В'ячеслав Полунін: "Клоуни - космічні прибульці, які живуть серед нас"

В'ячеслав Полунін. Фото: m24.ru

Західні журналісти нарекли його "кращим клоуном світу". Сумний чоловічок Асисяй в жовтих безрозмірних штанях і червоних кімнатних тапочках з надувною телефонною трубкою у вуха - В'ячеслав Полунін, один із засновників колективу "Лицедії". Він був першим артистом, який взявся відроджувати вуличний театр і традиції карнавалів. Його "Сніжне шоу" більше 20 років збирає аншлаги по всьому світу.

Полунін живе за кордоном, куди в 1980-х поїхав з гастролями. До Москви приїжджає, що називається "рідко, але влучно". В'ячеслав Іванович організовує в столиці фестивалі і творчі перформанси. Одне з останніх дітищ знаменитого веселуна - Кольоровий карнавал в саду імені Баумана.

Кореспонденти M24.ru дізналися у В'ячеслава Полуніна про те, чого бояться клоуни.

Фото: m24.ru

- У радянську епоху ви взялися відроджувати традиції карнавалу. Наскільки складним був цей процес в скутому політичними і культурними нормами Союзі? І прогресує чи зараз карнавальна рух?

- Я планував поступово відродити карнавал і вуличний театр в Росії. Думаю, мені вдалося це зробити. Хоч і пізніше наміченого колись терміну. Карнавали зараз проходять не тільки в Пітері і Москві, але і в Волгограді, і в Нижньому Новгороді. Я постійно отримую запрошення зробити свято там або тут. Публіка із задоволенням в цьому бере участь. Значить, все задумане вийшло.

- Ви пам'ятаєте свій перший карнавальний проект?

- Проби були зроблені в 1970-х. Я пам'ятаю найперший вуличний карнавал під Новий рік в Пітері. Тоді ми побудували величезну снігову фортецю. Навколо неї стовпилися біля ста тисяч чоловік, і прорватися всередину артистам було практично неможливо. Але ми використовували піротехнічні засоби і потрапили в фортецю. Однак виявилося, що балтійські матроси вже взяли зміцнення. Ми всю ніч вибивали їх з фортеці, і тільки до ранку збили останнього матроса, який тримався за шпиль, підірвавши один з кутів фортеці. Ось такий сценарій. Ми продумали його дуже добре. Вийшов перший на той момент спектакль, в якому глядачі брали участь нарівні з артистами. Саме цього ми і хотіли - створювати свята для людей. Те ж саме зробили в саду імені Баумана.

Фото: m24.ru

- Прем'єра вашого спектаклю "Чу ..." відбудеться 9 вересня в Будинку музики. Це у своєму роді документальний спектакль, адже він заснований на реальних історіях забутих глядачами клоунів. Розкажіть, як створювалася постановка?

- Перший спектакль під назвою "Чурдакі" був зроблений в 1982 році. Це був дебют вистави-клоунади в Росії. Історія про клоунів, яких вигнали з цирку, мала феноменальний успіх, потрапити в зал для глядачів було практично неможливо. Минуло понад 30 років і я подумав, що було б здорово по-новому подивитися на цю ситуацію, зробити другий спектакль. Актори, що грали в першому, - мої друзі. Всі вони задіяні в "Чу ...".

- "Чу ..." виправдав ваші очікування?

- Ми зробили пробу в Пітері. Протягом півтори години ми працюємо на сцені, а потім два-три години радіємо цьому святу разом з глядачами. Це нагадує джем-сейшн: три старих товстих негра - один з контрабасом, другий з саксофоном, третій з барабаном - підколюючи один одного видають несподівані паси. Вистава наполовину складається з імпровізації. Думаю, це важливий вид театру - театру співучасті, співчуття.

Кожен день я отримую від вистави "Чу ..." таке задоволення, що не можу уявити собі, що публіка не поділяє мого захоплення.

- Друзів на прем'єру покличете?

- У мене пів-Москви друзів. Сподіваюся, що вони все зможуть потрапити на виставу.

Фото: m24.ru

- У вас ніколи не виникало страху стати забутим клоуном, жити поза сценою? Що було б, якби ви на місці героїв "Чу ..."?

- У цій виставі я дискутую з Бекетт про безглуздість наших вчинків, про безглуздість життя. Те, що з нами діється, відбувається незалежно від умов, в які ми потрапили. Ми живі, поки радіє наше внутрішнє "я". Не життя змушує нас бути якимись, ми самі формуємо життя. "Чу ..." - спектакль про те, як створити свій маленький світ і розширити його.

- Людина з якими якостями ніколи не стане клоуном?

- Клоуни - це космічні прибульці, які час від часу раптом виявляються серед нас. Людині потрібно тільки зрозуміти, що він клоун. Він повинен зрозуміти, де його місце в спектаклі. Тобто клоун вже є, залишається тільки відточувати майстерність. По суті, клоунада - це визначення характеру, ставлення людини до життя. Клоуна не змінити. Можна тільки допомогти йому навчитися правильно себе подавати, вдосконалюватися.

Володимир Яроцький, Алла Панасенко

сюжети: погляди , Інтерв'ю з людьми мистецтва , Персони

І прогресує чи зараз карнавальна рух?
Ви пам'ятаєте свій перший карнавальний проект?
Розкажіть, як створювалася постановка?
Quot; виправдав ваші очікування?
Друзів на прем'єру покличете?
Quot;?
Людина з якими якостями ніколи не стане клоуном?