Історія лялькового театру - Корисна інформація - Смоленський обласний театр ляльок імені Д.Н. Светільнікова

Лялька-тотем   Історія лялькового театру веде нас в далеке минуле, в часи первісної людини, коли люди на Землі жили невеликими племенами і мешкали в печерах Лялька-тотем
Історія лялькового театру веде нас в далеке минуле, в часи первісної людини, коли люди на Землі жили невеликими племенами і мешкали в печерах. Практично у кожного племені був свій тотем, тобто священна тварина, якого шанували як божество, наділене небувалою силою. Вважалося, що дух цієї тварини оберігає все плем'я від злих сил, допомагає йому вижити. Натомість всі члени громади повинні були ставитися до тотемна тварина з особливою повагою, поважати його, молитися йому і навіть приносити жертви. У багатьох племенах був звичай виготовляти символічне зображення тотема і проводити з ним ритуали. Наприклад, якщо чоловіки племені збиралися на полювання, вони робили опудало свого священної тварини, проводили магічний обряд з танцями, молитвами, пронизували опудало списами. Вони вірили, що дух, який захищає плем'я, побачить цей ритуальний спектакль і пошле їм удачу на полюванні. На Русі ляльки оберігали дітей від нечисті, пристріту і псування, а під час обрядів і свят виконували роль божества. Свято вірили в богів люди не могли дозволити собі або кому-небудь ще з смертних «загордитися» себе богом. Поступово ці ляльки стали іграшками дітей. З їх допомогою зображувалися сцени з повсякденного життя і придумані забавні ситуації.
Перші театральні ляльки
За часів Стародавньої Греції були популярні

домашні спектаклі, в яких члени родини самі виготовляли декорації, шили ляльок та костюми для них, а потім влаштовували вистави. Багаті могли собі дозволити робити ляльок із золота і срібла. В цей же час з'явилися перші ляльки, що приходять в рух за допомогою пари і приводних ременів. Вони могли самі піднімати ручку або ніжку, чим неодмінно викликало подив публіки. Трохи пізніше ляльок стали поміщати в простий ящик з невеликими отворами внизу або вгорі, з яких вони виглядали під час представлення. З таким коробом лялькарі ходили по містах і показували вистави.

театр Середньовіччя

У Середньовіччі кук У Середньовіччі кук     ол ьние спектаклі нерідко проводили прямо на площах і ярмарках ол ьние спектаклі нерідко проводили прямо на площах і ярмарках. Причому з'явилися як ляльки-артисти, так і артисти-лялькарі. Вони бродили з міста в місто, натягували між стовпами відріз тканини, через якого і показували історії про добро і зло, любов і ненависть. І тільки в XIX столітті для показу вистав стали відводити спеціальні приміщення. Ляльки вміли жартувати і нер їдко плакали, висміювали людські недоліки і вихваляли добро. Їх було багато і всі вони були різні - маленькі, висотою не більше 9 см і, навпаки, зовсім великі, в двоє вище людського зросту. Вони були різними і за своїм устроєм - ляльки-рукавички, пальчикові ляльки, ляльки-тарілочки і ляльки-ложки, маріонетки, тростинові ляльки, механічні, тіньові і навіть люди-ляльки.
Нові ляльки в новий час

Нові ляльки з'являються і сьогодні. Ляльки-рукавички, паперові конусні ляльки для настільного театру, кумедні ляльки-шкарпетки. Ляльок створено дуже багато, і всі вони різні - об'ємні, плоскі і напівоб'ємні, з рухомими деталями і на магнітах. Ляльок шиють з тканини і плетуть з зі ломи, їх роблять з паперу та картону, шкіри і дерматину, поролону, фанери, пінопласту. Зараз під час вистави поруч з улюбленими ляльками можна побачити справжніх акторів. Вони запросто ділять сцену, і від цього уявлення часто тільки виграє. Є ляльки, яких ляльководи піднімають над собою. Їх не видно повністю, нижня частина майже завжди закрита ширмою. Їх звані ают верховими. Одним з яскравих прикладів верхових ляльок є ляльки-рукавички. На противагу їм маріонетками керують не знизу, а зверху.