Віталій Черницький. Обговорення на LiveInternet

Безсумнівно, самим помітним внеском Віталія Черницького в музичне життя Пітера 80-х став цикл чудових пісень, що прозвучали в культовій стрічці Дінари Асановой Пацани, але його творча біографія налічує чимало інших не менш цікавих сторінок

Безсумнівно, самим помітним внеском Віталія Черницького в музичне життя Пітера 80-х став цикл чудових пісень, що прозвучали в культовій стрічці Дінари Асановой "Пацани", але його творча біографія налічує чимало інших не менш цікавих сторінок.

Віталій Михайлович Черницький народився 20 серпня 1948 року в Томську і різноманітні артистичні таланти (музика, живопис, графіка) виявив ще в дитинстві, але отримана тоді ж травма руки змусила його відмовитися від кар'єри піаніста. Проте, ще школярем він освоїв гітару, був зачарований мелодійним талантом бітлів і незабаром почав складати пісні. Після закінчення школи Віталій вступив до Ленінградського інституту культури, а коли навесні тисячі дев'ятсот сімдесят один аргонавти з Военмеха втратили покликаного в армію гітариста, співака і автора пісень Петра Жукова, був запрошений зайняти його місце.

З Черницький в репертуарі аргонавти з'явився ряд його пісень, зазвичай на вірші молодого поета Віктора Большакова, зокрема, "Річка Оккервіль". Крім того, він запропонував групі пісню "Swallow" американського музиканта і поета Рода МакК'юен, який прославився, зокрема, тим, що саме він відкрив для англомовного світу і рок-сцени творчість Жака Бреля (його "Seasons In The Sun" стала хітом N 1 у виконанні Террі Джекс), Жильбера Беко, Мішеля Сарду та інших великих шансоньє. Пізніше Віталій сам переклав текст "Swallow", а Віктор зробив її вільне поетичне перекладення під назвою "Кораблі" - вона теж увійшла в програму аргонавти .

Восени +1971 Черницький розлучився з аргонавти - його чекав диплом, і треба було думати про майбутнє. Закінчивши на наступний рік інститут, він влаштувався в один з НДІ, де займався патентами, а пізніше керував патентної службою. Музику Віталій не кинув, але частіше виступав з гітарою в клубах авторської пісні. В середині 70-х він об'єднався в дует з бардом Віктором Федоровим, до слова, теж випускником Военмеха, і писав пісні на його вірші. У 1976 вони стали лауреатами фестивалю авторської пісні в Ризі.

У 1982 кінорежисер Динара Асанова запросила Віталія написати пісні до драми дорослішання "Пацани".

У фільм увійшли старі і нові пісні Черницького і Большакова, а сам він став справжнім хітом - в тому числі, і завдяки відмінній музиці. Віталій сам заспівав весь матеріал ( "Бродяга", "Оккервиль", "Я покликав коня ..." ( "Вальс"), "Лист" і т.д.), але на екрані його зіграв ближчий за віком до героя, командиру загону "Слов'ян", Віктор Міхєєв , До слова, і сам непоганий музикант. Черницький ж дісталася роль в епізоді.

Черницький ж дісталася роль в епізоді

Цікаво, що частина аранжувань для саундтрека була справою рук колишнього аргонавти Сергія Дорошенка.

Наступною роботою музиканта на екрані стала стрічка Ленінградської студії документальних фільмів "Урок права" (1983): там прозвучала, зокрема, пісня "Дитинство, дитинство" на вірші Віктора Федорова).

Наступною роботою музиканта на екрані стала стрічка Ленінградської студії документальних фільмів Урок права (1983): там прозвучала, зокрема, пісня Дитинство, дитинство на вірші Віктора Федорова)

У 1986 оператор і режисер Дмитро Долінін, що стартував у фільмі "Смугастий рейс", покликав Черницького в фільм про молоді "Сентиментальна подорож на картоплю" (Ленфільм) і запропонував написати для нього пісні. Автор, знову ж таки, зіграв там крихітну роль дружинника в клубі. Долинин пізніше виконав роль Павла I в музичній фантасмагорії Сергія Соловйова "Асса" і написав російський текст до пісні "Lili Marlen" в стрічці Олега Ковалова "Темна ніч" (2001).

У 1986, з початком Перебудови, багато, і в тому числі Віталій Черницький, кинули роботу, щоб присвятити себе творчості: він виступав на радіо, брав участь в телепрограмах "Музичний ринг", "Крутяться диски" і т.п., гастролював по країні - нерідко разом з Віктором Міхєєвим .

В середині 90-х Черницький з приятелем створив підприємство по реставрації пам'ятників культури. У його послужному списку на цій ниві - скульптури для нового будинку Публічної Бібліотеки на Московському, пам'ятник Петру-теслі на Палацовій набережній і інші споруди. Як не дивно, довгі роки пісні Черницького були записані професійно і не видавалися. Тільки в 2007 на VCStudio він підготував до видання альбом "Любов і музика", до якого увійшло п'ять пісень з "пацанів" і п'ять більше свіжих робіт.

Музикант продовжує складати музику і зрідка дає концерти.

Андрій Бурлака

Php?