У Москві пропала картина Айвазовського "Берег моря в штиль"

Пенсіонерка, щоб розбагатіти на картині Айвазовського "Берег моря в штиль", прикинулася реставратором і провернула хитру операцію. Схоже, в результаті список вкрадених і до сих пір не знайдених полотен великих художників поповнився ще одним шедевром. Скільки їх було і скільки ще буде? Навіть премії за інформацію про полотнах не рятують ситуацію. Пенсіонерка, щоб розбагатіти на картині Айвазовського Берег моря в штиль, прикинулася реставратором і провернула хитру операцію

Фото: AP

Співробітники московського карного розшуку затримали в четвер увечері жінку, яка намагалася нажитися на продаж вкраденої нею картини Айвазовського.

Діло було так. У відділ внутрішніх справ звернувся генеральний директор одного з комерційних банків Москви, який повідомив, що передав на реставрацію полотно великого мариніста. Якомусь реставраторові на прізвище Прибиткова. Йшов час, але полотна і сліду не було. Фінансист припустив, що Прибиткова продала картину і зникла разом з грошима. Слідчі негайно взялися за справу. Чергова крадіжка твори мистецтва виявилася вельми заплутаним справою.

У травні 2010 року один комерційний банк виставив в Антикварному центрі на Гарматній вулиці Москви картину Айвазовського "Берег моря в штиль". В лоті полотно було заявлено як оригінал і оцінювалося в 18 мільйонів рублів. Так повідомив оперативникам власник полотна. А ось, що дізналися потім самі оперативники. Картина перебувала в центрі з травня по червень минулого року, поки не була віддана на реалізацію громадянину Вірменії Овакеняну. Предки великого мариніста - вірмени, що жили в Галичині, так що Айвазовський і Овакенян були в якійсь мірі співвітчизниками. З отриманням полотна у Овакеняна проблем не було. Зате вірменин спіткнувся, коли спробував продати картину. Мільйони рублів - величезні гроші, і є не у кожного. Колекціонери з грошима, навчені гірким досвідом, поставилися до "Березі моря" з недовірою. У полотна були відсутні документи, що підтверджують його справжність. У підсумку, Овакенян зовсім занепав духом. Полотно лежало б довго мертвим вантажем, якби на горизонті не з'явилася якась громадянка Прибиткова, що представилася приватним реставратором. Прибиткова запевнила Овакеняна, що картину потрібно відреставрувати. За цю справу вона візьметься сама. Вона також пообіцяла Овакеняну допомогти потім в реализаци полотна мариніста. Вірменин відразу підбадьорився і без зайвих розмов вручив полотно Прибиткова. Реставратор, жінка 58 років, залишила номер свого мобільного телефону. А потім і зовсім зникла.

Читайте також: Крадіжки картин: стан за кілька хвилин

Через деякий час глава банку поцікавився в Антикварному салоні, куди поділася картина. Співробітники салону розповіли йому про Овакеняна. Житель Вірменії, в свою чергу, розповів йому про реставратора Прибиткова, яка пропала разом з картиною. Глава банку, що не звик сидіти склавши руки, відразу звернувся в органи внутрішніх справ. Через короткий час Прибиткова затримали.

У справі є деякі деталі. Коли поліція стала "пробивати" антикварний салон на Гарматній, з'ясувалося, що салон вже майже рік як не працює. Призупинив свою діяльність і комерційний банк, де працював той самий генеральний директор. Картина зникла з кінцями.

Якщо її знайдуть, то у експертів додасться роботи по частині її перевірки на справжність. Ніяких документів на полотно ні у гендиректора, ні, тим більше, у Овакеняна не виявилося. Що стосується Прибиткова, слідство поки зійшлося на тому, що жінка продала картину першого більш-менш вигідному покупцеві, а гроші забрала собі. На "реставратора" завели кримінальну справу за 159 статтею КК РФ ( "Шахрайство"). Відносно Прибиткова поки застосовано запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд.