Віртуальний музей-пам'ятник чехословацьким жертвам ГУЛАГу

Фото: архів проекту Gulag Фото: архів проекту Gulag.cz Ваша остання експедиція до Сибіру закінчилася півтора роки тому. Саме в цей час і почалося створення віртуального музею ГУЛАГу. У чому полягає головна ідея вашого проекту?

- «Жертвами сталінських репресій за радянських часів стали і 25 тисяч чехословацьких громадян, що не менш. Це дуже багато. Однак в нашій країні немає будь-якого пам'ятника цим жертвам. Мені здається, що створення on-line музею також може бути пам'ятником нашим чехословацьким жертвам радянських репресій, але не тільки. Цей проект по-своєму унікальний, так як ще ніхто, росіяни також, що не документував занедбані табору ГУЛАГу з використанням сучасних технологій, як це робимо ми. Я маю на увазі панорамну зйомку і трехразмерную модель табору, яку ми маємо намір створити. Ця модель надасть можливість краще познайомитися з місцями, де люди відбували термін, розглянути предмети, якими користувалися укладені і на різних мовах послухати спогади тих, хто пройшов таборами і повернувся. Це не означає, що в Росії цією темою ніхто не займається. У Росії існує дуже хороший віртуальний музей ГУЛАГу, створений петербурзьким товариством «Меморіалом», з яким ми співпрацюємо. У центрі Москви створено дуже хороший музей ГУЛАГу, з яким ми також співпрацюємо. Співробітники даного музею зацікавлені в тому, що ми робимо, для своєї нової експозиції вони хочуть використовувати наші панорамні зйомки об'єктів занедбаних в Сибіру сталінських таборів. Ніхто, крім нас, ще не зробив точні виміри в місцях розташування таборів ».

Фото: архів проекту Gulag Фото: архів проекту Gulag.cz У ГУЛАГу утримувалося 25 тисяч ув'язнених з Чехословаччини. Хто були ці люди?

- «Це були дуже різні люди. Через ГУЛАГ пройшли чехи, що потрапили на Україну, в Волинську область, ще в XIX столітті. Вони стали жертвами колективізації, як і інші народи Радянського Союзу того часу. Були в таборах і ентузіасти - чехословацькі комуністи, які шукали щастя в новій, «вільній країні». У Радянський Союз вони приїхали з доброї волі, а в 30-х роках їх репресували. Було в ГУЛаге багато людей, які втекли в Радянський Союз від нацистів і угорських фашистів, щоб воювати з ними. Однак, замість того, щоб зарахувати до армії, їх заарештували за нелегальний перехід кордону і відправили в ГУЛАГ. Були в таборах російські і українські емігранти, котрі переїхали до Чехословаччини в 20-х і 30-х роках і отримали чеське громадянство. Однак відразу після звільнення Чехословаччини в 1945 році НКВД і Смерш цих емігрантів забрали, а це було кілька сотень людей, і відправили в Радянський Союз. Чехословацька влада нічого проти цього не робили. З 1917 по 1960 рік таких груп і людей набереться дуже багато ».

В даний час музей, зрозуміло, що він ще не доведений до запланованого стану, виглядає, скоріше, як сканзен, в якому представлені об'єкти з різних регіонів, в даному випадку таборів ГУЛАГу.

Фото: архів проекту Gulag Фото: архів проекту Gulag.cz - «Нині це саме так. Ми здійснили документування 17 закинутих таборів, ступінь збереження яких значно відрізняється. Десь краще збереглися вишки, десь карцер, від якогось іншого табору залишився тільки один житловий барак для ув'язнених. На основі наших досліджень ми відновили вигляд одного типового табору певного регіону. Ми досліджували область вздовж залізниці Салехард-Ігарка, яку ув'язнені ГУЛАГу будували в 50-і роки. У підсумку, однак, ми хочемо створити, як трехразмерную модель типового табору, так і моделі всіх конкретних таборів, які ми вивчали. Ми хотіли б показати і те, чим вони відрізнялися ».

Нині, щоб створити повноцінний віртуальний музей, організація Gulag.cz створила краудфандінговую компанію і звернулася до громадськості за фінансовою допомогою. Всю детальну інформацію можна знайти на сайті gulag.cz

У чому полягає головна ідея вашого проекту?
Хто були ці люди?