Концепція духовно-морального розвитку та виховання

Забезпечення духовно-морального розвитку та виховання особистості громадянина Росії є ключове завдання сучасної державної політики нашої країни Забезпечення духовно-морального розвитку та виховання особистості громадянина Росії є ключове завдання сучасної державної політики нашої країни. Правопорядок, законослухняність, довіру, розвиток соціальної сфери та економіки - все це має безпосередню залежність від прийняття громадянином Росії загальнолюдських і загальнонаціональних цінностей, дотримання їх як в особистому, так і в суспільному житті.

Найважливішою метою сучасного російського освіти є виховання і соціально-педагогічна підтримка становлення і розвитку відповідального, високоморального, ініціативного, творчого і компетентного громадянина.

Відповідно до концепції духовно-морального розвитку та виховання особистості громадянина Росії, виховання учнів повинно забезпечити:

- готовність і здатність до здійснення творчого потенціалу в предметно-продуктивної і духовної діяльності, професійної та соціальної мобільності на основі моральних норм і безперервної освіти;

- готовність і здатність духовно розвиватися, морально самовдосконалюватися, розуміти сенс свого життя, нести відповідальність за свою поведінку;

- формування моралі як необхідність певної поведінки, яке засноване на уявленнях про зло і добро, прийнятих в суспільстві;

- зміцнення моральності, заснованої на волі, свободи, духовних вітчизняних традиціях;

- прийняття особистістю основних національних цінностей, національних духовних традицій;

- розвиток совісті, здатності формулювати свої моральні зобов'язання, здійснювати моральний самоконтроль;

- здатність висловлювати і відстоювати свою громадську позицію, критично оцінювати свої думки, наміри і вчинки;

- працьовитість, життєвий оптимізм, ощадливість і здатність до подолання труднощів;

- здатність до самостійних дій, прийняття відповідальності за їх результати, наполегливість і цілеспрямованість у досягненні результату;

- волелюбність;

- усвідомлення цінності інших людей і людського життя, вміння протидіяти діям і впливам, що ставили під загрозу життя, моральному і фізичному здоров'ю особистості;

- зміцнення віри в Росію, формування почуття особистої відповідальності за Вітчизну перед справжніми, минулими і майбутніми поколіннями.

В цілому духовно-моральний розвиток і виховання особистості є складним і багатоплановим процесом, невіддільним від життя людини, сім'ї, культури, суспільства, людства, країни, культурно-історичної епохи.

Духовно-моральне розвиток в рамках загальної освіти здійснюється в педагогічному процесі сприйняття і прийняття учнями наступних цінностей: сімейного життя, культури свого народу, культурно-регіонального співтовариства, світової спільноти, російської громадянської нації.

Духовно-моральне розвиток і виховання особистості починається в родині. Наступний щабель розвитку громадянина Росії - це усвідомлене прийняття людиною цінностей, традицій, особливих форм соціальної, культурно-історичної та духовної життя його рідного міста, області, республіки. Більш висока ступінь духовно-морального розвитку - це прийняття духовних традицій і культури багатонаціонального народу Російської Федерації.

Вищим ступенем процесу духовно-морального розвитку особистості, його патріотичного і громадянського виховання є ступінь російської громадянської ідентичності. Росіянином стає та людина, яка освоює культурні багатства своєї країни і народу Російської Федерації, усвідомлює їх особливості, значимість, єдність і солідарність у долі нашої країни. Найважливішим властивістю духовно-морального розвитку є відкритість світу і діалогічність з іншими національними культурами.

Програми духовно-морального розвитку та виховання школярів повинні забезпечувати повноцінну ідентифікацію того, хто навчається з сім'єю, культурно-регіональним співтовариством, а також з багатонаціональним народом нашої країни.

Відповідно до концепції духовно-морального розвитку та виховання особистості громадянина Росії, традиційними джерелами моральності є Росія, народ Російської Федерації, праця, громадянське суспільство, сім'я, наука, мистецтво, релігія, людство, природа.

Основним змістом духовно-морального розвитку, виховання і соціалізації є такі базові національні цінності, як патріотизм, соціальна солідарність, громадянськість, сім'я, праця і творчість, наука, традиційні російські релігії, мистецтво і література , Природа, людство.