Віртуальна Бібліотека імені Мігеля де Сервантеса / Library.Ru

З 1999 року в інтернеті існує так звана Бібліотека імені Мігеля де Сервантеса (Biblioteca Virtual Miguel de Cervantes) - найбільше в світі віртуальну зібрання творів на іспанською мовою, написаних як іспанськими, так і латиноамериканськими авторами.

Бібліотека виникла з ініціативи Університету міста Аліканте, найбільшого освітнього і наукового центру на східному узбережжі Іспанії. Фінансує проект банк «Сантандер», найбагатший і процвітаючий в Іспанії. Над поповненням бібліотечних фондів постійно працюють близько ста співробітників. На сьогоднішній день в бібліотеці є приблизно 23 тисячі творів різних жанрів. Її річний бюджет - близько двох мільйонів євро.

Згодом до проекту приєдналися Королівська академія наук, Союз університетських бібліотек Іспанії, міністерство праці та соціального забезпечення, Федерація іспанських видавців і так далі. Поповнилися і лави спонсорів - ними стали найбільша телефонна компанія «Телефоника» і нафтогазова компанія «Репсоль». 74 видавництва використовують Бібліотеку для реклами знову виданих творів.

Основною проблемою для поповнення фондів бібліотеки, як і раніше залишається питання про авторські права. Професор Гірка Паласіо, фахівець в області інтернет-проектів Баскського державного університету, переконаний: «Авторські права - гальмо для розвитку віртуальних бібліотек. Якщо з творами класики, як правило, проблем немає, то права сучасних авторів захищені. І відтворювати для безкоштовного користування в бібліотеці можна лише твори, автори яких не заперечують проти цього ».

Рекорд відвідуваності бібліотеки було встановлено в березні минулого року - на її сторінки зайшли близько 13 мільйонів читачів. В основному це жителі Іспанії, Аргентини, Чилі та Сполучених Штатів. За статистикою, до послуг бібліотеки вдаються в основному люди з вищою освітою, щоб провести вільний час, або в пошуках будь-якого матеріалу, необхідного для роботи.

Відвідуваність, можливо, не настільки велика - хоча в світі на іспанською мовою розмовляють не менше чотирьохсот мільйонів чоловік. У країнах Латинської Америки інтернетом користується порівняно невеликий відсоток населення, та й Іспанія поки відстає від інших країн Заходу в галузі використання всесвітньої інформаційної павутини.

У Бібліотеці, в першу чергу, можна знайти твори іспанської та латиноамериканської класики - більше п'яти тисяч найменувань. Великий розділ присвячений іспанської мови, його історії і методики викладання. Бібліотека має в своєму розпорядженні словниками, підручниками, різними посібниками - як для іспано-говорящих читачів, так і для людей, які вивчають іспанську мову як іноземну. Вельми цікавий розділ, присвячений історії - всесвітньої, іспанської та латиноамериканської. В електронній версії представлені архіви Королівської академії історії Іспанії, а також академій ряду країн Латинської Америки. Бібліотека має в своєму розпорядженні великим зібранням книг для дітей і юнацтва. У спеціальному розділі є твори, перекладені на мову жестів для глухонімих. Для осіб, позбавлених зору, книги викладені в дикторском читанні. Так, наприклад, в запису можна повністю почути безсмертний роман Сервантеса «Дон Кіхот». Професор Гірка Паласіо переконаний, що «віртуальні бібліотеки, включаючи Бібліотеку Сервантеса, безумовно, мають величезні можливості для розвитку.».

У минулому році Бібліотека поповнилася розділами, присвяченими іспанським класикам Тірсо де Моліна, Дуке де Рівас, Фернан Кабальєро і Сор Хуана Інес де ла Крус. Збагатилося і збори сучасної літератури. Наприклад, розділ присвячений іспанської поетесі Діонісії Гарсія, містить не тільки її кращі твори, а й біографічний нарис, і замітки літературних критиків. Власне, таким чином будуються розділи, присвячені всім літераторам, чиї твори представлені в бібліотеці.

Використано матеріали сайту радіо Свобода