В Прагу прийшла музична весна

Даніель Баренбойм, Фото: Alkan, CC BY 3 Даніель Баренбойм, Фото: Alkan, CC BY 3.0 «Празька весна» приходить до чеської столиці завжди в один і той же день - 12 травня. Це дата смерті Бедржиха Сметани, і з ім'ям композитора пов'язані багато традицій фестивалю. О 10 годині в Пантеоні Вишеграду, де покоїться прах музиканта, у його пам'ятника проводиться спеціальна церемонія, на якій в цьому році виступить жіночий хор і духовий оркестр Празького Граду. Неодмінний атрибут відкриття - виконання симфонічної поеми Сметани «Моя батьківщина», яку цього разу представляє один з кращих музичних колективів світу - Віденський філармонічний оркестр під керівництвом диригента Даніеля Баренбойма.

Фестиваль виник як символ миру - в 1946-му, коли Прага і вся Чехословаччина відзначала першу річницю закінчення війни, а музичне співтовариство святкувало 50-річчя заснування Чеської філармонії, і празький форум став тим майданчиком, де своє мистецтво представляли країни-союзниці. Оскільки з 1947 р в рамках фестивалю проводиться конкурс молодих музикантів з різних спеціальностей, саме тут дебютував Леонард Бернстайн, тут виступали Давид Ойстрах і Святослав Ріхтер, лауреатом фестивалю став і Мстислав Ростропович, який, до речі, познайомився тут зі своєю майбутньою дружиною Галиною Вишневської. Багато років, кожного травня, в столиці Чехословаччини, а потім Чехії, з'їжджалися і з'їжджаються виконавці та оркестри, щоб представити тут своє мистецтво.

- А яке місце «Празька весна» займає в рейтингу європейських фестивалів - А яке місце «Празька весна» займає в рейтингу європейських фестивалів? З цим питанням Чеське Радіо звернулося до композитора, педагога і кларнетист Іржі Главачу. «З« Празької весни »я пов'язав вою долю ще в 1992 році, тобто 25 років тому, і залишаюся членом ради фестивалю, 20 років я керував його конкурсом. За ці роки, подорожуючи по світу, я зустрічався з сотнями музикантів, які говорили: «Будь ласка, візьми мою запис і заявку на участь у фестивалі, передай це в художню раду. Іншими словами, «Празька весна» як фестиваль, поза всяким сумнівом, - видатне явище ».

- Завдяки чому чеський фестиваль зміг зайняти таке унікальне місце?

«Прага сама по собі має найглибшими культурними традиціями. Протягом трьох століть ми були здатні робити істотний вплив на розвиток музики. Всіма визнається, що Прага - один з музичних центрів Європи, що, зрозуміло, створює певний фундамент. Однак важливим аспектом успіху є і високий рівень організації фестивалю і професіоналізм його проведення. Свою роль тут відіграє і панує на ньому доброзичлива атмосфера. Хоча з точки зору фінансування «Празьку весну» не можна порівняти з фестивалями в Зальцбурзі чи Единбурзі, однак в такому ряду як Берлін, Будапешт, Прага - не на останньому місці. І це, вважаю, є тим ключовим обставиною, що в будь-яких економічних і політичних умовах фестиваль «Празька весна» був здатний залучити не тільки талановитих виконавців, а й тисячі слухачів, які приїжджали сюди з єдиною метою - потрапити на цей музичний фестиваль », - розповідає Іржі Главач.

«Празька весна», архівне фото: Zdeněk Chrapek, офіційний сайт фестивалю   До 3 червня в рамках музичного форуму пройде 50 симфонічних, камерних і джазових концертів, 14 з яких «Чеське Радіо» транслюватиме для своїх слухачів «Празька весна», архівне фото: Zdeněk Chrapek, офіційний сайт фестивалю До 3 червня в рамках музичного форуму пройде 50 симфонічних, камерних і джазових концертів, 14 з яких «Чеське Радіо» транслюватиме для своїх слухачів.

Фестиваль «захопить» багато місця чеської столиці, включаючи парк Кампа на березі Влтави. Але головні події відбуватимуться в кращих празьких залах - перш за все, в «Рудольфінум» і залі ім. Сметани Муніціпрального будинку. На фестивалі 2017 року знову буде дано ряд концертів з циклу «Іспанія і країни Латинської Америки». На конкурсі молодих виконавців, який пройде в 69-й раз і в цьому році присвячений пам'яті Йозефа Сука, прозвучать твори Дворжака, Чайковського, Брамса і Сібеліуса. Очікується, що зірками фестивалю цього року стануть перуанський тенор Хуан Дієго Флорез і легендарна німецька скрипалька Анне-Софі Муттер.

Шанувальники музики також з нетерпінням чекають 14 травня, коли на сцену вийде оркестр Торонтський симфонічний оркестр і знаменитий молодий канадський піаніст Ян Лисецький.

25 травня в залі Національного банку республіки перед гостями фестивалю стане російський колектив - квартет ім. Давида Ойстраха, який виконає твори Чайковського і Шостаковича.

2 червня на заключному концерті «Празької весни» виступить Словацька філармонічний хор і оркестр «Чеського Радіо» під керуванням славетного польського диригента Кшиштофа Пендерецького.

А яке місце «Празька весна» займає в рейтингу європейських фестивалів?
Завдяки чому чеський фестиваль зміг зайняти таке унікальне місце?