АРХІТЕКТУРА МОСКВИ: СІМ висоток (2) - ГОЛОВНЕ БУДІВЛЯ МОСКОВСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ. Обговорення на LiveInternet - Російський Сервіс Онлайн-Щоденників

Головна будівля Московського Державного Університету імені М

Головна будівля Московського Державного Університету імені М.В.Ломоносова на Воробйових горах - не тільки одна з найвідоміших будівель в столиці. Це ще й найбільша «Сталінська висотка», а на протязі 37 років, до появи в 1990 році франкфуртського хмарочоса «Мессетурм», вона була найвищою будівлею в Європі. Головний університетський корпус будувався в 1949-1953 роках, його загальна висота - 182 м, а зі шпилем - 240 метрів. Одна тільки зірка на шпилі важить 12 тонн! Піднятися можна практично до самого верху, звідки відкривається вид на Лужники, парки, дендрарарій, фонтани і нову бібліотеку МГУ. Комплекс на Воробйових горах - це частина грандіозного проекту «Сталінських висоток».

Саме їх зведення мало продемонструвати міць молодої держави-переможця, перегнати Захід навіть в будівництві хмарочосів. Справа в тому, що в 1940-і роки в Москві не було високих будівель: столиця могла дозволити собі вільну забудову в кілька поверхів, а височіли в центрі тільки дзвіниця Івана Великого і готель «Москва» ... До речі, спочатку шпиля будівлі не належало . Згідно із задумом, Головний університетський корпус повинен був вінчатися статуєю М.В.Ломоносова. При цьому, показуючи креслення Сталіну, архітектори натякнули, що скульптура може отримати портретна схожість з вождем.

Але Сталін відкинув цю ідею, наполігши, щоб і ця будівля була завершено шпилем, подібно всім іншим «висоткам», зводяться в ті роки в Москві. В результаті столиця отримала чудовий архітектурний ансамбль, що складається з семи ідентичних веж. Їх ще називають «сім сестер». Всі «висотки» мають різні функції - від житлових до готельних або міністерських. А в університетській вежі розміщені геологічний, механіко-математичний і географічний факультети, адміністрація і бібліотека, актовий зал і Будинок культури. На правій вежі головного корпусу розташовані найбільший годинник в Москві. Їх хвилинна стрілка має в довжину 4,1 метра, а її вага - 39 кілограмів!

Серед студентів і викладачів існує чимало легенд про Головній будівлі МДУ. Багато хто стверджує, що не раз бачили в його стінах привиди. Подейкують, що під будівлею знаходяться підземелля, глибина яких дорівнює висоті наземної частини. Про те, що таїться під землею, думки «свідків» розходяться. За однією версією, там розташовані секретні лабораторії, за іншою - авіаційна майданчик для літаків, за третьою - космічний корабель, у четвертому - та сама гігантська статуя Сталіна-Ломоносова, виконана з чистого золота ...

Для того, щоб колосальна будівля МДУ змогло встояти на хиткому ґрунті, під фундамент був виритий величезний котлован. Потім котлован був залитий рідким азотом, і в нього були поміщені холодильні установки, після чого зверху побудували саму будівлю. Якщо їх відключити - то цей шедевр сталінської архітектури спливе в Москва-ріку. У 70-і роки на холодильної станції сталася НП - відмова системи харчування. Відбулася часткова розморожування, будівля почала розтріскуватися. Ремонтна бригада дала підписку про нерозголошення.

Секретність цих споруд настільки велика, що з дня заснування їх опікали спецслужби: спочатку 15-й відділ КДБ, а тепер - спеціальний "підземний" відділ ФСБ. Місце, де стоять холодильники, називається третім підвалом, оскільки над ним знаходяться ще два. Третій підвал МГУ з'єднаний з підземним містом Раменкі і станцією «урядового» «Метро-2» - альтернативної підземки, побудованої в сталінські часи на випадок екстреної евакуації уряду. Чотири фонтани, які знаходяться біля пам'ятника Ломоносову - це вентиляційні шахти тієї самої потайний гілки метро. А вище 32 поверху, як подейкують, за радянських часів розташовувалися співробітники КДБ.

Що там вони робили, не знав навіть ректор МГУ. Сам шпиль і зірка, нібито, були побудовані таким чином, щоб туди можна було встановити «зенітки» проти літаків на час війни. Втім, зараз там нічого, крім опори для зірки, гвинтових сходів і павутини, немає. І навіть число поверхів будівлі є неоднозначним питанням: за одними документами їх - 36, а за іншими - 37! Але скільки б поверхів не було, на самому верхньому, прямо під шпилем із золотою зіркою, зараз однозначно знаходиться музей Землезнавства МГУ.