Скульптура XIX століття в Новому Ермітажі

5 (17) лютого 1852 в Петербурзі був відкритий один з найбільших публічних музеїв Європи - Новий Ермітаж.На той час зали старого імператорського музею, побудованого при Катерині II, вже не вміщали всі зібрані мистецькі скарби.У новому двоповерховому будинку, спроектованому баварським архітектором Лео фон Кленце (1784-1864), розмістилися полотна західноєвропейських і російських живописців, колекції монет і медалей, гравюр і малюнків, бібліотеки, археологічні знахідки, а також збори давньої та новітньої скульптури.Під експонування сучасної скульптури в музеї було відведено навіть два зали: один - для західноєвропейської скульптури, інший - для російської.Ідея створення залів новітньої скульптури виходила, очевидно, від самого Миколи I, який протягом тридцятирічного царювання планомірно і цілеспрямовано набував роботи сучасних майстрів.

Б. Торвальдсен. Амур з лірою. Мармур. Державний Ермітаж.

>

Вже з дитинства майбутній імператор поряд з серйозними заняттями математикою і військовими дисциплінами захоплювався малюванням і гравіюванням, в чому досяг певних успіхів. Малювання його навчав професор Петербурзької Академії мистецтв по класу історичного живопису Василь Шебуев (1777-1855). Можливо, саме він вперше показав юному Миколі Павловичу копії з творів майстрів Високого Відродження, Болон-ської школи, Нікола Пуссена (1594-1665). Художниками, на чиїх полотнах зображені прекрасно сложённие людські фігури з ідеальними пропорціями і безпристрасним умиротвореним особами, імператор захоплювався всю життям. Настільки ж прекрасні і ідеальні мармурові статуї епохи неокласицизму стали одним з художніх захоплень Миколи I ...