Новий експериментальний театр в Волгограді (НЕТ) сьогодні і в історії

Волгоградський державний новий експериментальний театр (НЕТ) розташований   в Центральному районі   міста за адресою: 400131, м Волгоград, вулиця Миру, будинок 5 Волгоградський державний новий експериментальний театр (НЕТ) розташований в Центральному районі міста за адресою: 400131, м Волгоград, вулиця Миру, будинок 5.

Історія тетра ведеться з 1915 року, коли на кошти Царицинського купця Репникова було відкрито Будинок науки і мистецтва. Великий зал вміщував 1100 глядачів, близько 500 прихильників театрального мистецтва могли розміститися в малому залі. У монументального парадного входу розташовувалися скульптури білих левів, до під'їзду вела широка гранітні сходи, фасад будівлі був прикрашений барельєфними зображеннями на тему мистецтва і науки. Головним призначенням нового культурного центру було сприяння позашкільної освіти підростаючого покоління - тут організували бібліотеку з читальним залом, музей краєзнавства, музичні класи і театральний гурток.

Однак довго функціонувати на громадських засадах Будинок науки і мистецтва не міг. Він не приносив доходів, нічим стало платити зарплату педагогам, які займаються з дітьми, оплачувати комунальні витрати, підтримувати будівлю в належному стані. Тоді керівництво прийняло рішення організовувати в залі кінопокази, запрошувати на сцену заїжджих фокусників і артистів інших жанрів.

Під час подій Жовтневої революції 1917 року тут розмістився Царицинський Рада робітничих, селянських, солдатських і козачих депутатів, а в роки Громадянської війни, коли з полів битв стали привозити поранених, в Будинку науки і мистецтва розмістився військовий госпіталь.

У 1922 році будівлю реконструювали, і стартував новий, зимовий театральний сезон. Культурна установа стало іменуватися музично-драматичним театром, до його складу увійшли балетна трупа і трупа оперети. 11 років по тому, в 1933 році, драматичну трупу оформили як окремий творчий колектив, а театр повчив статус крайового і став називатися драмтеатром імені Максима Горького.

У дні Сталінградської битви будівля театру сильно постраждало, так як на площі Полеглих борців велися запеклі бої. Відновлювальні роботи завершилися тільки в 1952 році. Центральний фасад будівлі зазнав істотних змін: тепер перед парадним під'їздом виникла потужна колонада, увінчана академічними скульптурами. Але історичний фасад було прийнято залишити колишнім - в пам'ять про Царицинському Будинку науки і мистецтв. Проіснував Драматичний театр імені Максима Горького до 1989 року, потім трупу розформували, а пізніше будівлю віддали Нового експериментального театру.

Сьогодні Волгоградський НЕТ - це унікальний сучасний російський театр, візитна картка міста. Він відкрив свою творчу біографію спектаклем «Ромео і Джульєтта» за п'єсою Шекспіра і з тих пір щорічно радує глядачів новими постановками. Артисти театру незмінно беруть участь в російських і міжнародних фестивалях, запрошують зарубіжних гостей виступити на своїй сцені. Кожна прем'єрна постановка проходить при неодмінному аншлагу. Майже всім Новий експериментальний театр Волгограда зобов'язаний своєму засновнику і художньому керівникові - колишньому художньому керівнику і головрежа Горьковського академічного драматичного театру Отару Джангішерашвілі.

Головний принцип Джангішерашвілі - театр повинен існувати виключно для публіки. Формувався Волгоградський НЕТ в складній, напруженій атмосфері. Однак новий керівник зумів зробити так, щоб в цьому храмі культури було добре всім - і акторам, і технічним працівникам, і, звичайно ж, глядачам. Театр починався з зруйнованого залу, полуразвалившейся сцени, величезної кількості будівельних лісів і нефункціонуючих комунікацій. Отар Джангішерашвілі, зібравши трупу всього за три місяці, незважаючи на побутові незручності, приступив до репетицій, що тривав цілу добу.

Не всі зустріли першу постановку із захопленням - в місцевій пресі поряд з хвалебними рецензіями з'явилися і відверто лайливі статті. Однак новаторська програма підірвала застарілий консерватизм, а «застійні» спектаклі на партійно-виробничу тематику змінилися гострими, сучасними і класичними п'єсами в новій постановці. Головний режисер вміло поєднав вільнодумство і вірність ставним традиціям кращих театральних шкіл. Постановочні рішення Волгоградського Нетан свіжі, а енергетика акторів незмінно розбурхує зал для глядачів.

Зараз в репертуарі Нового експериментального театру близько 60 спектаклів, на яких виросло не одне покоління шанувальників Мельпомени. НЕТ живе активним творчим життям, театр зростає і розвивається, знаходиться в постійному пошуку найкоротшого шляху до сердець глядачів. Ну а незмінний художній керівник і головний режисер волгоградського храму культури - народний артист Росії Отар Джангішерашвілі - впевнено робить свою справу, мріючи про те, що місто з такою славною історією неодмінно стане театральною столицею Півдня Росії.