Надходження до німецького ВНЗ без іспитів

«Партнер» №2 (221) 2016 р.

Міст в німецький університет

Вища освіта. нові проекти

Наталя Ухова (Бохум)

Нова програма Гете-Інституту Studienbrücke Deutschland

Ще рік тому надходити до німецького ВНЗ відразу після закінчення школи абітурієнтам з країн, що не входять в ЄС, було неможливо. А тепер - ласкаво просимо! З цього року завдяки Гете-Інституту та його програмі «Міст в німецький університет» (StudienbrückeDeutschland) абітурієнти з Росії, України, Казахстану та Грузії можуть стати студентами в Німеччині відразу після отримання атестата зрілості - без додаткових підготовчих курсів і вступних іспитів.

Хто має право

«Якщо людина вчиться в 9 класі, - відповідає на питання« Партнера »координатор програми« Міст в німецький університет »Олена Реш, - якщо він має хороші успіхи в математиці, інформатиці, природних і технічних дисциплінах (MINT-Fächer), а також бере участь в олімпіадах, то він сміливо може подавати заявку на участь в програмі Studienbrücke! Вона і дасть йому право вступати в німецький університет. Раніше це було неможливо, тепер в NRW правила змінилися.

Короткий шлях до вищої освіти

Так, земля NRW змінила правила прийому до університетів іноземних абітурієнтів. До сих пір абітурієнт повинен був провчитися два роки в вузі на батьківщині або рік на батьківщині і рік в коледжі доуніверситетської підготовки в ФРН. А зараз інакше: потрібно здати TestAS. Це іспит на перевірку загальноосвітньої підготовки та інтелектуальних здібностей до навчання в університеті. Ну і, звичайно, обов'язкове складання мовних іспитів за стандартами Гете-Інституту - це Goethe Zertifikat B2 і TestDaF. Все це можливо за умови успішного закінчення програми «Міст в німецький університет». До речі, там дають не тільки мовну і предметну підготовку, але і знайомство з німецькою університетським життям, особливостями викладання і навіть з культурою студентського кампусу. Все стане в нагоді студенту в майбутньому.

Хто будує мости

«Десять випускників шкіл Росії та України вже почали свій перший зимовий семестр в Бохумі, - пояснює Олена Реш «Десять випускників шкіл Росії та України вже почали свій перший зимовий семестр в Бохумі, - пояснює Олена Реш. - Але скоро число учасників збільшиться, а географія проекту розшириться. У новому 2016 році їх буде 60, а потім 150, - розповідає Олена. - І це правда, що ми тут будуємо мости. Наш проект - не тільки міст в університети, а й міст між країнами пострадянського простору і Європою. Наш міст - двосторонній, і в ту, і в іншу сторону: ми посилаємо німецьких студентів на практики в ці країни - нехай подивляться, як влаштовано вищу освіту там ».

До речі, про саму Олені, недавньої випускниці Рур-університету, розумниці і красуні, наш журнал уже розповідав. Тоді її успішним проектом був Студентський театр і його постановки російської класики: Булгакова, Ільфа і Петрова, Шварца. Тепер головною сценою її життя стала робота з налагодження мостів між російськими школами і німецькими вузами.

Колега Олени Реш, Тетяна Бочковська, яка прийшла разом з нею на зустріч з «Партнером», розповідає, як встигли здружитися наші хлопці: «Справжній інтернаціонал. У наших мову спілкування один з одним, звичайно, один - російський. Уже це зближує. Але коли вони зустрічаються з сусідами по поверху на своїй багатонаціональній кухні - з китайцями, африканцями, німцями, - то це справляє на них сильне враження. П'ють разом чай, пригощають один одного національними смаколиками. Коротше, дружба народів! »

Перший зимовий семестр

Їх, нічого поки що не знають про Німеччину колишніх школярів курирують відразу кілька людей, до яких у будь-який момент можна звернутися за допомогою. А на додаток до основної програми можна відвідувати будь-які мовні заняття - хтось із нашої десятки вибрав італійський, хтось французький, а хтось факультатив, який навчає написання рефератів. Їм подобається, як організований тут навчальний процес.

Їм подобається, як організований тут навчальний процес

А для того, щоб полегшити їм вживання в нову реальність і відрив від рідного дому, планується ще й «гостьова» програма. Перші місяці після приїзду їх будуть селити не в гуртожитку, а в сім'ї. У ті російськомовні сім'ї, де захочуть прийняти юних співвітчизників.

Швидше через міст

Перший етап Studienbrücke розрахований до 2018 року. «І я бачу тут великі перспективи, - пояснює Алёна.- Приїжджають хороші хлопці. Це учні з результатами навчання багато вище середнього. У них не просто хороші оцінки, перемоги на олімпіадах, активну участь в конференціях, в проектах. Вони - наша надія. За ними - майбутнє ».

Програма «Міст в німецький університет» запрошує до співпраці сім'ї мігрантів з колишніх країн СРСР, які проживають в Бохумі, Ессені, Дортмунді і готових прийняти до себе в сім'ю наших абітурієнтів або першокурсників з країн СНД (Росія, Україна, Грузія, Казахстан):

- тривалість проживання - мінімум 1 семестр, з 01.09.2016 до 01.04.2017

- гарантована фінансова підтримка - 300 євро