Як кажани рятують нас від інсультів, а урожай - від шкідників

1. 7 фактів, які вас здивують

Науковий співробітник Науково-практичного центру Національної академії наук Білорусі з біоресурсів Олексій Шпак два десятка років займається вивченням кажанів. Він розповів Ecoidea.by про те, з якими загрозами стикаються ці млекомптающіе і як міфи про Бетмена заважають їм жити.

Олексій Шпак зайнявся вивченням кажанів через непідробного інтересу до маленьких нічним звірам. Стартовою точкою стала курсова робота, а потім почалася активна наукова діяльність з вивчення і збереження кажанів.

Олексій Шпак. Фото з особистого архіву героя

- Кажани - це тварини, які вже довгий історичний час живуть поруч з людиною, - розповідає Олексій. - Через фільмів і фольклору в європейських країнах склалися негативні стереотипи, що стосуються кажанів, в тому числі і тому люди винищують цих тварин. Між тим, кажани є цінним компонентом природної екосистеми, так як знищують шкідників сільського і лісового господарства. Без рукокрилих буде набагато більше комах-шкідників, які з'їдять наші парки, сади, ліси.

Фото Олександра Ларченко

За словами вченого стало ясно, що існує багато факторів, які загрожують кажанам. Умовно вони діляться на чинники природного походження і антропогенні.

Основний фактор природного походження - це низька плодючість мишей. За рік вони народжують 1-2 дитинчати. Через що їх чисельність не може рости швидко.

Антропогенних чинників, що впливають на життя мишей значно більше. Наприклад, люди спилюють старі дерева в парках, дворах житлових будинків, що веде до скорочення чисельності кажанів. Старі дерева можуть бути притулками для материнських колоній цих тварин.

Олексій Шпак зазначив, що людина не завжди усвідомлено шкодить кажанам. Наприклад, заважають кажанам жити заходи з утеплення будинків. Багатоповерхові будинки обшиваються плитами і таким чином закладаються щілини, які можуть служити потенційними притулками для кажанів. Певний шкоду рукокрилих приносить вітроенергетика: кажани, як і деякі птахи, гинуть через вітряків.

Не дуже характерна для Білорусі, але поширена в інших регіонах проблема - туристи, які відвідують печери. Печери - привабливе місце і життя колоній кажанів, і мандрівники можуть лякати звірів.

Фото Олександра Ларченко

- Але найжахливіше - це навмисне знищення нічних звірків, - починає розповідати одну з історій Олексій Шпак. - В казематах Брестської фортеці живе кілька великих скупчень кажанів, досить рідкісних видів, які мають високий статус національної природоохоронної значимості. Брестськими дослідниками зафіксовано кілька випадків, коли невідомі люди проникали в підземелля і фізично знищували сотні тварин.

До Червоної книги Білорусі занесені зараз вісім видів, що становить 35 відсотків від всіх червонокнижних ссавців.

- Стратегічна мета будь-яких зоологічних досліджень - охорона і раціональне використання тваринного світу, - ділиться Олексій. - Я ж виїжджаю на дзвінки людей, які знайшли кажанів. Забираю тварина, обстежую, якщо потрібно, перетримую і випускаю на волю.

Сама запам'ятовується зустріч з кажаном, згадує вчений, сталася нещодавно.

- Місяць тому на одному експедиційне виїзді ми відловили неймовірно рідкісне для Білорусі тварина, - із захопленням ділиться зоолог. - У білоруській фауні є такий вид як гігантська вечірниця. Перший раз один представник даного виду був відзначений в 1930-му році. Протягом 85 років ніхто більше не бачив гігантську вечорниці. Її навіть виключили з Червоної книги, так як вважали, що вона зникла. Однак в 2015-му ця тварина була виловлено на Центральному Поліссі співробітником нашого центру Валерієм Домбровським. А місяць тому ми змогли самі побачити гігантську вечорниці приблизно в тому ж регіоні.

Фото Олександра Ларченко

Кажани «заплуталися» в байках, які підтримують популярні фільм і легенди.

- Я часто чую від людей, що кажани переносять багато захворювань, є поганою прикметою, п'ють кров, плутаються у волоссі, гризуть електропроводку. Однак це стереотипи, що склалися, які не підтверджуються в реальності, - зазначив фахівець.

Виявилося, кажани відмінно орієнтуються в просторі. Для цього вони використовують ехолокацію, тобто кричать і приймають відлуння, яке відбивається від якоїсь перешкоди. За характером луни вони дуже точно встановлюють відстань до об'єкта і його швидкість. Рукокрилі можуть уловлювати об'єкти товщиною близько десятої частини міліметра. Тому не варто побоюватися, що вони заплутаються в вашому волоссі.

Якщо ви боїтеся заразитися сказом, то знайте: кажани стійкі до хвороб. А в разі хвороби на сказ вони ніколи не бувають агресивними. Найімовірніше підхопити сказ від бездомних собак і кішок, ніж від кажанів, зазначив Олексій Шпак. Хоча при зустрічі з кажаном варто брати її в руки в щільних рукавичках. Тварина все-таки дике і, захищаючи себе, може вкусити вас.

7 фактів, які вас здивують

Олексій Шпак займається вивченням і збереженням кажанів протягом 20 років. Він з радістю поділився найцікавішими фактами про нічні летючих звірів.

• Кажани з'їдають величезну кількість комах протягом ночі. Одне тварина здатна за кілька годин з'їсти таку масу комах, яка становить близько половини маси їх власного тіла. За одну ніч вони також долають відстань у 80 кілометрів зі швидкістю 160 км / год.
  • Кажани харчуються комахами, але є види, які підкріплюються пилком від квіток і кактусів.
  • У Китаї кажани вважаються символом успіху і щастя.
  • Кажани поповнюють потомство один раз на рік і при цьому можуть контролювати час своєї вагітності.
  • Рукокрилі мешкають материнськими колоніями, тобто тільки особинами жіночої статі. Чоловічі ж особини живуть по одному.
  • Кажани-вампіри живуть виключно в Центральній і Південній Америці і не впиваються в домашню худобу, а просто кусають і злизують кров.

На основі слини кажанів-вампірів в 2003 році був створений препарат «Десмотеплаза», що запобігає згортання крові і, таким чином, є засобом для профілактики і лікування гострих порушень мозкового кровообігу (інсультів)