Феномен хореографії Бориса Ейфмана

Про Бориса Ейфманом, про його балетах і його театрі сказано дуже багато. Світова преса заповнена відгуками і рецензіями, в тому числі і на останній спектакль Ейфмана - балет "Роден", заснований на історії стосунків Огюста Родена і Камілли Клодель, на одержимості, божевіллі, вибуху емоцій, на пластичному русі скульптур Родена, статика яких оманлива і вибухових . Ідея балету вдалим чином поєднала в собі драматичну історію Родена і Камілли Клодель і складні питання філософії творчості. Самі твори Родена об'єднали хореографію і скульптуру. Але якщо художник працював з каменем, то Борис Ейфман - з тілом. З дивовижною, складної зв'язку двох скульпторів з її пристрастями, трагізмом і творчими осяяннями і народилася хореографія балету "Роден". Успіх цього спектаклю - справжнього психологічного театру з серйозною драматургією, глибокою філософією і емоційно насиченим змістом - одне з багатьох доказів того, що мистецтво Родена і Клодель не перестає надихати.

Прийом оживає скульптури існує в балеті вже кілька століть. У 1960-і роки видатний хореограф Леонід Якобсон поставив серію мініатюр, присвячених шедеврів Родена. У балеті скульптури оживали, і хореограф через пластику тел танцівників передавав емоційний зміст робіт Роден і власні враження від них. Але спектакль Ейфмана має зовсім іншу філософську основу. У ньому показаний процес виникнення задуму скульптури, пластичного образу, робота підсвідомості художника, процес художнього пошуку.

Балет сьогодні збирає тисячні зали, і в цьому заслуга не тільки краси руху, а й того глибокого емоційного потрясіння, катарсису, які твори балетного мистецтва можуть викликати в душах глядачів. Ще один доказ тому - спектакль "Анна Кареніна", що став театрально-балетним бестселером, актуальним твором мистецтва, в якому задіяні всі засоби сценічного мистецтва, крім слів.

Критики одностайно визнають здатність Бориса Ейфмана створювати яскраві і емоційно насичені постановки, оригінальність його хореографічного мови незаперечна, як і те, що танець його балетів відноситься до сфери сучасного емоційно складного руху. Льюїс Сігал з авторитетного видання Los Angeles Times резюмує: "З усіх хореографів, що ставлять сюжетні вистави для провідних театрів, російський романтик Борис Ейфман, по суті, єдиний, хто повністю відповідає 21 століттю". Сценографія вистави "Роден" названа північноамериканської пресою "видатної". "Як завжди, команда оформлювачів Ейфмана віртуозна, сучасна і надзвичайно винахідлива. Геометричні конструкції Зиновія Марголіна можуть приймати різні форми, прекрасно підкреслюємо світлом, поставленим Глібом Фільштинський і самим хореографом. Вишукані, хвилясті костюми створені Ольгою Шаішмелашвілі".

Сайт театру балету Бориса Ейфмана: http://www.eifmanballet.ru/

"Роден". Балет Бориса Ейфмана
Музика: Моріс Равель, Каміль Сен-Санс, Жюль Массне
Автор декорацій: Зіновій Марголін