Мистецтвознавець Галина Скляренко: "Мозаїки київського Річкового вокзалу, створені 55 років тому, унікальні" (фото)

На думку фахівців, при реставрації пам'ятника архітектури необхідно зберегти не тільки його зовнішній вигляд, а й внутрішню обробку

Дізнавшись із преси про майбутню реконструкцію Річкового вокзалу в Києві і про те, що там сталася пожежа, співробітники «Українського кризового медіа центру» через соціальні мережі спробували привернути увагу громадськості до проблеми збереження пам'ятки архітектури. «Багато років не було доступу в приміщення вокзалу, - розповіли на прес-конференції співробітники центру. - Але мистецтвознавцям, захисникам пам'ятників архітектури і реставраторам вдалося, домовившись з новими власниками, оглянути їх і оцінити стан мозаїк, що прикрашають зали. Попередні висновки такі: вісім монументальних робіт знаходяться в задовільному стані, розпису фризів - в поганому через наскрізних дірок в стінах. Також реставратори помітили, що за мозаїками є відсирілі місця. Раніше нові власники Річкового вокзалу гарантували, що його зовнішній вигляд не зміниться ».

Спори викликала мозаїка «Жовтень» через червоний прапор з написом: «Вся влада радам!»

- Мозаїки Річкового вокзалу, створені в 1961 році, відкрили новий етап в українському монументальному мистецтві радянського періоду, - пояснює мистецтвознавець Галина Скляренко. - На жаль, зараз по всій країні при реконструкціях знищується безліч подібних робіт. Але справа в тому, що саме з цих творів в стилі конструктивізму почався етап оформлення громадських будівель в Україні (і в усьому колишньому СРСР) роботами монументального і декоративно-прикладного мистецтва - мозаїками, розписами, керамічними і тканими панно, вітражами. Це важлива частина нашої культурної спадщини. Унікальність робіт, створених художниками Іваном Литовченко, Ернстом Катковим, Валерієм Ламахом, полягає в тому, що вони використовували для мозаїк керамічну плитку і кольорові цементи. Раніше такі матеріали не застосовували.

* Величезні мозаїки з керамічної плитки, наприклад «Богдан Хмельницький», непогано збереглися, і їх необхідно реставрувати

- Будівля Річкового вокзалу охороняється державою, а ось його інтер'єри - поки немає, - пояснює співробітниця фонду «Ізоляція» Євгена Моляр. - Фонд зробив запит до Міністерства культури України з вимогою включити їх до реєстру пам'яток, що охороняються державою.

Вісім робіт, що прикрашають стіни Річкового вокзалу, присвячені історії України - це і шлях по Дніпру з варяг у греки, і Богдан Хмельницький ... Є і мозаїка «Жовтень», на якій зображений червоноармієць зі зброєю і червоним прапором з написом: «Вся влада радам! ». Виникло питання, як бути з цим твором зараз, коли діє закон про декомунізацію. Мистецтвознавці виступають за повне збереження роботи, посилаючись на закон про авторські права. Юристи фонду «Ізоляція» пропонують два варіанти: частково прибрати елементи комуністичної пропаганди (прапор з написом) або добиватися внесення цілісного музичного комплексу Річкового вокзалу до реєстру пам'яток. Але це довгий шлях, а діючі закони слід виконувати. Тим більше що власник будівлі скоро приступить до внутрішніх робіт.

- Композиція, звичайно, спірна, але в законі записано, що ліквідації підлягають червоні зірки, прапори і прапори, серпи та молоти, - каже дочка художника Івана Литовченка Наталя. - Тому «Жовтень» можна було б і залишити. Зараз ми разом з фондом «Ізоляція» боремося за збереження багатьох монументальних композицій в Києві. Наприклад, на станції метро «Шулявська» є робота моїх батьків. Її з великою ймовірністю вдасться зберегти: в ній немає нічого яро комуністичного. А на станції метро «Либідська» твір Ернста Каткова містить багато зірок, але без серпів і молотів. І що робити? Тимчасовий компроміс вдалося знайти на станції «Палац Україна» - там прикрили листами панно із зображенням червоноармійця. Нам всім потрібно навчитися «відчувати» закон про декомунізацію, щоб не перестаратися.

Річкового вокзалу необхідні реставрація та ремонт приміщень. Погано, що через одну роботи ми можемо втратити цілісність комплексу. А адже твори мого батька знищувалися і раніше: в 1962 році на вимогу райкому партії прибрали його панно в ресторані «Хрещатик».

Крім мозаїк, в приміщенні вокзалу цінний рельєф відомого скульптора Інни Коломієць, світильники, ковані огорожі і поручні, облицювання инкерманским каменем (на жаль, він зафарбований). Вважаю, що інтер'єр, створений в єдиному стилі, потрібно зберегти і не ставити перегородки, що розділяють композиції. А то, що в приміщенні вокзалу будуть ресторани, - «хай живе і дихає»! Підтримую думку колег про те, що слід встановити в приміщенні таблички «Зберігається державою». Мати в приватному закладі твори мистецтва вельми респектабельно.

- Ми плануємо почати ремонт приміщень Річкового вокзалу вже навесні, - каже піар-директор ресторанної галереї «Річ Порт» Антон Фрідлянд. - На той час буде готова візуальна концепція інтер'єрів. Хочемо до літа відкрити доступ до нижніх поверхах. В цілому ідея така: повернути Річкового вокзалу туристичне значення, створити єдиний простір з Поштовою площею, відкрите для всіх. Тут розмістяться 15 ресторанів, нічний клуб, туристичний центр, в якому можна буде купити квитки на прогулянкові катери, а в майбутньому, якщо відновиться регулярне судноплавство, і на пасажирські судна, що курсують по Дніпру. Плануємо також створити в приміщенні суспільне арт-простір і ресторан-музей історії річкового транспорту і Дніпра.

Фото в заголовку Ігоря Ємельяненко, «ФАКТИ»

Читайте нас в Telegram-каналі , Facebook і Twitter

І що робити?