Народні рухливі ігри як засіб залучення дошкільнят до російської народної культури

В даний час більшість населення нашої Батьківщини лише поверхнево знайома з народною культурою, і, як мені здається, настав час переглянути це ставлення до великого минулого нашої країни. А починати звертатися до витоків російської народної культури, історії Русі, стикнутися з народним мистецтвом необхідно вже в дошкільному віці. Ще В.А. Сухомлинський розглядав народну культуру як засіб морального виховання, формування світогляду і розвитку фантазії дитини. Норми і правила, вироблені народною педагогікою, перевірені часом. У них зосереджена століттями формувалася народна мудрість, яка ввібрала в себе загальнолюдські цінності.

Ознайомити дітей з народною культурою і традиціями можна і через усну народну творчість, виражене в піснях, приспівки, колядках, обрядах, і через ознайомлення з побутом російського народу, і через знайомство з творами художнього народної творчості, і, звичайно ж, через усіма улюблені народні гри. Народні ігри є традиційним засобом педагогіки. У них завжди яскраво відбивався спосіб життя людей, їх побут, праця, підвалини, уявлення про честь, сміливості, мужності. Вони викликали бажання бути сильними, спритними, витривалими, швидкими. Гра завжди була природним супутником життя дитини, джерелом радісних емоцій, що володіє великою виховною силою. У народних іграх багато гумору, жартів, змагального запалу, рухи точні і образні, часто супроводжуються несподіваними лічилки, жеребкування, які дають можливість швидко організувати гравців, налаштувати їх на об'єктивний вибір ведучого і точне виконання правил, чому сприяє ритмічність, пісенність, характерне скандування лічилок . Спонукаючи дітей до рухової активності в іграх, ми продовжуємо зміцнювати і охороняти їх здоров'я. Під час проведення народних рухливих ігор формується правильна постава, вміння виконувати рухи усвідомлено, красиво, швидко, спритно. Народні рухливі ігри відрізняються багатством інтелектуального змісту, вимагають від дітей уваги, кмітливості, вольового напруги. У грі закладається прагнення долати невдачі, радіти успіху, вміння постояти за себе. Народні ігри є основою для багатьох сучасних ігор.

Починаючи працювати в цьому напрямку, я йшла з такими правилами:

- вибрані мною гри відповідали віку дітей;

- сюжет був цікавий і доступний дітям;

- враховувала загальний емоційний стан дітей;

- завжди готувала місце для проведення гри, будь то спортивний або музичний зал, дитяча або спортивний майданчик.

При введенні нової гри я спочатку знайомилася з нею сама, продумувала умови, в яких буде проводитися гра, щоб вдало розмістити грають на наявному просторі. Потім знайомила з грою дітей, уточнюючи з ними зміст, при користуванні ними допомоги та іграшки, вивчаючи при необхідності наявний текст.

Жоден наш свято не обходиться без народних рухливих ігор. Вони несуть в собі культуру спілкування, вчать бути уважними, добрими один до одного. Народні ігри «Бої подушками» і «Півнячі бої» дозволяють зняти емоційну напругу, перетворити негативний настрій в жартівливу гру. Ігри «Тин», «Золоті ворота», «Струмочок», «Намисто», «Мишоловка» розвивають вміння співпрацювати, формують доброзичливе ставлення один до одного, дозволяють подолати скутість і нерішучість деяких дітей. Всі народні ігри розвивають у дитини навички соціальної поведінки. Також дозволяють виявляти творчі здібності при вигадуванні дітьми нових варіантів ігор.

Важливим в моїй роботі стало створення ігротеки, яка передбачає розучування народних ігор з різною розвиваючої спрямованістю. У ній зібрані гри-жарти, ігри-змагання, ігри з наслідуванням і багато інших. З зібраними в ігротеці іграми знайомляться і діти, і співробітники дитячого саду, і батьки. Наші батьки останнім часом стали активними учасниками освітнього процесу. Вони підбирають для дітей гри, в які колись грали самі і дорослі старшого покоління. Також спільно з батьками ми вирішили, що важливо збагатити досвід дітей, надавши їм можливість досліджувати предмети народного побуту. У нашій групі був організований музей предметів старовини. Де зібрані рушники, глечики і т.д .; предмети народних ремесел: вишиті картини, ляльки, предмети лозоплетіння тощо Виявилося, що це дітям дуже цікаво. Вони знайомилися з цими предметами, розглядали, вивчали. А пізніше і самі долучалися до виготовлення і прикрашання цих предметів: ліпили посуд, іграшки, з глини і солоного тіста, виготовляли намисто, розписували ложки. Згодом організовувалися виставки дитячих робіт. Виготовлені дітьми атрибути і предмети народного побуту тепер часто використовуються ними в ігровій діяльності, зокрема, і в народних рухливих іграх.

Таким чином, народна рухлива гра як засіб прилучення до російської народної культури відіграє в житті дитини важливе місце. Завдяки їй діти привчаються самостійно знаходити вихід з критичного становища, швидко приймати рішення, здійснювати їх, тобто набувають важливі якості, необхідні їм у майбутньому житті.