Експозиція великої вітчизняної війни

1. Експозиція: ВВВ

Експозиція: ВВВ

«Стояти на смерть в ім'я життя»

військовий комплекс

8 травня 2005 р Східно-Казахстанського обласному етнографічному музеї (парк ім. Жамбіла) відбулося відкриття стаціонарної експозиції "Стояти на смерть в ім'я життя", що розповідає про наших земляків - восточноказахстанцах, що воювали на полях битв в роки Великої Вітчизняної війни. Виставка організована за активної допомоги і підтримки Міністерства оборони Республіки Казахстан, Державного архіву Східно-Казахстанської області, Центру документації новітньої історії м Семипалатинська, історико-краєзнавчих музеїв області, військової частини № 5518 м Усть-Каменогорськ та обласної Ради ветеранів.

Фото із сімейних архівів, виписки з нагородних листів, листи з фронту, нагороди, предмети військового спорядження є основними складовими виставки. Центральний пояс експозиції займають фотопортрети з короткими біографічними довідками та описом військового подвигу 109-й Героїв Радянського Союзу -восточноказахстанцев.

Герой Радянського Союзу - звання, яке є вищим ступенем відзнаки; присвоювалося за індивідуальні і колективні заслуги перед державою, пов'язані із здійсненням героїчного подвигу. Введено постановою ЦВК СРСР від 16.04.1934 року. Положення про звання Героя Радянського Союзу затверджено ЦВК СРСР в липні 1936 року. Герою Радянського Союзу вручалася вища нагорода СРСР - орден Леніна і особливу відзнаку - медаль "Золота Зірка", заснована Указом Президії Верховної Ради СРСР в серпні 1939 року. Медаль виготовлялася з золота у формі п'ятикутної зірки з написом на зворотному боці "Герой СРСР".

За героїзм, проявлений в боях під час Великої Вітчизняної війни, звання Героя Радянського Союзу присвоєно понад 10 тис. Чоловік. Близько 500 солдатів і офіцерів з Казахстану були удостоєні цього високого звання, 109 з них, наші земляки - восточноказахстанци. У роботі над експозицією використовувалися матеріали Державного архіву Східно-Казахстанської області, Центру документації новітньої історії м Семипалатинська, Обласної ради ветеранів, військової частини № 5518 м Усть-Каменогорськ.

Фотографії з сімейних архівів, виписки з нагородних листів, публікації з фронтових і районних газет, листи з фронту, нагороди, предмети військового спорядження послужили основним матеріалом при створенні виставки.

Центральний пояс експозиції займають фотопортрети з короткими біографічними довідками та описом військового подвигу Героїв Радянського Союзу - восточноказахстанцев, прізвища яких відібрані за принципом місця народження, навчання, призову до лав Радянської Армії, або проживання в Східному Казахстані після демобілізації. Всі відомості подані з урахуванням адміністративно-територіального поділу періоду Великої Вітчизняної війни. Прізвища Героїв в експозиції розташовані в алфавітному порядку.

Матеріали надані: Східно-Казахстанський обласний архітектурно-етнографічний і природно-ландшафтний музей-заповідник