СВИРИДОВ, ГЕОРГІЙ (ЮРІЙ) ВАСИЛЬОВИЧ

СВИРИДОВ, ГЕОРГІЙ (ЮРІЙ) ВАСИЛЬОВИЧ (1915-1998), російський композитор.

Народився 3 (16) грудня 1915 Фатеж (Курська губернія) в сім'ї поштового службовця. Батько загинув під час громадянської війни . Після закінчення музичної школи в Курську навчався в ленінградському 1-м музичному технікумі, а з 1936 - на композиторському факультеті Ленінградської консерваторії, яку закінчив в 1941 по класу Д.Д.Шостаковича . З 1956 жив в Москві ; працював в театрі і кіно, в 1968-1973 керував Спілкою композиторів РРФСР.

Як композитор Свиридов дебютував циклом романсів на вірші Пушкіна (1935) - яскравим і досі репертуарних твором; в його ранніх інструментальних опусах (фортепіанному тріо, струнному квартеті, різних фортепіанних творах і ін.) було відчутно вплив Шостаковича. Але з середини 1950-х років, починаючи з чудовою Поеми пам'яті Сергія Єсеніна (1956), визначився індивідуальний стиль композитора, являвший собою скоріше протилежність Шостаковичу і його школі. Перш за все, Свиридов зосередився на жанрах, пов'язаних з російським поетичним словом, - кантаті, ораторії, вокальному циклі (межі між жанрами у нього часто стираються), і все його вищі досягнення пов'язані саме з цією сферою, хоча і серед нечисленної інструментальної музики композитора є справжні шедеври, серед них - Маленький триптих для оркестру (1966) і Заметіль (музичні ілюстрації до повісті Пушкіна, 1974). Крім того, з ім'ям Свиридова пов'язано характерне для 1960-х років рух у вітчизняній музиці, яке іноді називають «нової фольклорної хвилею». Опорними віхами в цьому русі стали згадана Поема пам'яті Сергія Єсеніна, вокальний цикл У мене батько - селянин (1957), кантата Дерев'яна Русь (1964) і поема відчалила Русь (1977) на вірші Єсеніна, а також - в дуже великій мірі - кантата Курські пісні (1964) на справжні народні наспіви і тексти і ряд творів на вірші блоку (зокрема, вокальні цикли Петербурзького пісні, 1964, і Шість пісень, 1977), Некрасова (Весняна кантата, 1972), Пушкіна (Пушкінський вінок, 1979). Свиридов писав також на вірші Маяковського (наприклад, Патетична ораторія, 1959), Пастернака ( «Маленька кантата» Сніг іде, 1965), Лермонтова , Хлєбнікова , А.А.Прокофьевой, М.В.Ісаковского , А.Т.Твардовского і на перекладні тексти Шекспіра , Бернса , Ісаакяна.

Основною рисою стилю композитора можна вважати опору на первинну національну жанровость (майже у всіх його творах так чи інакше простежується пісенна основа) і на національну інтонацію, мовну та пісенну (в цьому сенсі Свиридов - продовжувач Мусоргського ); далі можна говорити про лаконізмі і мудрої простоти форм, прозорості фактури і т.д. «Свиридівського простота», яка не має нічого спільного з «спрощенням», - насправді складне явище: в сучасних дослідженнях її іноді порівнюють з тенденціями до мінімалізму в західній культурі, а постійне прагнення композитора до роботи зі словом розглядають як ностальгію по первинній неподільності музики і вірша; в тому ж ключі - набуття коренів - може розглядатися і Свиридівське «неофольклоризм». З ще більшою підставою можна говорити про ностальгію в зв'язку з образним світом його музики, яка нерідко звучить як плач за втраченою батьківщиною, прощання з минулою ( «відчалити») Росією.

Пронизливість Свиридівського інтонації своєрідно проявляється в тому шарі його творчості, який пов'язаний з духовними мотивами (розуміючи під цим не «церковність» в чистому вигляді, а швидше за стан «близько церковних стін»). Одним з перших, дуже рано звернувся він до цього пласту, створивши в 1973 три чудових хору до трагедії А.К.Толстого Цар Федір Іоаннович і Хоровий концерт пам'яті А.А.Юрлова (рано померлого чудового хормейстера, одного з кращих виконавців музики Свиридова). В останнє десятиліття свого життя Свиридов постійно працював над хорами на церковнослов'янські тексти: деякі з них увійшли у великий хоровий цикл Піснеспіви і молитви, але більша частина написаного поки не видана і не виконана.

Творча біографія Свиридова в цілому являє собою дивовижний приклад внутрішньої свободи і незалежності при зовнішньої повної адаптації до наявних політичних і суспільних умов: він отримав звання народного артиста СРСР , Зірку Героя соціалістичної праці, був депутатом Верховної ради РРФСР, лауреатом державних премій, його музика (з фільму Час, вперед!) Звучала (і звучить) в заставці новин першого державного телеканалу; в той же час нерідко можна почути мелодії Свиридова у виконанні вуличних музикантів (особливо Вальс і Романс з Заметілі).

Помер Свиридов в Москві 6 січня 1998.

Див. також РОСІЙСЬКА МУЗИКА .

Перевір себе!
Відповідай на питання вікторини «Невідомі подробиці»

Який музичний інструмент не може звучати в закритому приміщенні?