Історія російського живопису: актуальна версія

Анна Дьяконіцина

Рубрика:

ПРОЕКТИ

Номер журналу:

# 2 2009 (23)

А
А. ВИНОГРАДІВ, В. Дубосарського. Цикл «Пори року російського живопису». 2007. ГТГ

Для залу спецпроектів, відкритого в постійній експозиції Третьяковської галереї на Кримському Валу, відомі російські художники Олександр Виноградов і Володимир Дубосарський створили свою версію історії російського живопису. На сучасній художній сцені вони - одні з небагатьох, хто поєднує в своїй творчості актуальну новизну вираження з традицією великоформатної, композиційно зрежисована тематичної картини.

Времена года російського живопису »- оригінальний авторський монтаж, побудований на сміливою« грі в класиків », не позбавленої іронії і разом з тим щирою захопленості. Масштабність задуму дозволила сміливо поєднувати непоєднуване в прагненні зримо уявити зв'язок часів і поколінь, діалог епох і індивідуальностей, не протистояння, але мирне сусідство реалістичного мистецтва з авангардом.

Зима
Зима. 2007. Полотно, друк, акрил. 195 × 725

Єдиним обмеженням в роботі над проектом стала відмова художників від використання в якості "джерела цитат» картин на релігійні теми. Саме тому у «Порах року російського живопису» немає прямих посилань до творчості Олександра Іванова - одного з найбільших майстрів національної школи.

Відповідно до класичною традицією цикл складається з чотирьох рівнозначних частин, кожна з яких відповідає певному пори року. В основі всіх композицій - комп'ютерний монтаж, перенесений на полотно друкованим способом і прописаний потім акриловими фарбами.

Весна
Весна. 2007. Полотно, друк, акрил. 195 × 725

Дует сучасних російських художників створив в цій роботі візуальне втілення, «квінтесенцію» поняття вітчизняної школи живопису, звернувшись до знакових полотнам із зібрання Третьяковської галереї і доповнивши їх одиничними цитатами з картин Російського музею. Конфлікти і драматичні події в історії, боротьба течій в мистецтві, зіткнення індивідуальностей - все виявляється примиреним в парадоксальному сусідстві хрестоматійних образів.

Підкреслена несподіванка зіставлень провокує глядача вгадувати, звідки автори запозичили той чи інший образ. У кожній частині проекту розкрита своя тема. У «Зимі» оживає світ російських билин, казок, героїчних подій історії. За спиною Максима Горького варто Олександр Невський (обидва - з полотен Павла Коріна); перед ними - врубелевска Царівна Лебідь; на різних планах поміщені васнецовские богатирі; з глибини крокує кустодієвської більшовик; праворуч композицію замикають Ворошилов і Сталін (фрагмент полотна Олександра Герасимова в дзеркальному відображенні); в центрі - автопортрет Віктора Попкова. «Весна» - царство жіночих та дівчачих образів, створених Аркадієм Пластовим, Олександром Дейнекой, Борисом Кустодієвим, Карлом Брюлловим, Миколою Чернишовим, Тетяною Яблонської. «Літо» постає часом відпочинку на природі, піших і кінних прогулянок і разом з тим пов'язано з традиційним циклом сільських робіт. У трактуванні Виноградова та Дубосарського ці, здавалося б, прості сюжети набувають вигляду фантасмагорій: супутником брюлловской вершниці стає юнак на червоному коні з відомої картини Кузьми Петрова-Водкіна; намічене ними рух продовжують філософи Павло Флоренський і Сергій Булгаков (цитата з полотна Михайла Нестерова в дзеркальному відображенні); картинний простір «сінокоси» Пластова замикає винесена на перший план фігура селянки Казимира Малевича. У «Осені» за накритим столом, запозиченим з картини Ніко Піросмані, розташувалися Пушкін, Петро I, маршал Жуков, дівчинка з персиками, Достоєвський, всесоюзний староста Калінін, на першому плані - схилився над записами Ленін (цитати з творів Ореста Кіпренського, Миколи Ге , Павла Коріна, Валентина Сєрова, Василя Перова, Василя Єфанова, Ісаака Бродського).

Зліва: Літо
Зліва: Літо. 2007. Полотно, друк, акрил. 195 × 725
Справа: Осінь. 2007. Полотно, друк, акрил. 195 × 725

Знайомі образи, вирвані зі звичного контексту, створюють нові смислові та композиційні зв'язку. Зі сфери «високого мистецтва» оповідання перенесено в область буденного: найпростіші, а часом навіть банальні обставини змушують цих персонажів виявитися поруч один з одним.

Кожен мальовничий фрагмент, включений авторами в «антологію» російського мистецтва, породжує ланцюжок асоціацій, історій, пов'язаних не тільки з особистим досвідом, а й з областю колективного несвідомого. У цій багатозначності сприйняття криється одна з причин привабливості подібної картинної форми для майстрів сучасного мистецтва.

Цікаво, що ідея справжнього проекту народилася завдяки ініціативі адміністрації та наукового колективу Державної Третьяковської галереї, які звернулися до Виноградову і Дубосарського з пропозицією про співпрацю. Художники отримали унікальну можливість детально ознайомитися з мальовничим зборами одного з найбільших музеїв країни - не тільки в експозиції, але і в запасниках. Всі етапи творчого процесу були зняті на відео, і фільм про створення проекту демонструється тепер поруч з завершеними полотнами.

Робота над «Часом року російського живопису» відкрила нові творчі горизонти для самих авторів. Не випадково останній проект, представлений ними на Венеціанській бієнале, розвиває ту ж ідею. Новий досвід взаємодії з сучасним мистецтвом придбав і музей. Третьяковська галерея вдячна Олександру Виноградову і Володимиру Дубосарського за підтримку творчих ініціатив та передачу в дар музею всіх чотирьох композицій циклу.

Співпраця сучасних художників з Третьяковської галереєю продовжиться в рамках програми, розробленої для зони спецпроектів (зал 38) на Кримському Валу. Найближчим часом тут будуть показані персональні проекти майстрів різних поколінь і різного творчої спрямованості: Франциско Інфанте, Гора Чахала, Максима Кантора та інших авторів.

Повернутися назад

Теги: