Правила поведінки на сцені - Як вести себе на сцені акторові - «Бенефіс»

1. Безпека
  2. дисципліна
  3. Етика

Якщо театр - це храм акторського мистецтва, то сцена - його вівтар, святая святих, де щодня жерцями-акторами відбувається головне таїнство - втілення ролі. Ставлення до сцени з боку актора не може бути попустительским, а якщо таке трапляється, то не прощається ні адміністрацією, ні трупою, ні глядачем, ні самою сценою, яка, за повір'ями, неодмінно знайде спосіб повернути боржок. Крім того, саме ставленням до сцени можна визначити ступінь відданості актора своєму покликанню. Правила поведінки на сцені і за лаштунками повинні виконуватися неухильно.

Відношенню до сцени і культурі поведінки на ній актора вчать з раннього студентства, ще раніше, ніж техніки мови і постановки голосу . Строгість і безкомпромісність в цьому питанні продиктована не тільки морально-етичними міркуваннями, адже неналежну поведінку на сцені може зірвати виставу, а нехтування технікою безпеки - привести до нещасного випадку.

Затверджене сценічну поведінку в різних театрах може відрізнятися в деталях, але, головним чином, воно діляться на 3 основних типи:

1. Правила безпеки.
  2. Дисциплінарні правила.
  3. Етика артиста.

Варто зазначити, що правила поведінки на сцені для дітей практично не відрізняються від регламенту для дорослих артистів. Однак якщо дитина порушить статут, його чекає менш суворе покарання.

Безпека

Крім того, що дерев'яні конструкції і елементи декорацій сцени повинні бути оброблені спеціальними вогнезахисними розчинами, щоб уникнути пожеж та задимлень, на сцені і за лаштунками заборонено курити і використовувати відкритий вогонь. Постановка і застосування будь-яких спецефектів з використанням піротехніки здійснюються тільки професіоналами при строгому дотриманні правил техніки безпеки для театрів і концертних залів.

Наступні правила націлені на безпеку самих артистів, зайнятих у виставі.

• Заборонено приносити і залишати на сцені предмети, що не належать до виступу. На репетиціях артисти десятки разів відпрацьовували кожну сцену і добре знають, де що лежить. Це дозволяє їм бігати, відігравати сценічні поєдинки, виконувати акробатичні номери і не боятися спіткнутися або вдаритися об несподіваний предмет.
  • Заборонено самовільно змінювати реквізит перед спектаклем. Особливо це стосується муляжу холодної зброї для сценічних боїв і інших предметів, що представляють потенційну небезпеку для партнера.
  • Заборонено приносити на сцену або мати при собі будь-які потенційно небезпечні предмети, наприклад, ножиці, ножі, скляну тару та інше подібне, якщо це не затверджений реквізит.
  • Категорично заборонено виходити на сцену в нетверезому вигляді.

дисципліна

В поважаючих себе театрах не буває недисциплінованих акторів. Вони або не потрапляють в основний склад трупи, або не затримуються в ньому. Нерідкі випадки, коли артист виходить на сцену незважаючи на страшні життєві обставини, наприклад, втрату близької людини або важку хворобу. Багато акторів, наприклад, Андрій Миронов, померли прямо на сцені.

• Заборонені будь-які контакти з глядачем під час вистави, якщо тільки вони не є частиною постановки.
  • За 15 хвилин до початку вистави артист повинен знаходитися за лаштунками одягнений і загримований, його реквізит повинен бути зібраний і підготовлений.
  • Заборонено яким би то не було чином відхилятися від прийнятих на репетиціях послідовності дій, тексту, мізансцен та іншого. Всі правки вносяться в спектакль тільки на репетиціях.
  • Заборонено з'ясовувати особисті стосунки з іншими акторами трупи в ході репетицій і вистави. На час театральної гри навіть закляті вороги стають надійними партнерами, довіряють один одному і несуть відповідальність один за одного.

Етика

Етика артиста добре описана в однойменній книзі К. С. Станіславського, давно визнаною і прийнятої методичним посібником по театральному етикету для артистів і працівників театру. У ній можна докладно прочитати про те, як вести себе на сцені акторові, і інші корисні речі.

На сцені неприпустимо:

• користуватися мобільним телефоном або брати його з собою. для ділових переговорів по телефону можна знайти більш відповідний час. До того ж, вам гарантований провал вистави, якщо у Ромео в фамільному склепі Капулетті задзвонить айфон;
  • перемовлятися з партнерами або глядачами поза дією, а також голосно говорити, сміятися, виглядати з-за лаштунків, чіпати завісу і переміщатися по сцені до свого виходу або після відходу. розвитком харизми слід займатися у вільний, а не робочий час;
  • виходити на сцену з боку глядача, як і з'являтися в партері в костюмі і гримі, якщо це не передбачено постановкою.

Актор безперервно існує в ролі з моменту виходу з-за лаштунки і до моменту відходу. Неприпустимо виходити на сцену як актор і лише потім включатися в характер персонажа. Неприпустимо також йти зі сцени як актор, який закінчив акторську гру, а не як персонаж.

Навчитися вести себе на сцені можна на спеціальних курсах, де навчання проводять справжні артисти. Однак розраховувати на щосекундний результат не потрібно - вміння вести себе на сцені приходить з досвідом.

Розвиток навичок спілкування з аудиторією, лідерських якостей, упевненості в собі, все це можна знайти, відвідавши курси акторів в Москві . Також ви освоїте техніки переконання і ведення суперечок, дізнаєтеся як розкріпачитися, пропрацюєте гарний голос і грамотну мову.