Академія Google: що це і навіщо вона потрібна?

1. Що можна зробити за допомогою програми Google Академія?
  2. Як користуватися системою Google Академія?
  3. А чи є недоліки?

Для пошуку опублікованих по всьому світу наукових текстів існують різні пошукові системи. Однією з них є Google Академія (англ. Google Scholar). Будучи безкоштовної і легкодоступною системою вона допоможе знайти відрецензованих статті, монографії, дисертації та іншу наукову літературу, опубліковану різними видавництвами, вищими навчальними закладами, науковими організаціями, професійними асоціаціями.

Академію Google за своїми функціями можна порівняти з такими платними системами доступу як Scopus або Web of Science.
Явними перевагами Академії є те, що вона русифікована і безкоштовна, завдяки чому значно полегшує використання російськомовному читачеві.
Система Google Scholar (Гугл сколярс) дозволяє здійснювати пошук повнотекстових журнальних статей, препринтів, дисертацій, монографій та інших документів. Результат пошуку схожий на звичну кожному користувачеві станицю пошукової видачі з релевантними запиту посиланнями. Ці посилання ведуть на статті, що містять їх тези або анотації. Деякі тексти доступні в повному обсязі безкоштовно, але більшість статей все ж закриті і доступ до повних текстів статей надається на платній основі.

Що можна зробити за допомогою програми Google Академія?

Можна використовувати систему Академії Google як звичайний пошуковик, де «Розширений пошук» дозволяє шукати потрібну статтю:

• За тематикою;
  • За автору;
  • За місцем і часу видання;
  • У періодичних виданнях;
  • У репозитариях депонованих статей;
  • У сховищах університетів.

У розділі «Цитування» можна ознайомитися з анотаціями статей, в яких була процитована дана стаття. Ця функція лежить в основі розрахунку індексу цитування, яка раніше була прерогативою Scopus і Web of Science.
Значну роль при пошуку інформації грає розділ «Статті по темі», де наводиться список статей близьких за змістом. Ранжуються вони за ступенем схожості з основною статтею і з урахуванням їх значимості. А ось градація результатів пошуку проводиться на основі алгоритму, що додає найбільшу вагу двома параметрами: кількість цитувань і слова, які містяться в заголовку статті.

Як користуватися системою Google Академія?

Користуватися базою даних Академії як пошуковою системою може безкоштовно будь-який користувач. Для використання розширеного пошуку необхідно зареєструватися. Для цього треба на сайті: https://scholar.google.ru Увійдіть, використовуючи наявний обліковий запис Google, або створіть його. Реєстрація відкриє такі можливості:

• дізнатися число цитувань;
  • знайти схожі статті;
  • знайти всі версії статті;
  • зберегти статтю в бібліотеку;
  • цитувати статтю в форматі ГОСТ.

А найголовніше - реєстрація дає можливість враховувати цитування власних статей. При цьому враховується не тільки загальна кількість цитувань, але і розраховуються свої власні індекси цитування, включаючи індекс Хірша, виводиться динаміка цитувань. Зареєстрований користувач може створити свій профіль, зробити його доступним для всіх, хто буде переглядати його роботи. Це дозволяє встановити більш тісні контакти з колегами у Всесвітній павутині, адже Гугл академія індексує наукові статті та журнали багатьох видавництв по всьому світу. Академія Google має велику інформацію щодо електронних ресурсів та надає своїм користувачам можливість знайти потрібну книгу в будь-якій бібліотеці.
Практика показує, що наукометричних дані, що надаються цією базою, як правило, не нижче тих, які надходять від інших баз даних. Це означає, що інформацію, надану Google Академією, можна брати до уваги при оцінці активністю публікацій вченого.

А чи є недоліки?

На жаль, без них не обійшлося. До проблем Академії Google відноситься недостатнє охоплення даних через відмову деяких видавців передати їй на індексацію свої періодичні видання. Але, мабуть, набагато більшим недоліком системи Гугл Академії є те, що в ній знаходиться багато псевдонаукових статей. Виходячи з кращих спонукань, Академія Google намагається найбільш повно індексувати статті, опубліковані в наукових періодичних виданнях. Цим часто користуються недобросовісні видавці, надаючи для індексації неякісні журнали.

Як видно, у Академії Гугл як пошукової системи є свої позитивні і негативні сторони. Безумовною перевагою системи є безкоштовна і ефективно виконується функція пошуку, особливо якщо Вам необхідно знайти відому статтю відомого автора, а також те, що сервіс русифікований. Однак в разі якщо Вам буде потрібно знайти високопрофесійну статтю з конкретної проблеми для вирішення Вашої наукової задачі, то Ви ризикуєте загрузнути в «науковому непотребі». В іншому, вчений, відмінно розбирається в досліджуваної проблеми, напевно і сам зможе оцінити значимість і наукову цінність знайденої статті.

Можливо, Вам буде цікаво:

Оновлений список російських журналів Scopus