/ Журнал «Знання. Розуміння. уміння » / зміст / 2014 / №2

(Кемеровський державний університет культури і мистецтв)

Анотація ♦ У статті розглядаються проблеми пропаганди історичної спадщини Росії на прикладі духовно-морального освіти і виховання студентів вищих навчальних закладів культури і мистецтв. Як вважає автор, духовно-моральне виховання особистості в цих вузах лежить в основі національної безпеки і є важливою складовою вітчизняної культурної політики. Характеризуються ключові визначення теми - «культурна спадщина», «історична спадщина».

Вважаючи, що тільки особистість може виховувати особистість, автор наводить приклад великої історичної особистості для Росії - Преподобного Сергія Радонезького. Його вклад в розвиток культури нашої країни великий, і він залишається в пам'яті народу як Учитель, Заступник і ободрітеля. Розповідається про заходи, які проводяться в Кемеровській області з підтримки суспільної уваги до особистості Сергія Радонезького.

Сучасна педагогічна система освіти в сфері культури і мистецтва, орієнтована на соціокультурну ситуацію ХХІ ст., Набуває інноваційний характер нової парадигми освіти - «освіта протягом усього життя». Тому вузи культури і мистецтв покликані пропагувати історико-культурну й духовну спадщину не тільки через предметне поле дисциплін, а й за допомогою формування інтелектуальної соціокультурного середовища у вузі, а також в регіоні, в країні в цілому.

У статті описується досвід Кемеровського державного університету культури і мистецтв по пропаганді історичної спадщини, яка вписана в систему духовно-морального виховання студентів. Девіз вузу - «Культура, заснована на знаннях!» Став головною ідеєю корпоративної культури студентів, аспірантів, викладачів і співробітників.

Ключові слова: вища освіта, глобалізація, диверсифікація, духовне виховання, історична спадщина, традиція, культура і мистецтво.

Кудріна Катерина Леонідівна - доктор педагогічних наук, професор, ректор Кемеровського державного університету культури і мистецтв; дійсний член Міжнародної академії наук вищої школи, Міжнародної академії інформатизації, Російської академії природничих наук, Почесний професор Монгольського державного університету культури і мистецтв, заслужений працівник культури Російської Федерації. Адреса: 650029, Росія, м Кемерово, вул. Ворошилова, д. 17. Тел .: +7 (3842) 73-28-08. Ел. адреса:

адреса:

Бібліограф. опис: Кудріна Е. Л. Роль вузів культури і мистецтва в пропаганді історичної спадщини Росії // Знання. Розуміння. Уміння. 2014. № 2. С. 61-73.

Дата надходження: 10.02.2014.

ENGLISH VERSION

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

Аракелова, А. О. (2012) Мистецтву заміни немає // Культура Росії: Інформаційно-аналітичний збірник. Актуальні завдання духовного відродження Росії. М.: ФГУП «ГІОЦ Мінкультури Росії». 283 с. С. 34-46.

Аріарскій, М. А. (2012) Педагогічна культурологія: в 2 т. СПб. : Концерт. Том 1. Методологія і методика осягнення культури. 400 с.

Астаф'єва, О. Н. (2008) Культурна політика держави: питання про реально існуючому і потенційно можливий // Знання. Розуміння. Уміння. № 3. С. 50-58.

Конвенція ЮНЕСКО про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини. м Париж, 1972 [Електронний ресурс] // Національний центр опіки спадщини. URL: (дата звернення: 12.02.2014).

Галкова, О. В. (2012) Російські традиції охорони культурної спадщини: автореф. дис. ... д-ра іст. наук. Волгоград. 51 с.

Колін, К. К. (2005) Неоглобалізму і культура: нові загрози для національної безпеки (закінчення) // Знання. Розуміння. Уміння. № 3. С. 80-87.

Колін, К. К. (2013a) Філософія інформації та проблема формування сучасного наукового світогляду // Вісник міжнародної академії наук (російська секція). № 1. С. 73-76.

Колін, К. К. (2013b) Філософія інформації: структура реальності і феномен інформації // Метафізика. № 4 (10). С. 61-84.

Кудріна, Е. Л., Гендина, Н. І., Пономарьов, В. Д. (2007) «Культура, заснована на знаннях» як парадигма освіти // Вища освіта в Росії. № 7. С. 140-143.

Кудріна, Е. Л., Пономарьов, В. Д. (2013) Загальнокультурне розвиток студентів в умовах сучасного вищого навчального закладу (на прикладі Кемеровського державного університету культури і мистецтв) // Світ науки, культури, освіти. № 6 (43). С. 507-510.

Лихачов, Д. С. (1989) Листи про добре і прекрасне. М.: Дитяча література. 238 с.

Луків, Вал. А. (2006) Виховання як відповідь на виклики глобалізації (закінчення) // Знання. Розуміння. Уміння. № 4. С. 95-103.

Нечаєв, М. П. (2011) Теоретичні основи розвитку виховує потенціалу освітнього середовища школи: автореф. дис. ... д-ра пед. наук. М. 40 с.

Про державну підтримку історичної спадщини Росії [Електронний ресурс] // Національний центр опіки спадщини. URL: (дата звернення: 31.01.2014).

Плаксій, С. І. (2006) Стратегія розвитку російських вузів // Знання. Розуміння. Уміння. № 4. С. 15-22.

Слово на XV освітніх Різдвяних читаннях Високопреосвященнішого митрополита Климента [Електронний ресурс] // Рейтинг персональних сторінок і електронних бібліотек VIPERSON. URL: [архівована у] (дата звернення: 19.01.2014).

Смирнов, С. А. Змістовні (парадигмальні) аспекти вищої соціально-гуманітарної освіти [Електронний ресурс] // Навчальний матеріал. URL: [архівована у] (дата звернення: 15.01.2014).

Традиція [Електронний ресурс] // Новітній філософський словник. Енциклопедії & Словники. URL: [архівована у] (дата звернення: 18.01.2014)

Тумановська, О. М. Духовно-культурна спадщина - основа виховання особистості [Електронний ресурс] // СЛОВО: освітній портал. URL: [архівована у] (дата звернення: 15.01.2014).

Яровская, Н. (Е. І. Реріх) Преподобний Сергій Радонезький [Електронний ресурс] // Об'єднані сайти Сибірського Реріхівського Товариства. URL: http://sibro.ru/teacher/books/813/24334 (Дата звернення: 11.01.2014).