Віртуальний цвинтар "Нові літераторської містки"

15 грудня 1999 року в мережі Інтернет відкрилося Віртуальне кладовищі "Нові літераторської містки" (www.artmedia.pl.ru/kladb, студія "Арт Медіа", Петербург), автор проекту Валерій Савчук, мережевий куратор Микола Кононихін, розробка Дмитро Виноградов.

21 січня 2000 року на конференції «Петербург-99» в ЦВЗ «Манеж» пройшла презентація Віртуального кладовища «Нові літераторські містки».

02 лютого 2000 року в Музеї нонконформістського мистецтва на Пушкінській-10 відкрився Мобілізаційний пункт «Нових літераторської містки». Акцію організували Валерій Савчук, Микола Кононихін і Дмитро Пілікін.

Проект Віртуальне кладовищі "Нові літераторської містки" відомого петербурзького філософа і художника Валерія Савчука відроджує жанр епітафії в клубному кібер-співтоваристві петербурзьких інтелектуалів.

Проект проблематизує цілий ряд аспектів: політичний (протест проти приходу на літераторської містки "грошових" мішків), соціальний (втрата людиною самоідентифікації), художній (акція, естетизується смерть), інституційний ( "цвинтар" як музей сучасної культури), комунікативний (мережеве співтовариство художньої публіки) і ін.

Проект проблематизує цілий ряд аспектів: політичний (протест проти приходу на літераторської містки грошових мішків), соціальний (втрата людиною самоідентифікації), художній (акція, естетизується смерть), інституційний ( цвинтар як музей сучасної культури), комунікативний (мережеве співтовариство художньої публіки) і ін

Використовуючи метафору кладовища, Савчук інсценує атмосферу мистецької спільноти петербурзьких інтелектуалів, сформованого в Галереї "Борей" і на Пушкінській-10. Однак віртуальні "посиденьки" на "надгробках" в реальному галереї трансформуються в кіберпросторі в репрезентацію інтелектуального і духовного (спів) товариства Мережі. Віртуальний цвинтар стає метафорою "містичної громади", "art community" (Б.Гройс).

Презентація в Манежі,
21 січня 2000.

Твердість на реальному кладовищі різних людей, зібраних чужою волею в спеціально для цього має чинити місці, - все це породжує асоціації з "комуналкою" Іллі Кабакова. В такому формальному аспекті можна говорити про цвинтар як про комунальну квартиру. Якщо ж звернутися до поняття "комунальне" як "непідконтрольна сторона комунікації", то стає зрозумілим, що для реального кладовища така комунального вже не загрожує, тому що там відсутня комунікація. Але "комунального" Гройс-Нансі не грозить і віртуального кладовища, де відсутня "непідконтрольність" образу людини, яка і народжує "виставлених" людини в комунальному.

Але комунального Гройс-Нансі не грозить і віртуального кладовища, де відсутня непідконтрольність образу людини, яка і народжує виставлених людини в комунальному

Перенесення "кладовища" в кіберпростір привносить "реальне" в "віртуальне" та народжує метафору безсмертя, переносячи і естетично обживаючи і облаштовуючи в Мережі "справи земні". При цьому кібернетична естетика віртуального кладовища (друковані плати замість ділянок, монітори замість надгробків) одночасно дистанціюється від реального кладовища і стверджує нове мережеве співтовариство як нову реальність, що лежить поза традиційних уявлень про життя і смерті.

Реальне кладовищі завжди було символом кінцівки людини, але і символом його останнього спочинку. Загроза атомної війни і загибелі музеїв породжує страх остаточної загибелі людини. У цих умовах віртуальне кладовище - збори епітафій і текстів - відроджує ілюзію безсмертя у формі "нескінченного тексту" (Дерріда), ілюзію "на нескінченне існування за межами особистої смерті.

Мобілізаційний пункт на Пушкінській-10

Таким чином, віртуальний цвинтар - це і музей, і кібер-громада, і частина "нескінченного тексту", і область "внесмертія" - мережеве кладовищі будушего. "Розвійте мій прах по Мережі", - такі розпорядження будуть залишати після себе мережеві літератори, художники, програмісти.

Віртуальний цвинтар "Нові літераторської містки" (студія "Арт Медіа"), автор проекту Валерій Савчук, мережевий куратор Микола Кононіхін.1999 р

І чим як не пам'ятниками є розкидані сьогодні по Мережі їх статті, картини, проекти і Web-сторінки?

Микола Кононихін

Перша публікація: Микола Кононихін. Віртуальний цвинтар "Нові літераторської містки" (www.artmedia.pl.ru/kladb), студія "Арт Медіа", Петербург, 1999 г.

Див. також:

Кононихін Н. Віртуальне кладовищі - музей, комуналка або кібер-громада? - Москва. Русский журнал, 1999. .

Фігури Танатоса. Філософський альманах. Шостий випуск. Кладовище. СПб., 2001.. http://anthropology.ru/ru/texts/kononih/komunal.html

Віртуальне кладовищі - музей, комуналка або кібер-громада?