Глухі футболісти в Росії завойовують медалі без зарплат і спонсорів

Футбол глухих в Росії і Санкт-Петербурзі розвивається, а збірні країни займають високі місця на найбільших межународних турнірах.

Разом з тим увага йому приділяється незаслужено мале. Nevasport намір змінити ситуацію на краще за допомогою старшого тренера юнацької збірної Санкт-Петербурга з футболу для людей з вадами слуху Володимира Анатолійовича Кузнєцова, який надав нам докладну інформацію про стан справ в цьому виді спорту.

Першою важливою віхою в історії футболу глухих в Росії є виступ збірної СРСР на чемпіонаті світу в Югославії в 1969 році. Тоді наша команда відразу ж завоювала срібло. У 1973 році в Мальме на 12-х Всесвітніх іграх глухих збірна стала чемпіоном Світу, повторивши цей успіх в 1981 році на 14-х Всесвітніх іграх глухих у Кельні. У 1991 році глухі футболісти СРСР завоювали звання чемпіонів Європи.

Російський футбольний союз глухих (РФСГ) був заснований в 2001 році. У тому ж році він увійшов до складу РФС і був прийнятий в члени Сурдолімпійскіе комітету Росії. З тих пір 75 футболістів стали майстрами спорту, а 17 отримали звання майстрів спорту міжнародного класу.

Істотних відмінностей в правилах і тактиці гри в порівнянні зі звичайним футболом тут немає. Всі звукові складові головної гри з м'ячем замінюються жестами і сигналами. Адаптація спортивних споруд під потреби глухих спортсменів не потрібно. Головний суддя матчу повинен бути оснащений сигнальним прапорцем. А всі його дії, для розпізнавання яких необхідна наявність слуху (свистки, голосові команди), дублюються відповідними жестами або сигналом. Більш того, глухі спортсмени дуже часто проводять спільні зустрічі та турніри зі здоровими спортсменами.

У Росії для слабочуючих щорічно проводяться чемпіонати з футболу і футзалу. До цих змагань допускаються спортсмени-інваліди з вадами слуху не менше 55 децибел на краще вухо.

До цих змагань допускаються спортсмени-інваліди з вадами слуху не менше 55 децибел на краще вухо

Чемпіонат Росії серед жінок-2017. Фото: сторінка ОДГБ ВКонтакте

У Санкт-Петербурзі існує три футбольні команди слабочуючих - чоловіча, жіноча і юнацька. У чемпіонаті Росії беруть участь від 12 до 16 команд. У чемпіонаті Росії серед жінок - від чотирьох до шести, а в першості серед юнаків - від шести до десяти. У вересні в Астрахані пройде чоловічий чемпіонат Росії. У цьому ж місяці в Егорьевске (Московська область) пройде жіночий чемпіонат Росії.

Спонсорів у футболу глухих немає, як немає і зарплат з преміальними від клубів або збірних, оскільки турніри, в яких вони беруть участь, не є комерційними. За високі місця на чемпіонаті Росії і офіційних міжнародних змаганнях спортсмени отримують одноразові премії і щомісячні стипендії від Комітету з фізичної культури і спорту Петербурга.

Найбільші міжнародні змагання це Дефлімпійські ігри, чемпіонати світу та Європи, які проходять кожні чотири роки. Найближчим часом відбудеться чемпіонат Європи з футзалу, він пройде в грудні 2018 року в Фінляндії.

З недавніх успіхів російських людей з вадами слуху футболістів необхідно відзначити Сурдлімпійскііе гри 2017 року, які відбулися в Туреччині. Там була першою наша жіноча збірна, у складі якої кращими в світі стали три петербурженки Нелля Нікітіна, Маргарита Нікуліна і Анжела Гаврилаш. За чоловічу збірну виступав тільки один пітерець Микола Воронін, і вона зайняла на тих іграх тільки 7-е місце.

За чоловічу збірну виступав тільки один пітерець Микола Воронін, і вона зайняла на тих іграх тільки 7-е місце

Збірна Росії (U-21) обігрує Бельгію. Фото: сторінка ОДГБ ВКонтакте

З найсвіжіших результатів - в серпні в Швеції відбувся другий чемпіонат Європи для команд U-21. Наша збірна з петербуржцем Кирилом Лесуновим в складі завоювала бронзові медалі, в матчі за 3-е місце, розгромивши Бельгію 5: 2. Також стало відомо, що Лесунова за це досягнення поки ніяк не заохотили, але планують це зробити у вересні.

Також стало відомо, що Лесунова за це досягнення поки ніяк не заохотили, але планують це зробити у вересні

Текст: Іван Мілов