NEWSru.com :: У Музеї Пушкіна відкривається виставка до 65-річчя художниці Наді Рушевої, яка померла в 17 років

Державний музей А. С. Пушкіна (ГМП) у вівторок, 17 січня, відкриває виставку до 65-річчя художниці Наді Рушевої, котра прожила всього 17 років. За своє коротке життя дівчинка створила 10 тисяч малюнків. Частина цих робіт із зібрання Державного музею О. С. Пушкіна, Державного музею Л. Н. Толстого, Меморіального шкільного музею Наді Рушевої включена в експозицію під назвою "Я живу життям тих, кого малюю", повідомила ТАСС прес-аташе ГМП Вероніка Кірсанова.

Ювілейна виставка Наді Рушевої представляє глядачеві лише малу частину її творчої спадщини, але одну з найяскравіших - ілюстрації до улюблених літературних творів. "Від невідомих широкому колу до знаменитих малюнків - від зовсім ранніх, ще дитячих, до вивірених, закінчених, зрілих робіт" за мотивами романів Олександра Пушкіна, Льва Толстого, Михайла Булгакова, йдеться в анонсі музею.

За словами Вероніки Кірсанової, життя юної художниці була короткою, "але яскравою, як комета". Надя народилася 31 січня 1952 року в столиці Монголії Улан-Баторі в родині театрального художника Миколи Рушева (1918-1975) і першої тувинській балерини Наталії Ажікмаа (1926-2015). У тому ж році сім'я переїхала в Москву.

Малювати Надя почала в п'ять років, причому її цьому ніхто не вчив. У 10 років дівчинка почала займатися в ізостудії, а в 12 років стала відома всій країні - в МГУ пройшла перша виставка її малюнків, а в журналі "Юність" з'явилася перша публікація про вундеркінда. За п'ять років відбулося п'ятнадцять персональних виставок Наді в Москві, Ленінграді, Чехословаччини, Румунії, Індії. Надя Рушева померла 6 березня 1969 роки від крововиливу в мозок.

У 1987 році мати художниці Наталя Ажікмаа передала малюнки дочки в Радянський фонд культури. У 1988 році в Державному музеї А. С. Пушкіна відбулася велика виставка творчої спадщини Наді Рушевої. А через кілька років за бажанням матері основний архів художниці - понад 9 000 малюнків - був переданий Фондом культури в збори улюбленого Надею Державного музею О. С. Пушкіна. В музеї на Пречистенці було створено відкрите меморіальне зберігання "Колекція Наді Рушевої".

Твори Наді Рушевої зберігаються також у Всесоюзному музеї А. С. Пушкіна і Пушкінському Домі в Петербурзі, Державному музеї Л. Н. Толстого в Москві, Музеї-заповіднику А. Блоку в Шахматова, Літературно-меморіальному музеї О. Гріна в Феодосії, Тувинської національному музеї міста Кизила, в Меморіальному музеї Наді Рушевої в московському Центрі освіти N1466 - колишній школі N470, де вона вчилася.

Серед робіт Наді Рушевої - понад чотири тисячі ілюстрацій до літературних творів. Серед улюблених нею авторів - Олександр Пушкін, Михайло Лермонтов, Микола Гоголь, Іван Тургенєв, Лев Толстой, Сергій Єсенін, Вільям Шекспір, Марк Твен, Чарльз Діккенс, Антуан де Сент-Екзюпері. Надя створила і цикл малюнків до роману "Майстер і Маргарита" Михайла Булгакова, опублікованому в 1966-1967 роках в журналі "Москва".

Виставка робіт Наді Рушевої триватиме до 21 травня.