіх своєю віртуозною грою на баяні. Ось, де права прислів'я - «яблуко від яблуні далеко не падає».

Вперше взяв участь на цьому фестивалі баяніст - професіонал Анвар Сафін. Він родом з Марій Ел, багато років грав у складі інструментального ансамблю в Йошкар-Олі, з 2014 року живе в Тольятті. Прекрасне виконання на концертному баяні угорського народного танцю «Чардаш Монті» (варіація італійського композитора Вітторіо Монті) зачарувало всіх без винятку - і глядачів і гармоністів, що сидять на сцені. Це була своєрідна музична мініатюра.

Ставропольський район, як і місто Тольятті, багатонаціональний район. Тому і на цьому святковому концерті звучали не тільки російські мелодії, пісні та коломийки, а й чуваські, козачі, циганські, а також, татарські. Як тільки гармонь Мазгута Нізямова з сільського поселення Виселкі заграла татарську танкову Ваш покірний слуга, автор цих рядків, не втримався - станцював татарський танець на подив усім. Адже я, в студентські роки в Єлабузі поряд з однокурсниками татарської національності часто виходив з татарської танцем на сцену.

Не помилюся, якщо скажу, що більше всіх дісталося оплесків нашому тольяттинці, відомій людині, гармоністу «Золотий десятки Росії» Геннадія Ганюшкін. Він протягом всього концерту був на підхваті: і в «Посиденьках» грав роль гармоніста, і з Вірою Хуртіной з Жигулевска заспівав пісню «Ой, при лужку» підігруючи разом з нею на гармоні. А коли ж дійшла його черга виступати, то всі глядачі дружно зустріли його бурхливими оплесками. Не було в залі людини, яка б не знала його. Багато хто бачив його не раз у Всеросійській телепередачі Заволокін «Грай, гармонь», бачили і підтримували, коли він грав в «Капітал-шоу Поле чудес» у Якубовича і, звичайно ж, на концертах в Тольятті. А які у нього гармоні! У нього їх кілька, і на будь-який концерт він приїжджає з двома-трьома гармонії. Одна саратовська гармошка з бубонцями чого вартий! Як затягне її, ніхто не всидить на місці. За його словами, таких як у нього з бубонцями саратовских гармонією і в Росії залишилися одиниці. І він родом із Саратова пишається тим, що багато-багато років грає на ній і дуже береже свою «подругу». Не дарма ж 12 вересня 2009 року в Саратові був відкритий пам'ятник Саратовської гармошці (автор В.Пальмін).

На закінчення хочеться подякувати організаторам цього чудового фестивалю дружби народів «Грай, гармонь в Приморському» - директора Будинку культури «Приморські зорі» Володимира Павловича Ширяєва, невгамовну, і, без сумніву, талановиту провідну Надію Шітіну і всіх, хто задіяний в підготовці і проведенні такого передноворічного свята. Все було до місця і святково, починаючи з того, що кожного гармоніста у порога зустрічав сам директор і ведуча концерту, закінчуючи з чаюванням з тортами і пирогами місцевої хлібопекарні. І, звичайно ж, подяки та подарунки були піднесені всім гармоніст, це обереги, спеціально зшиті майстринями-рукодільниця Будинку культури.

Але, головне, глядачі! А глядачі були дуже задоволені, повний зал з нестихаючими оплесками прощався з гармоніст. Було дуже приємно! Одна наша знайома Людмила Кашкірова з Тольятті поділилася з нами: «Концерт пройшов, як на одному духу - не помітили, як пролетів майже 3 години. Кожен гармоніст своєрідний, кожен по-своєму зачаровує наші душі ». Заради таких добрих відгуків і варто грати і жити нам, гармоніст. Принести людям добро - наша головна мета. І вона досягнута на цьому фестивалі.

Володимир Льовука, учасник фестивалю «Грай, гармонь в Приморському (м Тольятті)