«Ливарну яму» відкриють для відвідувачів під час новорічних канікул в Казанському Кремлі

(Казань, 23 грудня, «Татар-інформ», Оксана Романова). Нову експозицію «Ливарна яма» на гарматний дворі музею-заповідника «Казанський Кремль» готують до відкриття в дні новорічних канікул. Про це кореспонденту «Татар-інформ» повідомила директор Державного історико-архітектурного та художнього музею-заповідника «Казанський кремль» Зіля Валєєва.

«Це буде унікальний експонат, адже Кремль немов розкриває один з найцікавіших своїх секретів. Зараз за зовнішнім виглядом будинків нашого комплексу мало хто помічає сліди археологічних знахідок, хіба що Ханський палац у дворі Губернаторського палацу. У числі таких же особливих експонатів тепер буде і ливарна яма гарматного двору. Це музеєфікація того, що було тут раніше, - експонат, який має багатющу історію », - сказав Зіля Валєєва.

Поглиблення на території гарматного двору, в якому, як встановили дослідники, відливалися гармати, було виявлено ще в 90-і роки. Тоді ж виникла ідея зробити цей об'єкт частиною експозиції, проте в період підготовки до 1000-річчя Казані, потім до Універсіаді (напередодні якої і був відкритий Музей гарматного двору) переваги віддавалися іншим об'єктам, які перебували на увазі.

В цьому році за підтримки Президента РТ змогли почати роботи по обладнанню музейного приміщення та музеєфікації самої унікальної знахідки. 5 грудня будівельники, інженери і історики приступили до створення експозиції.

Зараз в залі, увійшовши в який відвідувачі побачать ливарну яму, йдуть вже завершальні оздоблювальні роботи. На фінішній прямій оформлення самої ями, де на глибині 6 метрів вже виставлені макети поетапних стадій проміжних продуктів виробництва гармат - від тоненької обмотаної мотузкою витягнутої «бабині» до глиняної моделі звичного жерла гармати. Тут же представлені імітують розпечені судини для лиття макети. Як запевняють музейники, все елементи відтворені за старовинною технологією, з використанням таких самих, як в минулому матеріалів.

Зверху яма вже зараз майже повністю закрита міцним тришаровим склом, яке зможе витримувати вагу туристичних груп. Ніяких потайних ходів або спеціальних пристосувань, за допомогою яких спускалися в ливарну яму, знайдено не було.

Стіни інтер'єрних приміщень залишать без побілки, зберігаючи історичну достовірність. Лише в однієї стіни будуть вирівняні сколені і стершиеся краю цегли, крім того їх оброблять світловідбиваючими речовинами, щоб демонструвати на поверхні відеоінсталяцію. Дивитися її можна буде із спеціально організованих по периметру приміщення по типу лоджій другого поверху майданчиків.

«Казань була одним з основних арсеналів, з нашого гарматного двору гармати поставлялися, наприклад, на Північну війну. Тепер ми зможемо показати тут то виробництво і, як кажуть фахівці, які до нас приїжджали, що збереглася і музеєфікувати ливарна яма - це унікальне явище, чи не єдине в Росії », - розповіла директор музею-заповідника« Казанський Кремль ».

Крім того, в залі виставлять і екземпляр відливати колись в Казані гармати в натуральну величину. Примірники місцевого виробництва збереглися в багатьох містах, в тому числі в Московському кремлі і в Музеї артилерії в Санкт-Петербурзі. По одному з них і відливається демонстраційна копія.

У перспективі експозиція, як сподіваються музейники, може бути доповнена і 3-D проекцією роботи всього ливарного цеху, оскільки ливарна яма була лише його складовою частиною.

Згідно держконтракту, вартість робіт зі створення експозиції оцінена в 3,73 млн руб.

Більше цікавого в стрічці медіа сервер - додайте «Татар-інформ» в обрані джерела.