У Москві пройде виставка до 200-річчя Манежу

© Російський державний військово-історичний архів

27 травня в Центральному виставковому залі «Манеж» в Москві відкриється виставка, присвячена 200-річчю Манежу.

виставка «Геній місця: від екзерціргауз до виставкового залу. 200 років в історії » триватиме до 26 листопада.

До експозиції увійдуть твори і документи, що розповідають про історію московського Манежу - архітектурні плани і макети, архівні документи та фотографії, портрети і мундири видатних діячів, безпосередньо пов'язаних з історією Манежу, твори мистецтва та експонати, колись уже виставлялися на цьому майданчику.

Експонати для виставки надали Військово-історичний архів, Державний архів РФ, Державний Історичний музей, Москомархитектура, Мультимедіа Арт Музей, Всеросійське музейне об'єднання музичної культури імені М.І. Глінки, Музей Москви, Політехнічний музей, Російська державна бібліотека, Державна Третьяковська галерея, Науково-дослідний музей Російської академії мистецтв, Державний Ермітаж, Державний Російський музей, Державний центральний архів і інші музеї та архіви Москви і Петербурга.

Будівля Манежу було побудовано в 1817 році за проектом іспанського інженера Августина Бетанкура з нагоди святкування п'ятиріччя перемоги Росії над Наполеоном, спочатку призначалася для армійських навчань і носило назву екзерціргауз.

Як виставковий зал Манеж почали використовувати з другої половини XIX століття. Зокрема, там відбулися Етнографічна (1867), Політехнічна (1872) і Антропологічна виставки (1879). В середині XX століття в Манежі проходила знаменита виставка «30 років МОСХ» (1962), яка викликала обурення Микити Хрущова.

За минулі століття будівлю Манежу зазнало чимало потрясінь: тріскалися і руйнувалися балки з дорогоцінної модрини, бомба, що розірвалася в жовтні 1941 року в безпосередній близькості від будівлі, значно пошкодила ліпнину. У радянську епоху тут розташувався урядовий гараж. Стіни будівлі були спотворені технічними прибудовами. Нарешті, 14 березня 2004 року в будівлі сталася сильна пожежа, яка знищила перекриття.

Коли в квітні 2005 року Манеж відкрився після реконструкції, його виставкова площа збільшилася до 6000 кв.м., і зараз він є одним з найбільших виставкових залів в Москві.