Олексій Рибников. "Війна і мир". "Живі картини". Обговорення на LiveInternet

Нінель_Нік всі записи автора

iskusstvo-zvuka.livejournal.com

«Війна і мир» - сучасна опера композитора Олексія Рибникова. Опера написана в 2010-2011 роках. Під назвою «Живі картини» фрагменти виконуються в Театрі Рибникова.

При створенні отримала робочу назву «Живі картини часів Олександра I і Наполеона Бонапарта за романом графа Льва Толстого" Війна і мир "і історичними хроніками». «Головний герой вистави - це все ж музика Олексія Рибникова з чудовими мелодіями і терпкими гармоніями, де одна тема природно переливається в іншу. Музика Рибникова, незалежно від часу написання того чи іншого твору, незмінно свіжа. »

(Сергій Ніколаєв, «Труд», 25 вересня, 2012)

Композитор спочатку не збирався називати свій твір «оперою»: «Я не хотів це називати оперою. По-перше, є вже шедевр Сергія Прокоф'єва - класична опера "Війна і мир". Але я не хотів писати оперу ще й тому, що Лев Толстой дуже не любив оперу. І в романі "Війна і мир" він знущався над нею дуже їдко і різко. А мені хотілося зробити так, щоб класику сподобалося. «За жанром це з Прокоф'євим ніяк не перетинається, тому що тут все буде відбуватися трошки по-іншому, ніж в класичній опері».
Автор охарактеризував написану ним музику таким чином: «Це музична драма, якщо вже точно говорити. XXI століття тим і відрізняється, що зараз бувають самі немислимі змішання всіх стилів, всіх форм. Це і драматичний спектакль, і сучасна опера, де люди співають в мікрофони, і класична опера, де люди будуть співати без мікрофонів. Так що тут є весь спектр театралізації. І розмовні діалоги, і спів, і речитативи. Музика звучить постійно, не припиняючись ні на секунду ». «Є і розмовні діалоги, і спів, і речитативи. При цьому музика звучить постійно, не припиняючись ні на секунду.
За словами Рибникова, задум про створення «Війни і миру» виник на початку 2000-х: «я подумав, що" Війна і мир "- це дійсно така література, на основі якої можна писати опери, балети, мюзикли, рок-опери, що завгодно. Це наше російське надбання, яке може втілюватися в самих різних видах мистецтва. Проте до цієї роботи я не приступав дуже довго. Хоча поволі на цю тему думав, і у мене почав збиратися музичний матеріал. Коли він досяг критичної маси, я все кинув, поїхав до Венеції на острів Сан-Клементе, взяв в руки роман Толстого і нічим більше не займався, як тільки читав, читав, читав ... Мене захопила сучасність цього твору. Я зрозумів, що воно про молодих людей, яким років по двадцять з невеликим. До мене дійшло, що П'єр Безухов - це легковажний юнак, який здійснює безумства. Що Андрій Болконский - це відносно навчений досвідом людина, йому на початку роману 27 років. І я знайшов ключик до "Війни і миру". Я вибрав ті епізоди, які з оперою Прокоф'єва ніяк не перетинаються. Я починаю з салону мадам Шерер і закінчую останньої сценою, коли П'єр приїжджає до Наташі ».

Перші номери опери «Арія Андрія Болконського», «На-та-ша», «Арія Наполеона», «Бал Наташі Ростової», «Аустерліц» були представлені публіці в спектаклі Театру Олексія Рибникова «Алілуя любові» на сцені Московського будинку Музики восени 2012 року.

Лібрето опери написано самим композитором і базується не тільки на романі Льва Толстого, а й на різних історичних джерелах - текст промови російського імператора Олександра I і щоденники Наполеон. «В кінці я ввів нову сцену, якої немає у Толстого. Це в'їзд російських в Париж, де Олександр на площі виголошує промову. Тріумф, перемога Росії - фінальна точка розвитку відносин Наполеона і Олександра.

Олексій Рибников зробив лібрето максимально зручним для сценічної постановки. Опера складається з 3 актів і 12 сцен. Виповнюється і в симфонічному варіанті.